Dodano: 4 stycznia 2010
Ulnowo (0,1 km), Góry Lubiańskie (0,5 km), Zybułtowo (1,5 km - najbliższy sklep).
powierzchnia 32,1 ha.
głębokość 7,5 m.
dostępność Dobra - wzdłuż zach. brzegu ciągnie się droga asfaltowa Zybułtowo - Wierzbowo. Wschodni brzeg praktycznie niedostępny dla samochodu.
ośrodki Brak ośrodków - są natomiast w pobliżu pensjonaty.
kąpieliska Wyłącznie dzikie zejścia do wody: 1 na wsch. brzegu i około 3 na zach. brzegu. Jest jeden pomost należący do pensjonatu - reszta to kładki rybackie.
wypożyczalnie Jest możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego, jeśli jest się pensjonariuszem.
brzegi Wschodni brzeg wysoki, stromy i zalesiony, zachodni, w środkowej części tak jak wschodni, poza tym łagodny, niski.
miejscowość Ulnowo, Góry Lubiańskie, Zybułtowo.
podsumowanie
dodatkowe informacje Zbiornik przepływowy. Przepływa przez niego rzeka Marózka w początkowym biegu.
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

babol babol20@neostrada.pl
5 grudnia 2007

ja też mieszkam z Zybułtowie jest ok

Gabriel Grudzień mig12@o2.pl
25 lipca 2003

Inne nazwy: Lubian, Łubian, Lubien.

Zbiornik przepływowy. Przepływa przez niego rzeka Marózka w początkowym biegu.Miejsce historyczne.Jezioro przylega bezpośrednio do Pól Grunwaldu, miejsca w którym w 1410r. odbyła się największa bitwa średniowiecza. W nocy z 14 na 15 lipca (wtorek) Król Władysław Jagiełło ruszył wraz z armią polsko-litewską spod Dąbrówna. "Przebywszy przestrzeń dwumilową (ok. 10 km), na której wokół płonęły wsie wrogów, po przybyciu na mające być wsławione przyszłą bitwą pola wsi Stębarku i Grunwaldu, kazał rozbić obóz wśród zarośli i gajów, których tutaj było wiele. Namiot kapliczny polecił ustawić na wzgórzu od strony jeziora Lubień, zamierzając wysłuchać mszy w czasie, gdy wojsko zajmowało się rozbijaniem obozu". (Jan Długosz)

Miejsca rozpięcia namiotu kaplicznego nie znamy dokładnie, jednak słowa Długosza o jeziorze Lubień, wymienionym jako punkt orientacyjny, wskazują że namiot umieszczono w bezpośrednim sąsiedztwie tegoż jeziora, które z odległości nieco dalszej jest już zupełnie, lub niemal zupełnie niewidoczne. Obóz polski został rozbity na pd. - wsch. brzegu jeziora koło wsi Ulnowo, litewsko-ruski i tatarski na pn. od obozu polskiego, a namiot królewski , kaplicę polową i namioty dostojników z otoczenia króla ustawiono na pd. - zach. brzegu jeziora. Miejsca obozów po wsch. stronie jez. Lubień oznakowane są masztami z chorągiewkami, na których umieszczono godła Polski (Orzeł) i Litwy (Pogoń). Masztem i chorągiewką z Orłem oznakowane jest przypuszczalne miejsce królewskiego namiotu (w głębi lasku) w odległości ok. 400m na pn. zach. od wsch. skraju wsi Ulnowo. W odległości ok. 3,5km na pn. zach. od miejsca gdzie stał namiot królewski, za widniejącymi w oddali wzgórzami, znajdują się Pola Grunwaldu, na pn. od jeziora Lubień - dolina przepływającej przez jezioro rzeki Marózki, lewobrzeżnego dopływu Łyny.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl