Dodano: 26 marca 2007
Zimozielona krzewinka. Liście: małe, skrętolegle, rzadko osadzone na łodyżkach ciemnozielone górą, spodem białawe, brzegi blaszki podwinięte do spodu Łodyga: nitkowata pełzająca po podłożu. Kwiaty: czteropłatkowe, różowe, wyrastają w kątach liści na długich omszonych szypułkach, po 1-2 na łodyżce, płatki, wywinięte do góry, 8 pręcików, przytulonych do siebie pylnikami, otacza jeden słupek. Okres kwitnienia: od maja do lipca Owoc: kulista, pokryta woskiem, początkowo biała, w miarę dojrzewania czerwieniejąca lub brązowa jagoda, z czasem niemal przejrzysta.
systematyka

 • Klasa: Magnoliopsida (=Dicotyledones) - dwuliścienne
 • Podklasa: Dilleniidae - ukęślowe
 • Nadrząd: Ericanae - wrzosopodobne
 • Rząd: Ericales - wrzosowce
 • Rodzina: Ericaceae - wrzosowate
Przynależność fitosocjologiczna:
Rząd Oxycocco-Sphagnetea
wygląd Zimozielona krzewinka. Liście: małe, skrętolegle, rzadko osadzone na łodyżkach ciemnozielone górą, spodem białawe, brzegi blaszki podwinięte do spodu Łodyga: nitkowata pełzająca po podłożu. Kwiaty: czteropłatkowe, różowe, wyrastają w kątach liści na długich omszonych szypułkach, po 1-2 na łodyżce, płatki, wywinięte do góry, 8 pręcików, przytulonych do siebie pylnikami, otacza jeden słupek. Okres kwitnienia: od maja do lipca Owoc: kulista, pokryta woskiem, początkowo biała, w miarę dojrzewania czerwieniejąca lub brązowa jagoda, z czasem niemal przejrzysta.
wymiary Do kilku, wyjątkowo kilkunastu cm wysokości.
występowanie Gatunek rozpowszechniony na obszarze całej Europy, za wyjątkiem dalekiej północy. W Polsce pospolity na niżu, rozproszony w górach Rośnie na torfowiskach wysokich i przejściowych oraz w borach bagiennych. Największe areały występowania żurawiny błotnej znajdują się w północnej części kraju, Puszczy Knyszyńskiej i Białowieskiej, w okolicach Starachowic, Rudy Malenieckiej,, w lasach biłgorajskich, terespolskich i świerklanieckich.
ochrona Roślina nie jest objęta ochroną.
Główną przyczyną zmniejszania się powierzchni powrastanych przez żurawinę jest osuszanie torfowisk oraz nadmierna eksploatacja do celów spożywczych.
uwagi Owoce żurawiny od wieków znajdują szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym. Ze względu na dużą zawartość pektyn wykorzystywane są zarówno w gospodarstwie domowym, jaki i przetwórstwie przemysłowym. Owoce żurawiny są niezwykle cenione również ze względu na dużą zawartość witaminy C (nazywana w niektórych regionach kraju „polską cytryną”), zawierają również dużo kwasu cytrynowego, niewielkie ilości kwasów chinowego i benzoesowego, glukozę, fruktozę i sacharozę. Oprócz wymienionych związków w owocach żurawiny występuje dużo witaminy P oraz niewielkie ilości karotenów, witamin z grupy B i jodu. W gospodarstwie domowym owoce znalazły zastosowanie przy wyrobie kisieli, soków, dżemów, konfitur oraz jako dodatek do mięs i herbaty. Owoce ponadto są bardzo zdrowe, korzystnie wpływają na pracę wątroby, mają również właściwości przeciwgorączkowe i uspokajające. Ze względu na zawartość dużych ilości kwasu cytrynowego i niewielkich ilości kwasu benzoesowego oraz na grubą skórkę pokrytą trudnościeralnym woskiem owoce żurawiny odznaczają się niezwykłą trwałością wśród owoców leśnych. Jagody mogą być przechowywane całymi miesiącami bez użycia jakichkolwiek środków zabezpieczających przed zepsuciem.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl