Dodano: 4 stycznia 2010

Zbiornik znajduje się na wysokości 152 m n.p.m., na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego, na wschód od Rybna i południowy-zachód od Dąbrówna.

powierzchnia 288,5 ha; 305,8 ha (Choiński 1991). 290 ha (Dynowski 2009).
głębokość Maks. - 14,4 m; śr. - 6,5 m (Choiński 1991).
klasa czystości W 1992 roku woda miała II klasę czystości.
W 1997 roku wody jeziora zakwalifikowano do III klasy czystości, a zbiornik do III kategorii podatności na degradację (Krajewski i wsp. 2005, 2006). Jest to eutroficzny zbiornik, z okresowymi zakwitami glonów.
ryby wzdręga, sandacz, płoć, okoń, lin, leszcz, krąp, karaś, szczupak, węgorz
dno Piaszczyste, piaszczysto-kamieniste i miejscami muliste.
dorzecze Wel - Drwęca - Wisła.
użytkownik rybacki Gospodarstwo Rybackie Ostróda Sp. z o. o.
dostępność Dobrze dostępne. Istnieje dużo pomostów różnej konstrukcji, wędkarskich i typowo rekreacyjnych.
ośrodki Ośrodki, pola namiotowe i prywatne kwatery.
kąpieliska Dzikie zejścia do wody i niestrzeżone plaże.
wypożyczalnie W prywatnych kwaterach.
brzegi Najbliższe otoczenie to lasy, pola, łąki i zabudowania okolicznych wsi. Brzegi są pagórkowate, a miejscami strome. Na północy i zachodzie płaskie, łagodnie schodzące do wody. Wokół brzegów występuje różnej szerokości pas roślinności szuwarowej (w północnej części jeziora nawet do 150 m). W składzie gatunkowym dominuje trzcina, pałka, manna i turzyce.
Na półwyspie, który mocno wchodzi w jezioro, podobno kiedyś była grobla umożliwiająca przeprawę na drugi brzeg. Z tego miejsca (ścieżka turystyczna "Wokół jeziora Rumian") rozciąga się przepiękny widok.
miejscowość Rumian.
hobby Wędkarstwo. Według klasyfikacji rybackiej jezioro należy do typu leszczowego. Jest to obwód rybacki jeziora Rumian na rzece Wel nr 3. Użytkownikiem jeziora jest Gospodarstwo Rybackie Ostróda Sp. z o.o.
Turystyka kajakowa. Spływy rzeką Wel.
miejsca Zabytki Rybna, Dąbrówna, Welski Prak Krajobrazowy.
podsumowanie
dodatkowe informacje Przez zbiornik przepływa rzeka Wel, a w północno - zachodniej części dopływa Struga Rumiańska, która łączy Rumian z jeziorem Lesiak.
W środkowo-wschodniej części jeziora znajdują się trzy, niewielkie 30 arowe szuwarowe wysepki.
Zbiornik jest długi na około 5 km i szeroki na około 1 km. Ułożony jest południkowo, z północnego-zachodu na południowy-wschód. Jezioro Rumian powstało wskutek erozyjnej działalności wód podlodowcowych podczas maksymalnego zasięgu lądolodu zlodowacenia Wisły oraz w czasie jego postojów recesyjnych. Jezioro należy do najbardziej wartościowych i atrakcyjnych krajobrazowo form rzeźby terenu na obszarze Welskiego Parku Krajobrazowego.
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

wędkarz dgg2@wp.pl
9 września 2014

Jezioro przetrzebione przez Rybaków z Gospodarstwa Rybackiego Ostróda Sp. z o.o. Łowiłem tam ładne okazy szczupaka, okonia, i leszcza w latach 2000/2008 ale gdy w 2007/2008r przyjechali rybacy wszystko sią zmieniło.Wyławiali wszystko co się złapało w sieci.Rozstawiali sieci nawet w sobotę i niedzielę.Siedzieli tam od zejścia lodu do pierwszych przymrozków.Jezioro bezrybne.

napiorkowski mareknapiorkowski05@wp.pl
14 grudnia 2012

ja mieszkalelem nad tym jeziorem 25 lat 96 cm szcupaka niezlapalem ale jest tam naprawde super brak natloku turystow dzialki sa jak najbardziej nawet mam jedna na sprzedaz 1658 m tel 236966551 polecam jedna z ostatnich prad plos woda tylko podpiac brak co prawda bezposredniego dojscia do jeziora ale jest w odleglosci 200 m

Artur artur_56@wp.pl
23 czerwca 2008

Mam działke nad tym jeziorem od niedawna. Łapałem tam na spinning zawsze wracałem z kilkoma szczupakami i okoniami. Największa ryba którą tam złapałem to szczupak 96cm. Jezioro jest naprawde czyste. Polecam wszystkim to jezioro.

wczasowiczka beata1127@vp.pl
24 stycznia 2008

Bardzo piękne miejce do którego powracam co roku. Ludzie są bardzo mili i uprzejmi, jest dużo atrakcji, znajduhe sie tam piekny zaytkowy kościółek pod wezwaniem św.Barbary i św.Rocha. Niedalego środek wypoczynkowy w Rybnie, Hartowcu, Nowej Wsi. Polecam wszystkim odwiedzenie tego miejsca.

Jaco cecelski.jacek@interia.pl
21 sierpnia 2007

Mam pytanie: Czy dużo wędkarzy? Czy są jakieś działki na sprzedaż?

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl