Dodano: 4 stycznia 2010
powierzchnia 29 ha.
głębokość 5,5 m (7,8 m).
klasa czystości II klasa czystości i III kategoria podatności na degradację.
dorzecze Grabiczek - Drwęca - Wisła.
kąpieliska Na północno zachodnim brzegu znajduje się kąpielisko miejskie.
brzegi Północny brzeg jest miejscem, gdzie zlokalizowany jest stary cmentarz. Wzdłuż płnocnego brzegu, na skarpie biegnie szosa Ostróda - Olsztyn. Brzegi północne strome, a południowe łagodne.
miejscowość Ostróda.
dodatkowe informacje Na południu wypływa ciek niosący wody do jez. Sament Mały. Zbiornik jest długi na 1,3 km i szeroki na 0,3 km.
inne Lustro wody - 102,1 m n.p.m.
Zlewnia całkowita - 400 ha.
Zlewnia bezpośrednia - 16,6 ha.
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

Tadeusz Peter mojemazury@wp.pl
1 stycznia 2008

Jezioro leży w południowo - wschodniej części miasta. Od strony zachodniej otacza go wieś Kajkowo i dlatego często jezioro jest nazywane Kajkowskim. Od strony pólnocnej równolegle do jeziora przebiega droga nr 16 z Torunia do Olsztyna i droga nr 16, która w Ostródzie łączy się z drogą numer 15. Droga ta prowadzi z Grudziądza przez Iławę do Olsztyna. Pólnocne brzegi jeziora są strome, wschodnie bagniste i zarośnięte trzciną. Tu wpada ciek wodny, który łączy jezioro Sajmino z J. Górczyńskim. w Przeszłości oba te jeziora stanowiły współny zbiornik wodny. Budowa linii kolejowej w końcu XIX wieku z Ostródy do Olsztynka i wybudowanie nasypy kolejowego spowodowało podzielenie wód jeziora na dwa oddzielne zbiorniki. Do jeziora wpada kilka cieków wodnych od strony południowej, gdzie są brzegi bardzo piaszczyste i raczej dość łagodne, ale w części porośnięte krzewami i drzewami. Jezioro Sajmino jest połączone pradoliną z J. Drwęckim. W przeszłości historycznej jeziora te były połączone podobnie jak z J. Smordy, Morlińskim i Ornowskim. Jezioro Drwęckie stanowiło jeden wielki zbiornik wodny. Miasto posiada w zarządzie 6 jezior,a w jego bezpośredniej biskości jest położonych 25 jezior. Tem południowy krajobra miasta jest morenowy i bezleśny, a pólnocny zalesiony rozległymi lasami nadleśnictwa Miłomłyn i Nadleśnictwa Stare Jabłonki. Tereny wokół miasta z licznymi jeziorami stanowią doskonałe warunki do wypoczynku i uprawiana turystyki aktywnej. Na tym obszarze zlokalizowało się wiele hoteli ( Park Hotel Ostróda, i inne, Hotel Anders w Starych Jabłonkach, SAP Hotel w Wysokiej Wsi i inne). Powstałó także wiele zajazdów i moteli oraz gospodarstw afroturystycznych, sieżek rowerowych i pieszych oraz śćieżka ekologiczna na Górze Dylewskiej zbudowana przez Nadleśnictwo Olsztynek.
Są tu doskonałe warunki do uprawiania turystyki wodnej i rowerowej. Na tym terenie są położone historyczne Pola Bitwy pod Grunwaldem. Każdego roku w lipcu Gmina Grunwald urządza wielkie widowisko plenerowa z udziałem Bractw Rycerskich z całej Europy.

zombi zombial@tlen.pl
19 lutego 2005

Na tym jeziorze od strony górczyna, łapałem kiedys (za młodu) wypasione rybole, szkoda, że od czasu jak organizowane sa motocrosy, jezioro stało sie jednym wielkim wysypiskiem!!!! Pływajace beztrosko kloce nie naleza również do rzadkości!!!

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl