Dodano: 28 maja 2007
Roślina zimozielona. Liście: małe, całobrzegie lub drobno piłkowane, rownowąskolancetowate, spiczasto zakończone, bez włosków, z jednym nerwem po środku, skrętolegle ustawione na pędach, odstające poziomo od pędu. Łodyga: płożąca się po ziemi z podnoszącymi się pędami zarodnionośnymi, widlasto rozgałęziona . Kłosy zarodnionośne: wyrastają pojedynczo na szczytach pędów, składają się z liści zarodnionośnych, które są siedzące z błoniastymi brzegami, kształtu szerokojajowatego, zaostrzone na końcu, początkowo żółtawe, póżniej brunatne. Okres dojrzewania zarodników: od lipca do września, rozsiewane przez wiatr. Zarodniki bardzo liczne, żółte.
systematyka
  • Klasa: Lycopsida - widłaki jednakozarodnikowe
  • Rząd: Lycopodiales - widłakowce
  • Rodzina: Lycopodiaceae - widłakowate
Przynależność fitosocjologiczna:
Klasa Vaccinio-Picetea
wygląd Roślina zimozielona. Liście: małe, całobrzegie lub drobno piłkowane, rownowąskolancetowate, spiczasto zakończone, bez włosków, z jednym nerwem po środku, skrętolegle ustawione na pędach, odstające poziomo od pędu. Łodyga: płożąca się po ziemi z podnoszącymi się pędami zarodnionośnymi, widlasto rozgałęziona . Kłosy zarodnionośne: wyrastają pojedynczo na szczytach pędów, składają się z liści zarodnionośnych, które są siedzące z błoniastymi brzegami, kształtu szerokojajowatego, zaostrzone na końcu, początkowo żółtawe, póżniej brunatne. Okres dojrzewania zarodników: od lipca do września, rozsiewane przez wiatr. Zarodniki bardzo liczne, żółte.
wymiary Pędy widłaka dorastają do 1 m długości. Wielokrotnie dichotomicznie rozgałęziające się.
występowanie Na całym obszarze Polski, na niżu rzadziej niż w górach, gdzie występuje aż po piętro kosówki. Rozproszony lecz czasem obfity w cienistych borach szpilkowych i lasach mieszanych. Rośnie w miejscach ocienionych na kwaśnych glebach (pH 3,7 – 5,7).
ochrona Gatunek pod ścisłą ochroną gatunkową.
Zagrożony szczególnie na niżu z powodu zmian siedliskowych {osuszania), wyrębu gospodarczego oraz wykorzystania do celów leczniczych i dekoracyjnych.
uwagi Cała roślina jest trująca, zawiera alkaloidy, między innymi likopodynę i annotynę. Zarodniki widłaka stanowią cenny materiał zielarski, dawniej stosowane były do produkcji zasypek dla niemowląt, z uwagi na właściwości aseptyczne używano ich również do produkcji zasypki na rany, otoczek do tabletek oraz zasypki na odleżyny. W medycynie ludowej zarodników używano w zwalczaniu pasożytów, głównie wszy. Zastosowanie znajdowały również w odlewnictwie do posypywania form odlewniczych. Zarodniki widłaka są łatwopalne, ponadto palą się wybuchając, wykorzystywano to dawniej do wywoływania efektów specjalnych w teatrach.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
"Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowej UE. Za treść tego dokumentu odpowiada autor opracowania, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska UE"

piśmiennictwo

Komentarze

Joanna joanna.sniecinska@wp.pl
18 lutego 2015

Dołączam się do pytań o to gdzie można zakupić zarodniki widłaka na rany.

Powałka Andrzej piwowar2@vp.pl
18 stycznia 2015

Czy można kupić gdzieś zarodnik widłaka na rany odlerzynowe

ANNA ŁUKASIK jolan@op.pl
13 marca 2012

potrzebny proszek z zarodnika widlaka na rany na stopie cukrzycowej prosze o informacje gdzie i w jakiej postaci można kupic pyłek z zarodnikow widłaka

Elżbieta Mazurek elamazurek1@wp.pl
15 lutego 2009

Zamieszczone informacje sa bardzo interesujące .
Czy można zakupić gdzieś zarodniki widłaka, są bardzo potrzebne na rany odleżynowe. Proszę o odpowiedź.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl