Dodano: 27 marca 2007
Wysoki krzew rozdzielnopłciowy, jednopienny, rzadziej drzewo, . Kora ciemna, gładka, lekko spękana podłużnie. Pędy młode gruczołowato owłosione, zielonobrązowe, starsze gładkie. Pączki wegetatywne i zawierające kwiaty żeńskie okryte wieloma łuskami, w zarysie jajowate, nieco spłaszczone, kwiatostanowe (męskie) kotkowate, bezokwiatowe, zwisające ze szczytów gałązek bocznych . Liście miękko owłosione, zwłaszcza od spodu, do 10-13 cm długości, odwrotniejajowate, nasada blaszki liściowej sercowata, szczyt krótko zaostrzony, brzeg piłkowany, lekko wrębny, ogonek liściowy krótki, gruczołowato owłosiony. Kwiaty żeńskie ukryte po 2 w pączku, w czasie kwitnienia na zewnątrz widoczne jedynie karminowe znamiona słupków, męskie w kotkowatych kwiatostanach, odpadają po przekwitnięciu. Okres kwitnienia w zależności od przebiegu pogody od lutego do początku kwietnia, kwiaty męski i żeńskie rozwijają się niejednocześnie (przedsłupność i przedprątność), przeważa wiatropylność, czasami w zapyleniu uczestniczą pszczoły, które pożywiają się pyłkiem. Owoce typu orzech okryty liściastą okrywą (miseczką), która zawiera kwas jabłkowy i gorzknik odstraszające zwierzęta do czasu, gdy zewnętrzna okrywa orzecha stwardnieje.
systematyka
 • Klasa: Magnoliopsida (=Dicotyledones) - dwuliścienne
 • Podklasa: Hamameliididae - oczarowe
 • Nadrząd: Hamamelidanae - oczaropodobne
 • Rząd: Betulales - brzozowce
 • Rodzina: Betulaceae - brzozowate
Przynależność fitosocjologiczna:
Klasa Querco-Fagetea
wygląd Wysoki krzew rozdzielnopłciowy, jednopienny, rzadziej drzewo, . Kora ciemna, gładka, lekko spękana podłużnie. Pędy młode gruczołowato owłosione, zielonobrązowe, starsze gładkie. Pączki wegetatywne i zawierające kwiaty żeńskie okryte wieloma łuskami, w zarysie jajowate, nieco spłaszczone, kwiatostanowe (męskie) kotkowate, bezokwiatowe, zwisające ze szczytów gałązek bocznych . Liście miękko owłosione, zwłaszcza od spodu, do 10-13 cm długości, odwrotniejajowate, nasada blaszki liściowej sercowata, szczyt krótko zaostrzony, brzeg piłkowany, lekko wrębny, ogonek liściowy krótki, gruczołowato owłosiony. Kwiaty żeńskie ukryte po 2 w pączku, w czasie kwitnienia na zewnątrz widoczne jedynie karminowe znamiona słupków, męskie w kotkowatych kwiatostanach, odpadają po przekwitnięciu. Okres kwitnienia w zależności od przebiegu pogody od lutego do początku kwietnia, kwiaty męski i żeńskie rozwijają się niejednocześnie (przedsłupność i przedprątność), przeważa wiatropylność, czasami w zapyleniu uczestniczą pszczoły, które pożywiają się pyłkiem. Owoce typu orzech okryty liściastą okrywą (miseczką), która zawiera kwas jabłkowy i gorzknik odstraszające zwierzęta do czasu, gdy zewnętrzna okrywa orzecha stwardnieje.
wymiary Do 5 m wysokości.
występowanie Zasięg występowania obejmuje całą Europę za wyjątkiem rejonów północnych, poza tym obejmuje południowo-zachodnią Azję. W kraju jest to gatunek pospolity na niżu, rośnie w podszyciu lasów liściastych na glebach zasobnych w węglan wapnia, spotykana również w borach mieszanych i ciepłych zaroślach.
ochrona Gatunek nie jest objęty ochroną.
uwagi Orzechy laskowe stanowią pożywny pokarm nie tylko ludzi, ale przede wszystkim zwierząt. Są one głównym pokarmem wiewiórek, chętnie zjadają je również dziki, myszy, sójki, dzięcioły, kowaliki oraz wiele innych. Krzewy leszczynowe stanowią również dogodne miejsca lęgowe dla wielu gatunków ptaków. Dzięki bujnemu i szeroko rozrastającemu się systemowi korzeniowemu nadaje się do umacniania stromych zboczy, dzięki zwartemu pokrojowi i bujnemu wzrostowi dobrze osłania glebę oraz daje duży opad liści jesienią , które szybko ulegają rozkładowi, wpływa to użyźniająco na glebę. Jądra dojrzałych orzechów laskowych są bogatym źródłem wysokowartościowych i łatwo przyswajalnych tłuszczów i białek. Tłuszcze stanowią do 60% natomiast białka od 17 do 22%. Z innych związków w orzechach występują jeszcze niewielkie ilości skrobi, sacharozy, karotenów witaminy B1 i C. Zawierają również niewielkie ilości żelaza, sporo fosforu, potasu, wapnia, sodu magnezu i niektórych mikroelementów.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl