Dodano: 4 stycznia 2010
Przez zatokę biegnie granica Polski i Rosji. Z geograficznego punktu widzenia Zalew Wiślany jest zatoką Morza Bałtyckiego. Zalew łączy się z otwartym morzem i Zatoką Gdańską wąską Cieśniną Pilawską, która niestety jest w rosyjskiej części Zalewu (w rezultacie przejście przez nią wbrew prawu międzynarodowemu, jest bardzo utrudnione).
powierzchnia 83800 ha; w Polsce - 32800 ha.
głębokość Maks. - 5,1 m; śr. - 2,5 m.
dno Piaszczyste.
dostępność Bardzo dobra.
kąpieliska Kilka kąpielisk czynnych, reszta zamknięta ze względu na zanieczyszczenie.
miejscowość Krynica Morska, Elbląg, Tolkmicko, Frombork.
położenie Przez zatokę biegnie granica Polski i Rosji. Z geograficznego punktu widzenia Zalew Wiślany jest zatoką Morza Bałtyckiego. Zalew łączy się z otwartym morzem i Zatoką Gdańską wąską Cieśniną Pilawską, która niestety jest w rosyjskiej części Zalewu (w rezultacie przejście przez nią wbrew prawu międzynarodowemu, jest bardzo utrudnione).
podsumowanie
  • Miejscowości nadzalewowe - Krynica Morska, Elbląg, Tolkmicko, Frombork, Braniewo w Polsce oraz Brandenburg (ros. Uszakowo), Królewiec, Fischhausen (ros.Primorskoje), Pilawa (ros. Bałtijsk) po stronie rosyjskiej.
dodatkowe informacje By umożliwić żeglugę większym jednostkom morskim, przez Zalew prowadzą pogłębione tory wodne. Jeden z Elbląga, środkiem Zalewu, drugi z Królewca, obydwa wiodą do Cieśniny Pilawskiej.

Zatoka jest długa na około 90 km i szeroka na średnio 8 - 9 km. Zasolenie przy Ciesninie Pilawskiej wynosi około 7‰, a średnio około 3‰.
  • Większe rzeki wpadające do Zalewu - Szkarpawa, Nogat, Elbląg, Bałda, Pasłęka w Polsce, oraz Banówka, Świeża, Pregoła w Rosji.
inne "Bardzo interesujące są dzieje tego zbiornika wodnego. W czasach św. Wojciecha (około 1000 lat temu) zatoka morska sięgała aż do miejscowości Św. Gaj. Tu przypłynął łodzią z Gdańska wspomniany święty, by chrystianizować Prusów. Częścią tej zatoki było też dzisiejsze jez. Drużno. Zaczynała się formować Mierzeja Wiślana, miała aż do XVII wieku postać szeregu wysepek z coraz bardziej zamulającymi się cieśninami, które ostatecznie zamknęły się. W tamtych czasach nazwa Zalewu była w pełni uzasadniona. Głównym dostarczycielem wody była bowiem rzeka Wisła, przez główne wówczas jej ramię zwane rzeką Nogat. Wody rzeki niosły masę piachu, który w szybkim tempie akumulował się, skutkiem czego wspomniany Św. Gaj jest dziś kilkanaście kilometrów od brzegu opisywanego akwenu. Potrzeby żeglugi wiślanej docierania swobodnie do Gdańska wymuszały od XIV wieku stopniowe zmiany proporcji podziału wód rzeki. Ograniczano wpływ do Zalewu Wiślanego, kierując wody do Gdańska. W końcu XIX wieku już tylko 1/3 wód Wisły płynęła do Zalewu. Zakrojone na szeroką skalę prace hydrotechniczne przy ujściu Wisły, takie jak przekop Wisły w 1896 roku, jeszcze bardziej ograniczyły dopływ wody Nogatem. Ostatecznie odcięto Zalew od wód wiślanych w 1916 roku, budując urządzenia hydrotechniczne we wsi Biała Góra i Piekło."
autor: Marian Jurak
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

maciacki23@wp.pl Jerzy
4 stycznia 2008

Nieciekawy i przede wszystkim zanieczyszczony zbiornik.Sanepid praktycznie co roku ostrzega przed kąpielą.

Mirek mirsoein@wp.pl
9 sierpnia 2007

Wszystko pięknie , ale ja szukam porad praktycznych -
oczywiście są mapy .
Najciekawsze są fotki portów i ujścia rzek od strony wody .

wiesiek
20 października 2006

czemu zalew jest dziwmnymtrafem zapomniany, a szkoda, a ma w sobie to cos pozdro

Marcin zona@vp.ue
13 października 2006

MAMY NAPRAWDĘ WIELE PIĘKNYCH ZBIORNIKÓW WODNYCH,ALE Z PEWNOSCIĄ NIE JEST W ŚRÓD NICH ZALEW WIŚLANY-NIEDAJE ANI POCZUCIA SPOKOJU ANI TEGO COĘ CO MAJA ZBIORNIKI NA MAZURACH CZY POJEZ.POMORSKIM.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl