Dodano: 29 lipca 2007
Pasożytnicza bylina o krótkim i czołgającym się kłączu z licznymi mięsistymi i splątanymi korzeniami, przypominającymi ptasie gniazdo (stąd nazwa gnieźnik); cała roślina barwy żółtawo brązowej, ze śladami chlorofilu jedynie w kwiatostanie. Liście: zredukowane do łuskowatych pochew; brak liści asymilacyjnych. Łodyga: sztywna, gruba, prosta, zazwyczaj naga lub omszona na górze. Kwiaty: na skręconych szypułkach, pachnące miodem, zebrane w gęsty, szczytowy kwiatostan groniasty, do 20 cm długości; działki kielich i płatki boczne wykształcone jednakowo, odwrotniejajowate, wygięte ku sobie, długości do 6 mm; warżka bez ostrogi, dzbankowato zagłębiona u nasady, do 12 mm długa, na szczycie głęboko rozcięta z rozpostartymi i szeroko zaokrąglonymi łatkami. Okres kwitnienia: od maja do lipca; po raz pierwszy zakwita w 9 roku życia, niekiedy kwitnie pod ziemią, wytwarza wtedy nasiona powstałe w wyniku samozapylenia. Owoc: w postaci rozdętej torebki, długości około 10 mm.
systematyka
 • Klasa: Liliopsida (=Monocotyledones) - jednoliścienne
 • Podklasa: Liliidae - liliowe
 • Nadrząd: Lilianae - liliopodobne
 • Rząd: Orchidales - storczykowce
 • Rodzina: Orchidaceae - storczykowate
Przynależność fitosocjologiczna:
Rząd Fagetalia.
wygląd Pasożytnicza bylina o krótkim i czołgającym się kłączu z licznymi mięsistymi i splątanymi korzeniami, przypominającymi ptasie gniazdo (stąd nazwa gnieźnik); cała roślina barwy żółtawo brązowej, ze śladami chlorofilu jedynie w kwiatostanie. Liście: zredukowane do łuskowatych pochew; brak liści asymilacyjnych. Łodyga: sztywna, gruba, prosta, zazwyczaj naga lub omszona na górze. Kwiaty: na skręconych szypułkach, pachnące miodem, zebrane w gęsty, szczytowy kwiatostan groniasty, do 20 cm długości; działki kielich i płatki boczne wykształcone jednakowo, odwrotniejajowate, wygięte ku sobie, długości do 6 mm; warżka bez ostrogi, dzbankowato zagłębiona u nasady, do 12 mm długa, na szczycie głęboko rozcięta z rozpostartymi i szeroko zaokrąglonymi łatkami. Okres kwitnienia: od maja do lipca; po raz pierwszy zakwita w 9 roku życia, niekiedy kwitnie pod ziemią, wytwarza wtedy nasiona powstałe w wyniku samozapylenia. Owoc: w postaci rozdętej torebki, długości około 10 mm.
wymiary Wysokość pędów kwiatostanowych do 50 cm.
występowanie Gatunek szeroko rozprzestrzeniony w Europie, poza najdalszą północą oraz w północnej Afryce i Azji Mniejszej. W Polsce dość częsty na całym obszarze, w górach po regiel górny. Gnieźnik jest gatunkiem charakterystycznym dla liściastych lasów mezo i eutroficznych. Znacznie rzadziej występuje natomiast w świetlistej dąbrowie oraz acydofilnych borach sosnowych i mieszanych, spotykany jest również w górskich borach jodłowych oraz na torfowiskach i wrzosowiskach.
ochrona Gatunek pod ścisłą ochroną gatunkową.
Obecnie nie należy do zagrożonych, jednak lokalnie niektóre stanowiska są zagrożone poprzez kurczenie się powierzchni leśnych, niewłaściwą gospodarkę leśną oraz niszczenie runa leśnego w wyniku intensywnej turystyki.
uwagi Populacje gnieźnika są zazwyczaj dość małe, liczą zaledwie od kilku do kilkudziesięciu osobników
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl