Dodano: 4 stycznia 2010
Zbiornik znajduje się na wysokości 131,9 m n.p.m., na terenie Wigierskiego Parku Narodowego.
powierzchnia 2115 ha, 2118 ha (Choiński 1991).
głębokość Maks. - 73 m; śr. - 15,4 m (Choiński 1991).
klasa czystości Przeprowadzone badania w latach 80. wykazały, że jezioro należy do II kategorii podatności na degradację, a jego woda odpowiada II klasie czystości (Żyła-Pietkiewicz i wsp. 2004).
dno Urozmaicone z licznymi głęboczkami i górkami. Miejscami obficie porośnięte roślinnością podwodną.
dorzecze Czarna Hańcza.
dostępność Dobrze dostępne od strony miejscowości wypoczynkowych.
ośrodki Istnieje kilka ośrodków wypoczynkowych, miedzy innymi w Starym Folwarku, Gawrych Rudzie oraz duża baza noclegowa w Wigrach. Ponadto jest sporo prywatnych kwater.
wypożyczalnie W ośrodkach wypoczynkowych i w prywatnych kwaterach.
brzegi Linia brzegowa dobrze rozwinięta i urozmaicona z licznymi zatoczkami i półwyspami. Miejscami brzegi porośnięte szerokim pasem roślinności szuwarowej.
miejscowość Gawrych Ruda, Bryzgiel, Stary Folwark, Suwałki.
hobby Wędkarstwo. Połowy dozwolone są od 15 maja do 31 października (2006). Wśród gatunków ryb znaleźć można leszcza, płoć, klenia, suma, węgorza, okonia, szczupaka, sandacza i troć.
miejsca Wigierski Park Narodowy oraz okoliczne rezerwaty: Czarna Hańcza, Jezioro Białe, Suchar Wielki, Jezioro Długie, Suche Bagno, Studziany Las. Warty odwiedzenia jest zespół klasztorny w Wigrach.
położenie Zbiornik znajduje się na wysokości 131,9 m n.p.m., na terenie Wigierskiego Parku Narodowego.
podsumowanie Bardzo ciekawe przyrodniczo jezioro. Wokół jezior prowadzi ciekawy szlak rowerowy.
dodatkowe informacje Na jeziorze znajduje się kilka wysp, których łączna powierzchnia przekracza 68 ha. Największe z nich to Wyspa Osnów, Ordów i Krowa - w południowej części jeziora oraz Wyspa Kamień w centralnej części zbiornika.
Misa jeziora składa się z trzech plos: Wigierskie, Zakątowskie i Bryzglowskie.
W północno-zachodniej części dopływa Czarna Hańcza, a uchodzi na północym-wschodzie w okolicy Czerwonego Folwarku. Wigry mają połączenie z kilkoma okolicznymi jeziorami. Wśród nich wymienić można Czarne, Bryzglowskie, Leszczewek, Krusznik i Postaw. W najbliższej okolicy znajdują się: Dowcień (na północy), Białe, Muliczne i Długie (na zachodzie).
Zbiornik jest długi na ponad 17,5 km i szeroki na ponad 2,5 km.
inne O tym jeziorze, jego okolicy i rybach jakie tu występowały opowiada wiele legend:
  • Legenda o kolumnie mówi o dużej, białej kolumnie stojącej przy drodze do Wigier. Ponoć zamurowano w niej kochanków – zakonnika i żonę rybaka.
  • Legenda o siei wigierskiej opowiada o przechytrzonym diable przez przeora klasztoru, który chcąc ratować duszę zakonnika Barnaby, wcześniej niż zwykle dzwoni na jutrznię. Powoduje to, że diabeł nie zdąża na czas przynieść obiecanej siei i tuż przed klasztorem zdenerwowany ze swojego niepowodzenia wyrzuca żywą rybę do Wigier. Od tamtej pory w Wigrach jest sieja, a przeor klasztoru ocalił duszę brata Barnaby.
  • Legenda o Wigrynie, przedstawia opowiadanie o córce rybaka i młodym zakonniku, bracie Fabianie, którego dziewczyna uratowała podczas burzy. Młodzi zakochali się w sobie. Przeor chcąc przerwać to uczucie skazał młodego zakonnika na odosobnienie w klasztornej wieży. Fabian tracąc siły umierał z tęsknoty, aż pewnego dnia umarł. Jego dusza ulatując trącając dzwon dała znać o tym wydarzeniu Wigrynie, która niedługo później również odeszła z tego świata. Niedługo po śmierci dziewczyny ma jeziorze powstała wyspa nazywana Brzozowym Ostrowem.
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

dariusz darek0502@poczta.onet.pl
29 kwietnia 2009

Wigry!!!! byłem tam poraz pirwszyw 1970 roku na d zat.Słupiańską , był tam wtedy osrodek PTTK . To miejsce odwiedziłem w 2008 roku - po osrodku wspomnienie , ale to uczucie z lat 70 -tych powróciło. To jest raj.... Pozdrawiam Wszystkich.

Grzegoz Gruba grzegorzgruba@yahoo.pl
26 listopada 2008

Rzeczywiście to przepiękne miejsce. Jak dla mnie za dużo tam ludzi i turystów, ale tak musi już niestety być.
Tak sobie myślę, że gdyby Władysław Ślesicki chciał znowu nakręcić film "Lato leśnych ludzi" - pewnie miałby problem ze znalezieniem odpowiednio cichego i odludnego jeziora w Polsce.

toomi toomi1-83@o2.pl
16 października 2007

ZAPRASZAM WSZYSTKICH NA WYPOCZYNEK POD GOŁYM NIEBEM NA NOWO POWSTAŁYM POLU NAMIOTOWYM "MAJORKA" W M.STUDZIANY LAS!!! PIEKNA OKOLICA, LAS, CZARNA HAŃCZA!!! WARTO ODWIEDZIC!!!

ewa dzikiewic ewuszka9@.pl
27 września 2007

bylam z grupa dziewczat w 1975 jako 15 latkazakochalam sie w tym jeziorze mam go w seru do dzis pozdrawiam

John Of Halabarda john_of_halabarda@poczta.onet.pl
14 maja 2007

Ech, moje kochane Wigry!! Piękne wiosną, latem, jesienią i zimą. Wspaniałe do żeglugi, wycieczek kajakowych i rowerowych wokół. Dzika przyroda, zapachy lasu i wody. Idealne miejsce do wypoczynku i wyciszenia się z wędką nad wodą czy na spacerze po lasach.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl