Dodano: 4 stycznia 2010

Zbiornik znajduje się na Pojezierzu Iławskim, w granicach Narieńskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, na wysokości 104,6 m n.p.m.

powierzchnia 1225 ha, 1240 ha (Choiński 1991, Grudniewski 1974).
głębokość Maks. - 43 m; śr. - 9,8 m (Choiński 1991). Maks. - 43,8 m (Grudniewski 1974).
klasa czystości Wody jeziora Narie zakwalifikowano do II klasy czystości oraz do I kategorii podatności na degradację. Zagrożenie stanowią punktowe źródła zanieczyszczeń doprowadzające ścieki bezpośrednio do zbiornika (Różański i wsp. 2002a).
Kolejne badania potwierdziły II-gą klasę czystości i I-szą kategorię podatności na degradację. Do końca 2006 roku planowane było skanalizowanie całości terenów przyległych do jeziora i skierowanie ścieków na oczyszczalnie w Morągu (Krajewski 2005).
ryby wzdręga, sielawa, płoć, okoń, lin, leszcz, krąp, karaś, szczupak, węgorz
dno Bardzo urozmaicone, z głębokimi rynnami i licznymi pagórkami. Przy brzegach piaszczyste i muliste, miejscami kamieniste. Roślinność zanurzona występuje głównie na łagodnie wznoszących się wypłyceniach.
dorzecze Miłakówka - Pasłęka.
użytkownik rybacki Zakład Rybacki Bogaczewo Sp. z o. o.
dostępność Dobra.
ośrodki Kilka ośrodków wypoczynkowych, zabudowa letniskowa, działki rekreacyjne.
kąpieliska Plaże i pomosty na campingach i w ośrodkach wypoczynkowych.
wypożyczalnie Wypożyczalnia sprzętu turystycznego w ośrodku, w pensjonatach i na campingach.
brzegi Wysokie, strome, miejscami zalesione. Wiele zatok. Długość linii brzegowej wynosi 53 km. Brzegi porośnięte są stosunkowo wąskim pasem roślinności szuwarowej.
miejscowość Kretowiny, Bogaczewo.
hobby Żeglarstwo. Wędkarstwo - jezioro należy do typu sielawowego (Grudniewski 1974). Występują tu: płoć, leszcz, szczupak, okoń, lin, wzdręga, węgorz, sielawa. Zbiornik administrowany jest przez Zakład Rybacki Sp. z o. o. w Bogaczewie.
miejsca Boguchwały - kościół barokowy (1620), w kaplicy sklepienie krzyżowe.
Dobrocin - murowany pałac z XVII wieku.
Kalnik - zabytkowe chaty o konstrukcji zrębowej.
Markowo - pałac wzniesiony w 1566 roku.
Sambród - kościół ewangelicki, barokowy ołtarz główny i boczny.
Wenecja - kuźnia barokowa z XVIII wieku.
podsumowanie
dodatkowe informacje Przejrzystość wody sięga nawet do 5 metrów. Jezioro ma 24 wyspy, których łączna powierzchnia wynosi ponad 26 ha. Większość z nich ma swoje nazwy.
  • 2 wyspy w północno-wschodniej zatoce nazywanej Ponary lub Ponarski Kąt (graniczącej ze wsią Ponary). Jedna z wysp nazywana jest Ponarska Kępa.
  • 8 wysp w centralnej części akwenu. Niektóre z nich mają nazwy: Trzciniak Wielki, Trzciniak Mały, Złota Wyspa, Kacza Wyspa, Mały Ostrów, Duża Wyspa (Wielki Ostrów) - największa z wysp, na której rosną ponad 200-letnie lipy.
  • 3 wyspy w południowo-zachodniej zatoce, na północ od Kretowin. Większa nazywana jest Bankową Wyspą.
  • 11 wysp w południowo-wschodniej zatoce, na zachód od Wilnowa. Kilka z nich ma nazwy: Łabuny, Baba Jaga, Rekinowa, Ptasia, Kępa, Goła Kępa, Grakna.
Z najdłuższej, północno-zachodniej zatoki uchodzi niewielki ciek Naria (in. Naryjska Struga, Narienka) wpadająca do jeziora Mildzie. Narie połączone są także z kilkoma niewielkimi jeziorami: na północnym-wschodzie z Ponaprami, Ponaprami Małymi; w okolicy wsi Janowo, w środkowo-wschodniej części przez jezioro/zatokę Ponary z Czarnym i Trędlą.
Powierzchnia zlewni całkowitej wynosi około 88,7 km2.
Długość zbiornika wynosi około 11 km.
Na jeziorze obowiązuje zakaz używania jednostek pływających z silnikami spalinowymi wprowadzony w drodze Uchwały Rada Powiatu na podstawie art. 41 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz art.116 ust.1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.
inne Po niemiecku nazywane jest Narien See (1926), Nergen (1595), Narigen (1352) (Leyding 1959).
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

bogdan więcław bodek-1966@o2.pl
6 lipca 2014

Przeczytałem wasze kometarze i żałuje że wykupiłem tam domek,miałem ochotę powędkować ,ale z tego co piszecie ,nie warto.No cóż następnym razem sprawdzę opinie o wędkowaniu w wybranym jeziorze .

seal75 ggg@onet.pl
4 września 2012

Totalna porażka jeżeli chodzi o ryby !!! Niemal codziennie wszystko wyławiają sieciami rybacy zarządzający jeziorem z Bogaczewa i tym samym praktycznie strzelają sobie w kolano bo tam już nie ma ryb, poza płotkami i okonkami 10 centymetrowymi... Wędkowanie nie ma sensu, zmarnowałem 2 tyg. w oczekiwaniu na jakąś solidną rybę.

Tiger apjaruzal@onet.eu
1 kwietnia 2011

Witam kiedyś były tam piękne leszcze średnia wyciąganych rybek to około 1,5kg. super płocie ,węgorz, i super szczupaki. na okonia wystarczył byle paproch. A teraz w 2010-08 . 5 dni i rezultat 4 okonki , kilka płotek o leszczykach szkoda gadać, i zero szczupłego choć woda sondowana prawie zero życia. Ps. Gości z Bogaczewa którzy zarządzają tym akwenem powinno się zamknąć.

łukasz faflun51@wp.pl
7 sierpnia 2010

totalna porażka przez 5 dni pływania łódką po całym jeziorze złowione zaledwie kilka okoni ale w tym zadnego wymiarowego , i jeden szczupak 45 cm , jezeli chodzi o łowienie ryb to stanowczo odradzam !!!

rybak faflun51@wp.pl
7 sierpnia 2010

jezeli chodzi o ryby , to chyba sie potopiły bo przez kilka dni wedkowania łączna waga wszystkich ryb była blska 1 kg ! :)

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl