Dodano: 0 0000
Bylina wodna. Liście: pływające, duże, o blaszce skórzastej i szerokojajowatej, długości do 40 cm, sercowato wciętej u nasady, z bardzo długimi ogonkami (do 3 m).. Łodyga: w postaci długiego, pełzającego i zakorzeniającego się w dnie kłącza. Kwiaty: żółte, silnie pachnące, osadzone na długich szypułach, wystające nad powierzchnię wody; elementy kwiatu spiralnie osadzone na obrastającym słupek dnie kwiatowym; działek kielicha 5, barwy żółtej: korona składa się z żółtych płatków miodnikowych, stopniowo przechodzących w pręciki; słupek jeden zbudowany z wielu zrośniętych ze sobą owocolistków. Okres kwitnienia: od maja do września. Owoc: to mięsista torebka w kształcie gruszki, długości do 4 cm, wypełniona jajowatymi nasionami, które otacza galaretowaty śluz z licznymi pęcherzykami powietrza umożliwiającymi unoszenie się na wodzie.
systematyka
 • Klasa: Magnoliopsida (=Dicotyledones) - dwuliścienne
 • Podklasa: Magnoliidae - magnoliowe
 • Nadrząd: Nymphaeanae - grzybieniopodobne
 • Rząd: Nymphaeales - grzybieniowce
 • Rodzina: Nymphaeaceae - grzybieniowate
Przynależność fitosocjologiczna: Związek Nymphaeion.
wygląd Bylina wodna. Liście: pływające, duże, o blaszce skórzastej i szerokojajowatej, długości do 40 cm, sercowato wciętej u nasady, z bardzo długimi ogonkami (do 3 m).. Łodyga: w postaci długiego, pełzającego i zakorzeniającego się w dnie kłącza. Kwiaty: żółte, silnie pachnące, osadzone na długich szypułach, wystające nad powierzchnię wody; elementy kwiatu spiralnie osadzone na obrastającym słupek dnie kwiatowym; działek kielicha 5, barwy żółtej: korona składa się z żółtych płatków miodnikowych, stopniowo przechodzących w pręciki; słupek jeden zbudowany z wielu zrośniętych ze sobą owocolistków. Okres kwitnienia: od maja do września. Owoc: to mięsista torebka w kształcie gruszki, długości do 4 cm, wypełniona jajowatymi nasionami, które otacza galaretowaty śluz z licznymi pęcherzykami powietrza umożliwiającymi unoszenie się na wodzie.
wymiary Zależą od głębokości wody, zazwyczaj długość ogonków liściowych i szypuł kwiatowych wynosi od 0,1 do 2 m (maksymalnie do 5 m).
występowanie Zasięg występowania obejmuje prawie całą Europę oraz środkową i zachodnią Azję. Gatunek porasta różnego typu zbiorniki wodne niżu, gdzie jest rozpowszechniony, rzadki natomiast w niższych położeniach górskich. Rośnie razem z grzybieniem białym w sąsiedztwie szuwarów.
ochrona Gatunek objęty ochroną częściową od 2004 r. Od października 2014 roku nie jest chroniony. Głównym zagrożeniem jest zanieczyszczanie wód ściekami oraz intensywne użytkowanie turystyczne strefy przybrzeżnej zbiorników oraz pozyskiwanie roślin ze względu na walory dekoracyjne.
uwagi Grążel żółty wykazuje dużą zmienność pod względem wielkości liści i kwiatów, barwy okwiatu, owłosienia oraz kształtu tarczy znamienia. W przemyśle farmaceutycznym znalazły zastosowanie kłącza grążela, które zawierają między innymi alkaloidy (nufarynę, nufarydynę), glikozydy (nimfeinę) oraz garbniki. W małych dawkach substancje te mają właściwości pobudzające, natomiast większe dawki mogą wywołać porażenie. Z tej też przyczyny powinny być stosowane pod ścisłym nadzorem lekarza. Kiedyś wykorzystywano ją jako środek grzybo- i bakteriobójczy, także przeciw rzęsistkom. Ma właściwości uspokajające, powoduje również zaparcia. Obecnie grążel stosowany jest w homeopatii, jako środek uspokajający.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl