Dodano: 0 0000
Bylina wodna. Liście: pływające, duże, o blaszce skórzastej, okrągławojajowatej, średnicy od 10 do 30 cm, wciętej do połowy u nasady, z bardzo długimi ogonkami (do 3 m). Łodyga: w postaci długiego, pełzającego i zakorzeniającego się w dnie kłącza. Kwiaty: białe, o średnicy 9-20 cm, pojedynczo pływające na długich szypułkach, otwierają się podczas słonecznej pogody, okwiat podwójny 4-5 działkowy, płatki liczne, ustawione spiralnie na dnie kwiatowym, stopniowo przechodzące w pręciki. Okres kwitnienia: od czerwca do września. Owoc: zbiorowy, jagodopodobny, nasiona zaopatrzone w osnówkę z dużymi przestworami komórkowymi, które umożliwiają unoszenie się na powierzchni wody.
systematyka
 • Klasa Magnoliopsida (=Dicotyledones) dwuliścienne
 • Podklasa Magnoliidae magnoliowe
 • Nadrząd Nymphaeanae grzybieniopodobne
 • Rząd Nymphaeales - grzybieniowce
 • Rodzina Nymphaeaceae - grzybieniowate
Przynależność fitosocjologiczna: Związek Nymphaeion
wygląd Bylina wodna. Liście: pływające, duże, o blaszce skórzastej, okrągławojajowatej, średnicy od 10 do 30 cm, wciętej do połowy u nasady, z bardzo długimi ogonkami (do 3 m). Łodyga: w postaci długiego, pełzającego i zakorzeniającego się w dnie kłącza. Kwiaty: białe, o średnicy 9-20 cm, pojedynczo pływające na długich szypułkach, otwierają się podczas słonecznej pogody, okwiat podwójny 4-5 działkowy, płatki liczne, ustawione spiralnie na dnie kwiatowym, stopniowo przechodzące w pręciki. Okres kwitnienia: od czerwca do września. Owoc: zbiorowy, jagodopodobny, nasiona zaopatrzone w osnówkę z dużymi przestworami komórkowymi, które umożliwiają unoszenie się na powierzchni wody.
wymiary W zależności od głębokości wody, kłącze dorasta do 3 m długości i 10 cm średnicy.
występowanie Gatunek porasta różnego typu zbiorniki wodne niżu, gdzie jest rozpowszechniony, rzadki natomiast w niższych położeniach górskich.
ochrona Gatunek objęty ochroną częściową od 2004 r.
Głównym zagrożeniem dla gatunku jest zanieczyszczanie wód ściekami oraz intensywne użytkowanie turystyczne strefy przybrzeżnej zbiorników oraz pozyskiwanie roślin ze względu na walory dekoracyjne.
uwagi Grzybienie białe posiadają właściwości trujące z uwagi na zawartość glikozydu nimfeiny i alkaloidów. Dawniej była to również roślina jadalna, podczas okresu głodu spożywano jej mięsiste kłącza. Nazwa "grzybienie białe" nie oznacza liczby mnogiej, ale rodzaj nijaki, dlatego też nieprawidłowa jest stosowana czasami nazwa: "grzybień biały". Jest to bardzo piękna, dekoracyjna roślina, o właściwościach leczniczych (działa nasercowo i uspokajająco). Stosowana jest jako środek pobudzający i regulujący pracę serca. Dawniej kłącze grzybieni, zawierające garbniki, było wykorzystywane w garbarstwie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
"Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowej UE. Za treść tego dokumentu odpowiada autor opracowania, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska UE"

piśmiennictwo

Komentarze

nAT adm.nizyn@o2.pl
28 lipca 2013

Bylina ta jest piękna i rzadsza np. od grążeli. Niestety turystyka i mała świadomość ekologiczna i przyrodnicza Polaków, i w ogóle ludzi odwiedzających jeziora, przyczyniają się di niszczenia flory i fauny akwenów. Cenna jest roślinność nieskażonych jezior mazurskich i suwalskich. Nie raz jestem świadkiem jak ludzie (i to również młodzi ludzie) ucinają sobie choć po jednej lilii. Ostatnio widziałem zrywali sobie z jednego z jezior sejnenszczyzny.Jakby każdy tak ucinał tylko DLA zabawy kwiaty to nie byłoby roslinnosci cennej!

Blondi michalina45@op.pl
7 maja 2011

co to ? więcej jes tu matematyki niż biologi !!!

angelika martyna@o2.pl
16 lutego 2010

zgadzam się z olka!!!

Kamila Tomasiak kl5 mimi024@op.pl
15 kwietnia 2009

jak inni zauwarzyli brak o rozsiewaniu a akurat mam to w zadaniu!!!

Kafar kafar1371@interia.pl
30 marca 2009

brakuje mi roziewania:(

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl