Dodano: 4 stycznia 2010
Jezioro znajduje się w południowej części Olsztyn (Słoneczny Stok, Kortowo), na wysokości 111 m n.p.m.
powierzchnia 6 ha (Leyding 1959). 6 ha (Lossow i wsp. 2005).
głębokość Maks. - 23,3 m, śr. - 9 m (Lossow 2005).
klasa czystości Zbiornik zakwalifikowano do II kategorii podatności na degradację (Lossow i wsp 2005).
dno Muliste.
dorzecze Kortówka - Łyna - Pregoła.
dostępność Dobrze dostępne. Pomostów brak.
ośrodki Brak.
kąpieliska Brak.
wypożyczalnie Brak.
brzegi Najbliższa okolica to zabudowa Kortowa, miasteczka akademickiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i pastwiska wykorzystywane przez uniwersytecką stadninę koni. Brzegi są pagórkowate, wysoki i łagodnie opadają do wody. Szuwar porasta brzegi wąskim pasem. Dominuje trzcina.
miejscowość Olsztyn.
miejsca Zabytki Olsztyna.
podsumowanie
dodatkowe informacje Jezioro ma owalny, lekko wydłużony kształt. Długość zbiornika wynosi 0,34 km a szerokość 0,21 km. Na północy jest sztuczny odpływ niosący wodę do jeziora Kortowskiego (dopływa przy przystani rybackiej).
Po raz pierwszy w Polsce jezioro było w latach 1967-68 i 1972-74 poddane zabiegom rekultywacji. Polegały one na napowietrzaniu głębokich warstw wody przy jednoczesnym niszczeniu warstw termicznych. W latach późniejszych zastosowano wirniki napędzane siłą wiatru, które nie produkowały energii lecz wytwarzały sprężone powietrze tłoczone pod wodę. Ponadto w latach 90. wytrącono z wody do osadów dennych fosfor, przy użyciu siarczanu glinu (Lossow i wsp 2005). W 2010 roku ponownie podjęto próbę rekultywacji zbiornika i zamontowano energooszczędne urządzenia natleniające wody hypolimnionu.
inne Inaczej nazywane jest Althofer See (Leyding 1959).
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

Krzysiek glebasiezdarza@o2.pl
4 listopada 2010

Wielokrotnie zaczajałem sie tam ze spinningiem. Efekty mizerne. Bez srodka pływajacego nnie mamy wielkich szans, chociaż slyszałem o złowieniu na jednej wyprawie bolenia i sandacza.

Boberek adam.doboszynski@wp.pl
3 września 2009

Czy wymagane jest pozwolenie na wędkowanie na terenie jeziora i czy można je gdzieś dostać na terenie Kortowa? Czy można wędkować od strony stadniny koni (legalnie)?

Franky inuniverse@go2.pl
13 kwietnia 2003

Jest to jezioro o małej powierzchni (okolo 7 ha i glebokości około 23 m max.), słabo dynamizujące ruchy wody z krótkotrwałą cyrkulacją wiosenną. Jest to zbiornik silnie zeutrofizowany, z odtlenionymi wodami naddennymi. Duża zasobność w N i P oraz związki organiczne, duża koncentracja CO2. Czynniki te przyczyniją się do długotrwałych zakwitów (sinice), widzialność poniżej 1 metra. Zbiornik poddany rekultywacji (napowietrznie) na początku ruszt metalowy o srednicy 19 mm, następnie w latach 86-87 minifloksy. W 1993 metody chemiczne - strącanie fosforu (5 ton PAX18) w 96' - 10 ton.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl