Dodano: 4 stycznia 2010
powierzchnia 38 ha
głębokość Maks. - 10 m, śr. - 4 m.
ryby wzdręga, sandacz, płoć, okoń, lin, leszcz, krąp, karaś, szczupak
dno Brak głęboczków - jedyny w południowej części jeziora - 10 m. Krańce jeziora porasta roślinność w postaci rogatkowych łąk podwodnych
dorzecze Łyna i Marózka.
użytkownik rybacki Gospodarstwo Rybackie Szwaderki Sp. z o.o.
dostępność Dojechać można drogą z Olsztyna, przez Olsztynek do Nidzicy. Za Olsztynkiem mijamy Pawłowo i zaraz skręcamy w lewo do Lutek i po kilku kilometrach lądujemy nad jeziorem.
brzegi Wysokie, strome, podmokłe, porośnięte przez pałkę wąskolistną. W północnej części jeziora brzegi otacza wieś Lutek.
miejscowość Lutek, Waplewo, Kunki, Olsztynek.
hobby Wędkarstwo (jezioro sandaczowe).
dodatkowe informacje Zbiornik długi na około 1,5 km i szeroki na niecałe 0,5 km. Rozciąga się z północnego - zachodu na południowy - wschód. Istnieją dwa niewielkie dopływy do jeziora - na północy i południu, oraz jeden odpływ w południowej części jeziora.
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

jurek zychorajerzy@gmail.com
17 listopada 2012

mam działke od 20 lat .W 1992 r jezioro było czyste i rybne ,lowiłem 3/4 kg leszcze sandacze a teraz nędza .Od 3 lat nie zrzucam łodzi na jezioro.Roberto ma racje Swaderki trzepią.Ja wpuściłem 4000szt narybku szczupaka ile z tego zostało?

lex sawex@poczta.onet.pl
19 stycznia 2012

Być może uda się uratować jezioro,powstała w Lutku
kanalizacja. Jeszcze żeby zlikwidować te Szwaderki.

alek roney1@o2.pl
9 listopada 2011

to jezioro to smietnik a woda czarna jak gnuj

Jerzy Zychora zycorajerzy@gmail.com
22 lipca 2011

Zgadzam się z moimiprzedmówcami.Jezioro było czyste rybne (sam łowiłem leszcze 2-3 kg) zarybiałem jezioro narybkiem szczupaka , karpia ,lina ale co ztego kiedy gospodarstwo rybackie Swaderki robi odłowy 6-8 razy w roku.Jest to zwykłe barbarzyństwoi brak gospodarki rybnej.Czują się poprostu BEZKARNI

Reggio23 reggio22@o2.pl
28 stycznia 2010

Panie mgr hab Jacek Ząbek, i inni ludzie popierający absurdy o brudnej wodzie płynącej z Pawłowa. Zapraszam na spacer wzdłuż tej rzeczki, jest czysta, i nic więcej. Jedyny problem jaki jest to warszawiacy przyjeżdżający do Lutek, i wylewający swoje ścieki do jeziora. Zapraszam do Pawłowa i proszę się rozejrzeć po wszystkich dopływach do tej rzeczki(bądź źródłach) To nie my zanieczyszczamy te jeziorko, tylko wy "szanowni" działkowicze. Nic więcej poza łowieniem ryb bez kart wędkarskich, piciem wódki i śmieceniem nie robicie. Potraficie tylko zrzucać winę na nas, ludność Pawłowa.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl