Dodano: 4 stycznia 2010

Zbiornik znajduje się na wysokości 132,2 m n.p.m. na obszarze Natura 2000 Puszcza Piska (PLB 280008) oraz Ostoja Piska (PLH 2800013).

powierzchnia 25 ha, 27,9 ha (Choiński 1991).
głębokość Maks. - 9 m, śr. - 3,4 m (Choiński 1991).
klasa czystości Ze względu na swoją morfologię jezioro słabo mieszane - występyją przyduchy.
ryby płoć, okoń, leszcz, krąp, karaś, szczupak, węgorz
dno Roślinność zanurzona (rogatek, ramienice). Występuje na znacznej powierzchni dna. Praktycznie w centralnej części zbiornika 9 m głęboczek.
dorzecze Krutynia, Pisa, Narew.
użytkownik rybacki Kompania Mazurska Sp. z o.o.
dostępność Część okolicy podmokła, zalesiona. Dojechać można szosą ze Szczytna do Mrągowa. Przed Babiętami skręcamy w lewo, w drogę prowadzącą do Krawna. Dalej kierujemy się na północny zachód około 2 km.
ośrodki Brak.
kąpieliska Brak.
wypożyczalnie Brak.
brzegi Brzegi zbiornika są na ogół łagodnie wzniesione, lub wysokie, porośnięte lasami, jedynie oba krańce akwenu mają płaskie obrzeża, wokół których rozcierają się podmokłe łąki.
miejscowość Krawno, Babięta.
hobby Wędkarstwo. Zbiornik należy do obwodu rybackiego jeziora Babięty Wielkie w zlewni rzeki Pisa nr 34. Użytkownikiem rybackim jest gospodarstwo rybackie Kompania Mazurska Pasym Sp. z o.o.
Zbiornik zaklasyfikowany został do rybackiego typu linowo-szczupakowego. Dominują ryby karpiowate, w tym leszcz, lin, płoć, krąp i karasie. Z drapieżników występuje szczupak, okoń i węgorz. Gospodarka zarybieniowa oparta jest na szczupaku.
podsumowanie
dodatkowe informacje Zbiornik ten jest nieco wydłużony z północnego zachodu na południowy wschód. W części północno-wschodniej łączy się krótkim kanałem z jeziorkiem Kały, zaś przy krańcu zachodnim znajduje się wypływ strumienia Kadyk prowadzącego wodę z jeziora Krawno.
Zbiornik jest długi na około 0,8 km i szeroki na ponad 0,5 km.
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

Adam Kaczmarczyk adik-r@wp.pl
10 marca 2011

W miejscowości Krawno jest agroturystyka i mają łódkę do pływania.A do jeziora można dojśc spacerkiem i dojechac rowerem albo niektórymi samochodami. A kładka jest zrobiona nowa.

Marek Kozłowski vito_miks@poczta.onet.pl
31 lipca 2003

Jezioro Krawienko zwane Małym Krawnem należy do niewielkich trudno dostępnych jezior. Niewątpliwym walorem i zaletą jeziora tego typu jest jego urokliwość, cisza i występowanie wielu gatunków ptactwa wodnego i leśnego, oraz pięknej roślinności. W lasach okalajacych występuje bogato zwierzyna.
Okoliczne mokradła są idealnymi warunkami do gniazdowania ptaków i bytowania zwierzyny. Jezioro jest o dnie mulistym i nie radzę w nim kąpieli, bo może być to bardzo niebezpieczne. Dostępność do jeziora jest raczej bardzo trudna. Przy wysokich stanach wody można dostać się na nie lekkim sprzętem pływającym do strony Jeziora Krawno ewentualnie Jeziora Tejsowo przepływając przez malutkie Jezioro Kały.
Drogą lądową można dostać się od wsi Babięta i Krawno oraz od wsi Jeleniowo trafiając na niebieski szlak turystyczny. Z każdej ze stron dotrzemy do starej zniszczonej przeprawy. Trzeba jednak pamiętać, aby nie liczyć na podróż samochodem. Tymczasowość kładki zależy wyłącznie od tych, którzy ją pozostawią jako przeprawę dla innych bądź uszkadzają. Nadaje się wyłacznie do przejścia.
Jezioro jest rajem wędkarskim,a raczej przedsionkiem tego raju.
Myślę, że Jezioro Kały sasiad Krawienka będzie tym miejscem, które da ukojenie marzeniom "o takiej rybie". Głucha cisza (poza głosem przyrody), brak ośrodków, a nawet siedlisk ludzkich. Na sprzęt do pływania radzę liczyć na siebie z możliwością jego dostarczenia drogą lądową.
Według moich informacji wynika,że jezioro ma głębokość średnią 7 m. Miejsc do biwakowania nie ma.

 • Jednodniowe (44 zł)
 • Dwudniowe (69 zł)
 • Trzydniowe (94 zł)
 • Tygodniowe (179 zł)
 • Całoroczne - Jedno jezioro z brzegu i lodu (289 zł)
 • Całoroczne - Jedno jezioro z łodzi, brzegu i lodu (439 zł)
 • Całoroczne VIP - Wszystkie jeziora z łodzi, brzegu i lodu (779 zł)
 • Opłata dodatkowa - połów metodą trollingu - 1 dzień (44 zł)
Kup teraz
Płatności Przelewy24.pl

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl