Dodano: 4 stycznia 2010

Zbiornik znajduje sie na wysokości 138,8 m n.p.m., na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Pojezierza Olsztyńskiego, prócz zatoki Gedajno, która tylko wschodnią linią brzegową graniczy z tym obszarem.

powierzchnia 482,2 ha (Leyding 1959). 410 ha; 423,5 ha (Choiński 1991).
głębokość Maks. - 49,5 m; śr. - 12 m (Choiński 1991).
klasa czystości I (1995). Według badań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie (WIOŚ 2013) klasyfikacja jez. Leleskiego w oparciu o parametry fizykochemiczne i biologiczne zdecydowanie wskazuje na I klasę jakości wód oraz bardzo dobry stan ekologiczny.
ryby sielawa, płoć, okoń, leszcz, szczupak, węgorz
dno Piaszczyste, miejscami muliste. Bardzo urozmaicone z licznymi górkami i głęboczkami. W płytszych partiach porośnięte roślinnością zanurzoną. W zatokach występują nymfeidy - grążel żółty, grzybienie białe i żabiściek pływający. Pojawia się także inwazyjna osoka aloesowata.
dorzecze Omulew.
użytkownik rybacki Kompania Mazurska Sp. z o.o.
dostępność Od strony miejscowości i pól namiotowych jezioro bardzo dobrze dostępne.
ośrodki Na wschodnim brzegu pola biwakowe.
kąpieliska Dzikie plaże i zejścia do wody.
wypożyczalnie Na polu biwakowym (na wschodnim brzegu) można w czasie sezonu wypożyczać kajaki i rowery wodne.
brzegi Łagodnie schodzące do wody. Linia brzegowa urozmaicona. Najbliższe otoczenie to pola i bezpośrednio nad brzegiem szeroki pas lasu liściastego z dominacją olchy. Wokół brzegów dobrze rozwinięta roślinność szuwarowa, wchodząca daleko w jezioro, głównie trzcina.
miejscowość Leleszki, Pasym, Elganowo, Szczytno, Olsztyn.
hobby Wędkarstwo. Wśród gatunków spotkać można: sielawę, leszcza, płoć, okonia, szczupaka i węgorza. Wokół brzegów jest dużo, różnej wielkości drewnianych pomostów. Użytkownikiem rybackim jest gospodarstwo rybackie Kompania Mazurska Pasym Sp. z o.o. Jezioro należy do obwodu rybackiego jeziora Kalwa w zlewni rzeki Łyna nr 19.
Morfologia oraz cechy biologiczne jeziora sprawiają, iż należy ono do typu sielawowego, według typologii rybackiej. Szeroki pelagial oraz rozległe łąki ramienicowe stanowią idealne siedliska dla większości gatunków ryb. Hypolimnion jest dobrze nasycony tlenem. Takie warunki zdecydowanie odpowiadają występującym w zbiorniku koregonidom: siei i sielawie. Ten drugi gatunek występuje w jeziorze szczególnie licznie, a jego odłowy potrafią przekroczyć 1200 kg rocznie, co przy stosunkowo niewielkiej powierzchni jeziora stanowi dobry wynik. Oprócz koregonidów w zbiorniku występują również drapieżniki obligatoryjne takie jak szczupak oraz fakultatywne, głównie okoń i węgorz oraz sporadycznie miętus. Występują oczywiście ryby karpiowate, wśród których dominuje płoć i leszcz, występuje też krąp i ukleja. Ciekawostką jeziora jest stosunkowo liczna populacja stynki, która łowiona była głównie zimą. Gospodarka zarybieniowa oparta jest na koregonidach, czyli siei i sielawie oraz rybach drapieżnych, głównie szczupaku. Komercyjne odłowy rybackie skupiają się głównie na koregonidach oraz okoniu i drobnych rybach karpiowatych.
Kajakarstwo. Z jeziora Leleskiego przepłynąć można do jeziora Kalwa.
miejsca Na południu Rezerwat Sołtysek.
podsumowanie
dodatkowe informacje W środkowej części jeziora jest półwysep, tworzący cieśninę o szerokości 0,5 km. Naprzeciwko widać długą, zalesioną wyspę i kilka mniejszych. W sumie na Leleskim jest 8 wysp o łącznej powierzchni około 5,5 ha.
Zbiornik jest długi na około 4 km i szeroki na 1,4 km.
Na północnym wschodzie do jeziora uchodzi strumień odprowadzający wody z trzech małych jezior: Kruklinek, Elganowiec i Okrągłe. W zachodniej części znajduje się odpływ, prowadzący przez jezioro Kiepunek do jeziora Kalwa.
Na jeziorze obowiązuje zakaz używania jednostek pływających z silnikami spalinowymi wprowadzony w drodze Uchwały Rada Powiatu na podstawie art.41 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz art.116 ust.1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.
inne Po niemiecku nazywane jest Lehlesker See (1922), Leliszke (1595), Loyliski (1420), Leylisken (1394) (Leyding 1959).
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

Chłop z Mazur qtaphon@wp.pl
10 maja 2011

Właśnie... Konsekwencje zaśmiecania powinny być takie, że intruz brałby kredyt na spłacenie kary... może by podziałało...

bakul przemekbakula@gmail.com
4 sierpnia 2010

Pod koniec lipca byłem nad tym jeziorem ze znajomymi. Było naprawdę fajnie. Zakwaterowani byliśmy na polu biwakowym w Elganowie. Miło spędziliśmy czas na łowieniu ryb, pływaniu na kajakach, łódkach, rowerach wodnych i oczywiście kąpielach w jeziorze. Woda jest naprawdę czysta. Polecam podróże nad to jezioro.

Paweł flexiblenator@gmail.com
2 sierpnia 2010

Jeziorem zarządza Kompania Mazurska Pasym sp. z o.o.
Opłaty w 2010 takie same. Sprzedaż w kiosku ruchu w Pasymiu

el_chamitas el_chamitas@interia.pl
5 września 2009

polecam górke na przeciwko pochlastańca 400 m od brzegu, wody jast do pasa

Bożena ze Szczytna bbz40@wp.pl
22 marca 2009

Jeziorko jest przepiękne. Mam tam małą działeczkę (11a). Jeżdżę z rodzinką z przyczepą kampingową jak jest ciepło to już od maja aż do września-października. W prawie każdy weekend. Mam blisko ok 20 km. Kawałek pola mogę czasami komuś wynająć.
Jeziorko dzierżawi teraz Energopol Trade z Pasymia i tam można karty wędkarskie kupować. Przeważnie są płotki - biorą na kukurydzę.

 • Jednodniowe (44 zł)
 • Dwudniowe (69 zł)
 • Trzydniowe (94 zł)
 • Tygodniowe (179 zł)
 • Całoroczne - Jedno jezioro z brzegu i lodu (289 zł)
 • Całoroczne - Jedno jezioro z łodzi, brzegu i lodu (439 zł)
 • Całoroczne VIP - Wszystkie jeziora z łodzi, brzegu i lodu (779 zł)
 • Opłata dodatkowa - połów nocą - 1 noc (44 zł)
 • Opłata dodatkowa - połów nocą - 2 noce (69 zł)
 • Opłata dodatkowa - połów nocą - 3 noce (94 zł)
Kup teraz
Płatności Przelewy24.pl

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl