Dodano: 4 stycznia 2010

Jezioro znajduje się na wysokości 136,9 m n.p.m., w Obszarze Chronionego Krajobrazu Pojezierza Olsztyńskiego.

powierzchnia 587 ha (Leyding 1959). 561 ha, 562,2 ha (Choiński 1991).
głębokość Maks. - 31,7 m, śr. - 7 m (Choiński 1991).
klasa czystości III (1997).
ryby sielawa, sandacz, płoć, okoń, lin, leszcz, karp, karaś, szczupak
dno Jezioro posiada urozmaicone dno z licznymi górkami podwodnymi, które są zlokalizowane w środkowej i północnej części.
dorzecze Kalwa - Łyna.
użytkownik rybacki Kompania Mazurska Sp. z o.o.
dostępność Dobra.
ośrodki Ośrodek wypoczynkowy i domki letniskowe.
kąpieliska Dzikie zejścia do wody.
wypożyczalnie W ośrodku wypoczynkowym.
brzegi Urozmaicone z licznymi półwyspami. W części północnej wysokie i zalesione, w południowej - łagodne, bezleśne. Miejscami szeroki pas roślinności szuwarowej z przewagą pałki szerokolistnej i trzciny. Wokół brzegów liczne pomosty wędkarskie.
Bezpośrednią zlewnię jeziora stanowią w ok. 25 % lasy iglaste, w ok. 65 % tereny użytkowane rolniczo i rekreacyjnie oraz w ok. 10 % zabudowania, głównie miasta Pasym.
miejscowość Pasym, Michałki, Tylkowo.
hobby Wędkarstwo. Dominuje leszcz, szczupak, płoć, okoń. Użytkownikiem rybackim jest gospodarstwo rybackie Kompania Mazurska Pasym Sp. z o.o. Jezioro należy do obwodu rybackiego jeziora Kalwa w zlewni rzeki Łyna nr 19.
Według typologii rybackiej jezioro Kalwa należy do zbiorników typu leszczowego. Wody jeziora Kalwa cechują się bogatym składem gatunkowym ichtiofauny, zarówno pod względem ilościowym, jak również jakościowym. W skład zespołów ichtiofauny zasiedlającej jezioro, wchodzą przede wszystkim gatunki ryb karpiowatych: leszcz, płoć, krąp, lin, ukleja, karaś pospolity i srebrzysty oraz sporadycznie duży karp (dawny uciekinier ze stawów). Sporadycznie trafia się sielawa. Jeśli chodzi o ryby drapieżne (obligatoryjnie i fakultatywnie), to dominuje okoń i szczupak, w zdecydowanie mniejszych ilościach występuje również węgorz i sandacz. Jezioro Kalwa posiada dość dobre warunki rozrodu naturalnego i rekrutacji następujących gatunków ryb: lina, leszcza, płoci, szczupaka i okonia. Liczne zatoki i wypłycania porośnięte roślinnością wodną, stwarzają dogodne warunki do żerowania i rozwoju młodzieży ryb fitofilnych. Rozległa strefa dna kontaktująca się z nagrzanymi wodami epilimnionu sprzyja intensywnej produkcji bentosu, podstawowego pokarmu bentofagów. Niestety latem, dostęp ryb do większej powierzchni dna i zasobów pokarmowych przy wysokich temperaturach jest ograniczony ze względu na ubytki tlenu. Strefa litoralu, obfitująca w roślinność wodną, predysponuje jezioro do wysokiej wydajności ryb fitofilnych., w tym również szczupaka.
Gospodarka zarybieniowa obligatoryjnie oparta jest głównie na szczupaku, jednakże operat rybacki dopuszcza zarybienia fakultatywne węgorzem, linem oraz karasiem pospolitym. Jezioro użytkowane jest w mieszanym typie gospodarki wędkarsko-rybackiej, co znaczy, że główna eksploatacja wykonywana jest przez wędkarzy. Amatorskie połowy ryb dotyczą przede wszystkim szczupaka, okonia, leszcza i płoci oraz węgorza. Rybackie odłowy sieciowe stanowią uzupełnienie odłowów wędkarskich, a ten typ eksploatacji ukierunkowany jest głównie na ryby karpiowate, zgodnie zresztą z koncepcją działań biomanipulacyjnych i walką z postępująca eutrofizacją.
Kajakarstwo. W południowo - zachodniej części jeziora istnieje połączenie z jeziorem Leleskim.
podsumowanie
dodatkowe informacje Jezioro ma kształt podkowy, o nierównych ramionach. Oba ramiona dzieli półwysep Gaj, na końcu którego znajduje się jezioro Kalwa Mała, położona 15 metrów powyżej Kalwy Wielkiej. Zbiornik posiada aż siedem wysp o łącznej powierzchni 6,4 ha. U wejścia do zachodniej odnogi znajduje się Wyspa Szpitalna.
Maksymalna długość jeziora wynosi 6050 m, a szerokość 1500 m. Zachodni akwen charakteryzuje się silnym wydłużeniem oraz znaczną głębokością, która w najgłębszym miejscu wynosi 31 m.
W miejscowości Michałki znajduje się wypływ rzeki Kalwy, która zasila duży kompleks stawów karpiowych w Tylkówku (180 ha). W środkowej części zachodniego akwenu zlokalizowany jest ciek łączący jezioro Kalwa z Kalwą Małą. We wschodniej części zbiornika na terenie miasta Pasymia, znajduje się dopływ z jeziora Kiepunki.
Do ciekawostek niewątpliwie należy informacja, że podobno na dnie jeziora znaleziono zatopioną barkę w okolicy Tylkowa. Podobne barki pływały kiedyś po jeziorze i pełniły funkcję statków wycieczkowych. W późniejszych latach ich przeznaczenie zmieniło się i służyły jako barki transportowe.
Pod dnem jeziora prawdopodobnie istnieje również tunel prowadzący na wyspę.
Na jeziorze obowiązuje zakaz używania jednostek pływających z silnikami spalinowymi wprowadzony w drodze Uchwały Rada Powiatu na podstawie art.41 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz art.116 ust.1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.
inne Po niemiecku nazywane jest Grosser Kalben See (1922), Kalben (1595), Kalve (1420), Kawe (1400), Calben (1388) (Leyding 1959).
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

Michaś acnp.fusiak@onet.eu
1 kwietnia 2014

Bez rybie Energopol wyłowił wszystko

Rysiek rsiedlecki@beckman.com
7 września 2010

Czy wolno na tym jeziorze uzywac sprzetu motoro-wodnego z silnikiem spalinowym. Z gory dziekuje za porade.

misia czachacidymi@interia.pl
21 lipca 2009

fajny dom w tylkowie k/panoramy, polecam

Wojtek niekaragua@wp.pl
17 września 2008

To niewatpliwie jedno z najładniejszych jezior na Mazurach. Wiem co mowie. Bliskie okolice rowniez swietne. Cisza i spokoj oraz nieskazona NATURA !!!

Artek Czapliński/ Rumia czapka2@op.pl
21 sierpnia 2008

Za rok jade tam jeszcze raz na 100 %. Byłem w Miłukach i stwierdzam, ze okolice i samo jezioro sa naprawde swietne do wypoczynku. Sporo jezdzimy na rowerach i moglismy to tam robic do woli. Super miejsce. Zakochalsmy sie nim ! A i grzybow sporo. Pozdrawiam

 • Jednodniowe (44 zł)
 • Dwudniowe (69 zł)
 • Trzydniowe (94 zł)
 • Tygodniowe (179 zł)
 • Całoroczne - Jedno jezioro z brzegu i lodu (289 zł)
 • Całoroczne - Jedno jezioro z łodzi, brzegu i lodu (439 zł)
 • Całoroczne VIP - Wszystkie jeziora z łodzi, brzegu i lodu (779 zł)
 • Opłata dodatkowa - połów nocą - 1 noc (44 zł)
 • Opłata dodatkowa - połów nocą - 2 noce (69 zł)
 • Opłata dodatkowa - połów nocą - 3 noce (94 zł)
 • Opłata dodatkowa - połów metodą trollingu - 1 dzień (44 zł)
Kup teraz
Płatności Przelewy24.pl

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl