Dodano: 4 stycznia 2010

Zbiornik znajduje się na wysokości 134,7 m n.p.m, na Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 (PLB280007 Puszcza Napiwodzko-Ramucka), na Specjalnym Obszarze Ochrony Siedlisk Natura 2000 (PLH280052 Ostoja Napiwodzko-Ramucka) i graniczy częścią wschodniego brzegu z rezerwatem Las Warmiński.

powierzchnia 1128 ha (Leyding 1959). 1042,3 ha; 1070 ha (Choiński 1991).
głębokość Maks. - 53 m; śr. - 16 m (Choiński 1991).
klasa czystości Według badań WIOŚ, w 2003 roku wody jeziora należały do II klasy czystości, a jezioro zakwalifikowano do I kategorii podatności na degradację (Budzyńska i wsp. 2009).
ryby wzdręga, stynka, boleń, sielawa, sieja, płoć, okoń, lin, leszcz, krąp, karaś, szczupak, węgorz
dno Piaszczysto-muliste, miejscami kamieniste i muliste. Porośnięte roślinnością zanurzoną, głównie rogatkiem, rdestnicami, moczarką, wywłócznikiem. Miejscami spotkać można łąki ramienicowe. Nymfeidy występują w płytkich partiach dna, w zatokach i przy brzegach.
dorzecze Łyna - Pregoła.
użytkownik rybacki Gospodarstwo Rybackie Szwaderki Sp. z o.o.
dostępność Dobrze dostępne w ośrodkach wypoczynkowych. W pozostałych miejscach dostęp do wody utrudnia szeroki pas roślinności szuwarowej.
ośrodki Ośrodek Prezesa Kancelarii Rady Ministrów w Łańsku. Istnieje kilka innych ośrodków, między innymi na półwyspie Lalka.
kąpieliska W ośrodkach wypoczynkowych. Zbudowano tam także kilka pomostów. Poza ośrodkami istnieją dzikie plaże, z łagodnym zejściem do wody.
wypożyczalnie W ośrodkach wypoczynkowych można wypożyczyć dowolny sprzęt pływający.
brzegi Brzegi są wysokie i nawet przyjmują postać stromych skarp miejscami płaskie i podmokłe. Najbliższe otoczenie, w zależności od ukształtowania terenu to grądy, bory mieszane i olsy. Bezpośrednio nad wodą brzegi porasta olcha, brzoza i zarośla wierzbowe. Dominuje szuwar trzcinowy, który występuje wyspowo i miejscami tworzy szeroki pas.
miejscowość Rybaki, Łańsk, Nowa Kaletka.
hobby Wędkarstwo, akwen specjalny administrowane przez Gospodarstwo Rybackie Szwaderki. Występuje tu sielawa, sieja, leszcz, okoń, szczupak, płoć, lin i węgorz.
Kajakarstwo. Przez jezioro prowadzi szlak kajakowy po rzece Łynie.
Nurkowanie. Bardzo ciekawy akwen. są miejsca gdzie można natknąć się na stromo opadające dno. Widzialność okresowo sięga kilkunastu metrów. Wokół jeziora obowiązuje zakaż parkowania więc nurkować najlepiej w ośrodkach lub z łodzi.
miejsca Elektrownia za jeziorem Ustrych, elektrownia w Rusi, rezerwat Las Warmiński, zabytki Olsztyna.
podsumowanie
dodatkowe informacje Jest to jedno z największych i najgłębszych naszych jezior. Jego długość wynosi ponad 10 km a szerokość około 2,8 km. Tan wydłużony zbiornik ułożony jest południkowo. Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona. Istnieje kilka półwyspów. Największe to: w środkowo-wschodniej części Półwysep Lalka, o powierzchni 24 ha, na wysokości miejscowości Rybaki, o powierzchni 25,5 ha i mniejszy, na północnym-zachodzie, o powierzchni 13 ha.
Jezioro jest przepływowe. W południowej części dopływa rzeka Łyna z jeziora Kiernoz Wielki, a uchodzi na północnym-wschodzie do jeziora Ustrych.
Na jeziorze są cztery wyspy położone w północnej części. Największa nosi nazwę Wyspa Stodółka i ma powierzchnię 4,8 ha.
inne Jezioro po niemiecku nazywane jest Lansker See (1922), Elend (1556), Elling, Alling (Leyding 1959).
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

jakbabce
19 maja 2013

dać im sondy i ... klęska /sonary/ tym niby nocnym wędkarzo i nie tylko...

oooo gągor@wp.pl
16 kwietnia 2012

jezioro prawie zupełnie wyjałowione tak samo jak i pluszne i nawet rezerwat jezioro kośno wstyd hańba widzieliście co mają w szwecji finlandi norwegi czy dani miliony jezior wszystkie idealnie czyste pełne ryb a u nas gospodarstwo rybackie szwaderki albo gospodarstwo rybackie szczytno poprostu orają jeziora jak swoje ale one do nich nie należą i co prokuratura albo nadleśnictwa straż rybacka straż pzw lop czy inne służby wszyscy biorą w łapę niemyślą o dzieciach tylko żeby zapchać te stare grube dupska tępe gęby bez kultury .Żeby to wszystko naprawić należy wybić tych skorumpowanych chamów bez kultury i uczyć w ekologi nowe pokolenia tak jak w skandynawi bez komentarza bo mi się pistolet zaczął odbezpieczać

Miras bdo@wp.pl
27 lipca 2011

tak, jezioro jest prześliczne, ale gospodarstwo rybackie Szwaderki mocno łowi sieciami, więc już nie ma tyle ryb co kiedyś. Można jednak złapać ładne płocie i wzdręgi, a czasem i coś innego. Polecam

pędzel jankes_zbuj@wp.pl
28 czerwca 2011

witam są nad tym jeziorkiem miejsca gdzie można by rozbic namiot na dziko?wejść bezpiecznie do wody i powędkować

pieczka małgorzata pieczkag@interia.pl
26 czerwca 2010

Czy gdzieś nad jeziorem można rozbić namiot? jest tam pole kempingowe w pobliżu?

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl