Dodano: 4 stycznia 2010
powierzchnia 199 ha.
głębokość 38 m.
dno Piaszczysto - muliste, miejscami zarośnięte.
dostępność Dość dobra.
ośrodki Stanica Wodna Sorkwity (68 wyrek i 44 misek posiłkowych).
kąpieliska Wiele dzikich
wypożyczalnie W stanicy.
brzegi Wysokie miejscami strome i zalesione, jedynie południowy kraniec płaski i podmokły.
Miejscami porośnięte szerokim pasem trzcin.
miejscowość Sorkwity, Zabijak.
hobby Wędkarstwo (typ sielawowy). Początek szlaku kajakowego po Krutyni.
dodatkowe informacje Na południu wąska cieśnina będąca połączeniem z jez. Lampasz.
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

Waldek waldekczaja@wp.pl
3 września 2009

Witam! Od 14-ego sierpnia br. rozpocząłem dwutygodniowy urlop nad jeziorem Lampackim we wsi Maradki w Pensjonacie Agroturystycznym „Kozak” (wieś Maradki 32, w gm. Sorkwity). W ośrodku panuje miła atmosfera oraz są sympatyczni gospodarze dbający o wypoczynek swoich gości. Jest kilkanaście miejsc dla przyczep campingowych, sprzęt pływający, kilka kładek i pomost. W Pensjonacie z pewnością można wypocząć. Miejsce czyste, fascynujące i sielskie ze wspaniałym widokiem na kotlinę w której położone jest ów jezioro a w części lokalizacji Pensjonatu – jedyna, sporych rozmiarów - wyspa. Wokół przestrzeń, bardzo dużo zieleni i świeże powietrze. W Sorkwitach znajduje się (po drugiej stronie jeziora i obecnie w rękach prywatnych) wybudowany przez majora huzarów w 1788 r., a przebudowany później przez angielską rodzinę Mirbachów neogotycki pałac a obok niego stanica wodna, od której to właściwie rozpoczyna się jeden ze słynnych w kraju kajakowych szlaków: „Spływ Krytnią”. Zachęcam wszystkich aby chociażby rowerem wodnym odwiedzić połączone z jez. Lampackim malownicze jezioro Lampasz lub przejść się niebieskim szlakiem (im. Melchiora Wańkowicza, wzdłuż wschodniego brzegu przechodząc przez ośrodek „Pindorówka”) nad piękne jezioro Piłakno, gdzie można podziwiać koloryt czystej wody. Po drodze można napotkać ślady bobra!. Potwierdzam, że stojąc na pomoście w słoneczny dzień nad brzegiem tego jeziora, na głębokości dwóch – trzech metrów od powierzchni doskonale widać dno!
Na jez. Lampackim znajduje się kolonia lęgowa kormorana, natomiast zaobserwowałem kaczki, czaple i żurawie. Pod względem wędkarskim jezioro zaskoczyć in + niestety nie może. Jezioro, podlega pod zarząd GR w Mrągowie. Tam również można wykupić pozwolenie w sklepie wędkarskim na ul. Warszawskiej 5. Dominuje drobnica, która „czepia” się wszystkiego co dowodzi, że o drapieżnika jest bardzo trudno. Obserwowałem innych wędkarzy, którzy „biczowali” wodę z łodzi, w ramach jednego dnia na 4-ry dwuosobowe „teamy”, jedynie niewymiarowy, 30-to centymetrowy szczupaczek. Można natomiast wybrać miejsca, które po odpowiednim zanęceniu zwabią dużego leszcza. Niestety, nie polecam podejmowania zmagań wędkarskich na jeziorze Lampasz, gdyż 3-godzinna, w słoneczny dzień, penetracja echosondą z trójwymiarowym stożkiem ujawniła totalne bezrybie.
Dla zainteresowanych mogę w formie elektronicznej przesłać plan batymetryczny jeziora. waldekczaja@wp.pl

jacek 35jacek_j@wp.pl
11 stycznia 2009

Szukam niedrogiej i sensownej bazy noclegowej nad tym jeziorem z możliwością wypożyczenia łódki. 35jacek_j@wp.pl

singiel kski010@wp.pl
3 lutego 2008

Jest na tym jeziorze wyspa, na lewym brzegu zaś grodzisko staropruskie i ścieżka przyrodnicza [dojście od strony pałacu w Sorkwitach ].

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl