Dodano: 4 stycznia 2010
Jezioro znajduje się na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego, na wysokości 142,5 m n.p.m.
powierzchnia 129,77 ha. 115 ha; 112,7 ha (Choiński 1991).
głębokość Maks. - 9,1 m; śr. - 4,7 m (Choiński 1991).
klasa czystości W 1996 roku wody tego zbiornika zakwalifikowano do III klasy czystości. Jezioro nie mieściło się nawet w III kategorii podatności na degradację (Krajewski i wsp. 2005).
Należy do zbiorników eutroficznych, bogatych w substancje odżywcze. Okresowo występują zakwity glonów. Jeszcze w 2003 roku bezpośrednio do jeziora były odprowadzane ścieki.
dno Muliste i piaszczysto-muliste. Roślinność zanurzona słabo wykształcona, porasta tylko płytkie partie dna (rogatek).
dorzecze Wel - Drwęca - Wisła.
dostępność Zbiornik dobrze dostępny. We wsi Grądy jest wygodne zejście na niewielką "dziką" plaże. Wokół jeziora dużo małych pomostów wędkarskich.
ośrodki Brak.
kąpieliska Brak.
wypożyczalnie Brak.
brzegi Zlewnia bezpośrednia to przeważnie lasy, pola uprawne, łąki i zabudowania okolicznych wsi. Brzegi są pagórkowate, miejscami niskie (podmokłe łąki i torfowiska). Najbliższe otoczenie to pas olch i wierzb. Wokół brzegów wąski pas roślinności szuwarowej z dominacją trzciny, pałki, manny i turzyc.
miejscowość Tarczyny, Grądy, Wery.
hobby Wędkarstwo. Według klasyfikacji rybackiej jezioro należy do typu leszczowego (Grudniewski 1974). Dominuje leszcz, płoć, okoń, lin i szczupak. Zgodnie z Rozporządzeniem Nr 5/04 Dyrektora RZGW w Gdańsku z 15 kwietnia 2004 r. wody jeziora obejmuje obwód rybacki jeziora Tarczyńskie na rzece Wel. Jezioro użytkowane jest przez PZW Koło w Lidzbarku (2005).
Przez jezioro prowadzi szlak kajakowy po rzece Wel.
miejsca Okoliczne rezerwaty przyrody, Welski Park Krajobrazowy, zabytki Lidzbarka.
podsumowanie
dodatkowe informacje Jezioro jest wydłużone, rozciągnięte z północnego-zachodu na południowy-wschód.
Przez zbiornik przepływa rzeka Wel, której dopływ znajduje się (z jeziora Tarczyńskiego) w środkowo-wschodniej części zbiornika a odpływ na południu (do jeziora Zakrocz), na wysokości Koszelewek.
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

mw50 mw50@wp.pl
22 sierpnia 2012

Ja uwielbiam zachowane walory naturalne jeziora Grądy a także te piękne miejsca łączące jeziora przez rzekę Wel. Takch miejsc zachowanych w naturze jest już dziś bardzo mało. Cóż jeżeli ktoś uwielbia zagospodarowany teren nad jeziorem i zbudowane plaże to niech tam jedzie i wypoczywa. Ja uwielbiam czar natury . Głosuję na Mazury -Czar natury. Pozdrawiam przyrodników.

Tomasz kaczmarek_tomasz@wp.pl
14 lipca 2012

Własnie się tam wybieram na urlop. Chcę wypocząć i powędkować:)

mw50 mw50@ op.pl
23 kwietnia 2012

Uczą sie uczą wędkarze zostawiać porządek po sobie, ale wciąż jest spora grupa takich co uwielbjają bałagan zostawiać po sobie. A może strażnicy wędkarscy bardziej do serca wezmą sprawy porządku nad jeziorem.

Kazimierz Leszczewicz kl@heinz-glas.pl
27 grudnia 2011

Hej Koledzy po kiju!

Czy ma ktoś z Was plan batymetryczny Jeziora Grądy oraz Tarczyńskiego? Jeśli tak, to będę wielce zobowiązany za użyczenie.

pablo picasso bamsik2@wp.pl
21 sierpnia 2010

rybę wytłukli siatkami dzierżawcy przed kilku lat....fakt jest juz jej mniej ale zaobserwowalem ze jezioro sie odbudowuje,po tym jak zakazali od kilku lat zakazu wylawiania ryb sieciami przez rybakow...wiecej kasy i frajdy bedzie z wedkowania na lowisku specjalnym i chronionym ,,,niz znow ktos rybe przetrzewi gdy jezioro sie odbuduje...sieci stop ...juz kilometry swoje na 100 lat wyczerpali

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl