Dodano: 4 stycznia 2010

Użytkownikiem rybackim jest Gospodarstwo Rybackie Bartołty Wielkie. Mimo, że jezioro znajduje się w granicach miasta, odnajdziemy tu ciche i prawie dzikie miejsca. Wśród wędkarzy uchodzi za doskonałe łowisko leszcza, szczupaka i okonia. W ostatnich latach, wędkarze zaczęli łapać okazałe sieje spod lodu. Występują tu także: płocie, liny, sumy, węgorze, sielawa i wiele innych gatunków ryb. Mankamentem jeziora jest duży ruch łodzi motorowych oraz skuterów w okresie letnim.
W okresie letnim, na akwenach Gutkowskim i Środkowych prowadzone są rybackie połowy sielawy, a jesienią można spotkać rybaków próbujących łowić węgorze.

powierzchnia 441,5 ha (Leyding 1959). 396 ha ; 412 ha (Choiński 1991, Grudniewski 1974).
głębokość Maks. - 43 m, śr. - 10,6 m (Choiński 1991).
klasa czystości Podczas analizy parametrów fizykochemicznych wód jeziora Ukiel w 1959 roku potraktowano jego zatoki-plosa jako oddzielne zbiorniki. Ploso Gutkowskie, będące pod słabym wpływem wiatru zakwalifikowano do miernie eutroficznych. Stwierdzono między innymi, że tlen w hypolimnionie zanikał dopiero we wrześniu. Ploso Łupsztyskie także osłonięte od wiatru określono jako miernie eutroficzne. Ploso Olsztyńskie jako eutroficzne. Ploso Przejma wykazywało natomiast układ tlenowy charakterystyczny dla a-mezotrofii. W kolejnych latach badań ß-mezotrofii i miernej eutrofii. Ogólnie jezioro Ukiel przypisano do ß-mezotroficznych względnie eutroficznych o typie miernej eutrofii (Olszewski, Paschalski 1959).
II klasa czystości wód (1982). II klasa czystości wód (1992).
II klasa czystości wód i II kategoria podatności na degradację (Krajewski i wsp. 2005).
Ze względu na przebieg cyrkulacji opisywane jezioro należy do holomiktycznych (dimiktycznych). Parametry wód tego zbiornika przyjmują wartości charakterystyczne dla jezior eutroficznych. Najwyższą trofią charakteryzują się wody plosa łupstyskiego a najniższą gutkowskiego. Wody całego zbiornika zakwalifikowano do II klasy czystości. Plosa: Gutkowskie, Przejma, Łupstyskie nalezą do odpornych na degradację (I kategoria), a Ploso Olsztyńskie do średnio odpornych na degradację (II kategoria). Do głównych zagrożeń jeziora zalicza się urbanizację i nadmierne, niekontrolowane użytkowanie rekreacyjne. (Lossow i wsp. 2005).
ryby wzdręga, ukleja, sum, sielawa, sieja, płoć, okoń, lin, leszcz, krąp, karaś, szczupak, węgorz
dno Piaszczyste i piaszczysto-muliste. Do kilku metrów głębokości, głównie w zatokach porośnięte obficie roślinnością zanurzoną. Dominuje rogatek, moczarka, rdestnice i włosienicznik. Miejscami występują jeszcze ramienice.
dorzecze Kortówka - Łyna.
użytkownik rybacki Gospodarstwo Rybackie Bartołty Wielkie
dostępność Bardzo dobra.
ośrodki Camping, przystań, hotel, restauracja.
kąpieliska Plaża miejska OSIR - wejście płatne (strzeżona, duży pomost, zjeżdżalnia, boiska do siatkówki plażowej), plaża niestrzeżona za hotelem, wiele plaż dzikich.
wypożyczalnie Żaglówki, kajaki, łódki, rowery wodne.
brzegi Linia brzegowa jeziora, o długości 22550 m, jest dobrze rozwinięta, tworzy dużą liczbę zatok i półwyspów, z których największy – Ostrów - oddziela akwen Środkowy od Gutkowskiego.
miejscowość Olsztyn.
hobby Wędkarstwo. W latach 70. kiedy zarządzane było do PGRyb Olsztyn, kwalifikowano to jezioro do typu sielawowego. Obecnie zbiornik należy do obwodu rybackiego jeziora Ukiel w zlewni rzeki Łyna nr 12. Użytkownikiem rybackim jest Gospodarstwo Rybackie Bartołty Wielkie. Mimo, że jezioro znajduje się w granicach miasta, odnajdziemy tu ciche i prawie dzikie miejsca. Wśród wędkarzy uchodzi za doskonałe łowisko leszcza, szczupaka i okonia. W ostatnich latach, wędkarze zaczęli łapać okazałe sieje spod lodu. Występują tu także: płocie, liny, sumy, węgorze, sielawa i wiele innych gatunków ryb. Mankamentem jeziora jest duży ruch łodzi motorowych oraz skuterów w okresie letnim. W okresie letnim, na akwenach Gutkowskim i Środkowych prowadzone są rybackie połowy sielawy, a jesienią można spotkać rybaków próbujących łowić węgorze. Nurkowanie. Żeglarstwo.
miejsca Zabytki Olsztyna. Wysoki brzeg, skarpa nad Plosem Gutkowskim.
położenie Zbiornik znajduje na Pojezierzu Mazurskim, Pojezierzu Olsztyńskim, w granicach miasta Olsztyna, na wysokości 105 m n.p.m.
podsumowanie Ciekawy pod względem przyrodniczym zbiornik, stanowiący atrakcję turystyczną miasta.
dodatkowe informacje Jezioro to jest największym i najgłębszym zbiornikiem Olsztyna. Składa się z czterech plos, które łączą się ze sobą przesmykami nazywanymi Lwia Paszcza, Zakręt i Czarne Wrota. Północna część to Ploso Gutkowskie (Zatoka Kopernika) o maksymalnej głębokości około 43 m i powierzchni 118 ha, środkowa część to Ploso Przejma (Pacyfik) o głebokości 41 m i powierzchni 85 ha, zachodnia część - Ploso Łupstyskie (Łupsztyskie, Łabędzia Szyja) ma głębokość około 32 m i powierzchnię 85,4 ha, natomiast południowo-wschodnia to Ploso Olsztyńskie (Zatoka Grunwaldzka) o głębokości około 20 m i powierzchni 120,4 ha. We wschodniej części znajduje się niewielki odpływ (Kortówka) uchodzący do Jeziora Kortowskiego.
Największy półwysep tego jeziora, oddzielający środkową część zbiornika od północnej, (od strony Likus) nosi nazwę Ostrów. Po niemiecku nazywany jest Ostrau.
Zbiornik jest długi na około 5,4 km i szeroki na ponad 1,5 km.
Powierzchnia zlewni jeziora wynosi około 1674 ha. Największą powierzchnię zajmują lasy (ponad 60%) oraz w mniejszym procencie nieużytki, użytki zielone, zabudowania, grunty orne i wody (2005).
Woda z jeziora Ukiel miała służyć do rekultywacji pobliskiego Jezior Długiego, które miało być "przepłukiwane".
inne Nazwa Ukiel pochodzi prawdopodobnie od pruskiego słowa auka (=ofiara) lub auksas (=złoto).
Po niemiecku nazywane jest Okull See (1924), Ockel (1656), Occul (1595), Aukel (1417), Aucul (1380) [Leyding 1959]. Inna nazwa to Ukielskie.
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

masakra wedkarz@wp.pl
23 maja 2014

Więcej sieci niech ciągają - studnia nie jezioro, nikt zdrowy na umysle nie wykupi tam pozwolenia aby dorabiać fenickiego, gospodarka wybitnie rabunkowa - kto na to pozwala????

pranie dywanów Warszawa zbyszekkam@wp.pl
27 czerwca 2013

Długo myślałem jak to naprawdę się stało, że nurkuję.
O nurkowaniu marzyłem od najmłodszych lat. Od czasów, gdy tylko sięgam pamięcią.
Jak tylko widziałem wodę marzyłem, żeby można było w niej zanurkować.
Aż wreszcie przyszedł taki czas, gdy pomimo wielu przeciwności losu, tenże się do mnie uśmiechnął i po dłuuuugim i wyczerpującym kursie trwającym bodaj w okolicach roku i obozie nurkowym, otrzymałem swoje pierwsze, nurkowe gwiazdki.

adler adler19@wp.pl
15 lipca 2012

Jezioro ładne, ryba jest. Na campingu Królewska Sosna na górce - cisza, na dole - piekło. Wybrałem niestety miejscówkę na dole. Wystarczy jedna "zadomowiona" rodzinka w kilku prywatnych przyczepach, aby skutecznie zniechęcić do tego miejsca. Byłem w tym roku na tym campingu pierwszy raz i więcej tam nie pojadę. Po trzech dniach przeniosłem się do Korolczuków. Właściciele nie reagują. Jak im wypłoszą większość szukających ciszy i spokoju, może być za późno. A konkurencja obok czai się... Na innych campingach widziałem służby ochroniarskie lub samych właścicieli po 22.00 patrolujących teren i grzecznie uspokajających nawet prowadzących głośniejsze rozmowy. Tu pobudkę potrafią urządzić piejące koguty, szczekające psy, czy urzędująca na pomoście młodzież. Odradzam.

konrad konrado12@o2.pl
15 lipca 2009

Na krzywm wielu ryb nie upolujesz bo jest tam cala masa wedkarzy, ja sobie odpuscilem to jezioro. Kiedys lowilem na umlagu ale teraz przenioslem sie na jez luterskie. To drufie najwieksze jezioro na warmii ale nie jest tak "okupowane" jak dadaj. Szczupak, leszcz, okon, duze plocie. Bardzo duzo mozna tego nalapac, jak chcesz lapac lodki to mozesz wypozyczyc w odsw do tego woda bardzo czysta to i wykapac sie przyjemnie.

Tomek kuca13@wp.pl
12 lipca 2009

Ktos wie gdzie najlepiej sie wybrac na rybe na krzywe jestem nowy w olsztynie ichetnie bym wykupil pozwolenie i sobie polowil piszcie na poczte ( prosil bym jeszcze o mape glebokosciowa jeziora, bo jak widzialem prawie wszedzie z brzegu jest plytko i nie wiem gdzie i jak wybrac stanowisko
Pozdrawiam Tomek

 • Jednodniowe - wszystkie udostępnione akweny - brzeg/lód/łódka (30 zł)
 • Dwudniowe - wszystkie udostępnione akweny - brzeg/lód/łódka (40 zł)
 • 7 dni - wszystkie udostępnione akweny - brzeg/lód (80 zł)
 • 7 dni - wszystkie udostępnione akweny - brzeg/lód/łódka (120 zł)
 • 14 dni - wszystkie udostępnione akweny - brzeg/lód (120 zł)
 • 14 dni - wszystkie udostępnione akweny - brzeg/lód/łódka (160 zł)
 • Roczne (ważne od dnia zakupu do 31.12.2024) brzeg/lód (190 zł)
 • Roczne (ważne od dnia zakupu do 31.12.2024) brzeg/lód/łódka (290 zł)
 • Opłata dodatkowa - połów metodą trollingu i/lub w maju z łodzi - 1 dzień (30 zł)
 • Opłata dodatkowa - połów metodą trollingu i/lub w maju z łodzi - 2 dni (40 zł)
 • Zezwolenie Specjalne (+maj z łódki i trolling) (450 zł)
Kup teraz
Płatności Przelewy24.pl

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl