Dodano: 4 stycznia 2010

Zbiornik znajduje się na wysokości 132 m n.p.m., w otoczeniu Purdzkich Lasów, na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Pojezierza Olsztyńskiego.

powierzchnia 267,57 ha (Leyding 1955). 243,5 ha, 244,3 ha (Choiński 1991). 245 ha (Protas 2007).
głębokość Maks. - 26,2 m, śr. - 9,8 m (Choiński 1991).
klasa czystości W 2002 roku wody jeziora zakwalifikowano do II klasy czystości, a zbiornik do I kategorii podatności na degradację (Różański i wsp. 2003). W latach 2010-2012 WIOŚ w Olsztynie stan ekologiczny jeziora określił jako dobry.
ryby wzdręga, sielawa, sieja, płoć, okoń, lin, leszcz, krąp, szczupak
dno Piaszczyste i piaszczysto-muliste. W płytkich partiach porośnięte roślinnością zanurzoną, wśród której duży udział mają ramienice kilku gatunków. Nymfeidy porastają jezioro przy brzegach szuwar od strony wody. Dominuje grążel żółty, bardzo rzadki grążel drobny i mieszańce (N. x intermedia), rdest i rdestnice.
dorzecze Pisa Warmińska - Wadąg - Łyna.
użytkownik rybacki Kompania Mazurska Sp. z o.o.
dostępność Dostęp dobry od strony dawnych ośrodków wypoczynkowych i domków letniskowych. Zadbane pomosty znajdują się przy domkach letniskowych. Wokół jeziora jest także kilka niewielkich drewnianych kładek wędkarskich.
ośrodki Brak.
kąpieliska Kilka zejść do wody wydeptanych w szuwarze.
wypożyczalnie Brak.
brzegi Najbliższa otoczenie to bory mieszane i świeże. Bezpośrednio nad wodą dominuje olcha, brzoza i zarośla wierzbowe. Brzegi są pagórkowate, czasami stromo schodzą do wody. Roślinność szuwarowa, wśród której dominuje trzcina, manna, oczeret, ponikło i turzyce porasta jezioro pasem różnej szerokości, miejscami go brak a miejscami osiąga szerokość 80 m. Długość linii brzegowej wraz z wyspą wynosi 11,3 km.
miejscowość Groszkowo, Giławy, Purda.
hobby Wędkarstwo. Zbiornik należy do obwodu rybackiego jeziora Serwent w zlewni rzeki Łyna - nr 20. Użytkownikiem rybackim jest gospodarstwo rybackie Kompania Mazurska Pasym Sp. z o.o. w typologii rybackiej klasyfikowane jest jako zbiornik typu sielawowego. Dostateczna zawartość rozpuszczonego tlenu w całym słupie wody, również w czasie stagnacji letniej, stwarza dobre warunki dla bytowania koregonidów: siei i sielawy. Jezioro Serwent posiada bardzo dobre i dobre (w zależności od gatunku ryb) warunki rozrodu naturalnego i rekrutacji. Dobrze rozwinięta strefa litoralu porośnięta roślinnością wynurzoną , stwarza dogodne warunki do żerowania i kryjówek dla młodzieży ryb. Bardzo dobre warunki w zbiorniku znajdują ryby drapieżne, takie jak okoń i szczupak, w tym naprawdę duże osobniki. Jeśli chodzi o ryby karpiowate to dominuje płoć i leszcz oraz lin. Gospodarka zarybieniowa opiera się na koregonidach i szczupaku. Jezioro użytkowane jest w typie wędkarsko-rybackim, co oznacza, że główna eksploatacja nakierowana jest na amatorskie połowy ryb. Wędkarze łowią przede wszystkim okonia, płoć i szczupaka. W połowach rybackich dominuje sielawa, okoń, płoć, leszcz i lin.
położenie Zbiornik znajduje się na wysokości 132 m n.p.m., w otoczeniu Purdzkich Lasów, na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Pojezierza Olsztyńskiego.
podsumowanie Jest to jedyne stanowisko grążela drobnego w województwie.
dodatkowe informacje Jezioro ma wydłużony kształt i ułożone jest południkowo. Jego długość wynosi ponad 4 km, a szerokość ponad 1 km. W północnej części jeziora wypływa niewielki ciek (Wargęga), który uchodzi do jeziora Grabowo. Na północnym-zachodzie znajduje się dopływ z jeziora Kemno Małe. W południowej części zbiornika są dwie wyspy o powierzchni 1,57 ha i 4 ary. Między środkowym plosem a południową zatoką znajduje się przewężenie zbiornika wraz z wyspą o powierzchni 1 ha.
Powierzchnia zlewni całkowitej wynosi nieco ponad 16 km2.
W drodze Uchwały Rady Powiatu na podstawie art.41 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz art.116 ust.1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, na jeziorze wprowadzono zakaz używania jednostek pływających z silnikami spalinowymi.
inne Inne nazwy to Servent See (1922), Syrwynthen (1427), Serwynte (1420), Syrwentin (1362) [Leyding 1959].
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

szczupak kolimaga@wp.pl
7 kwietnia 2012

Może ktoś szukał sandacza na tym jeziorku bądź złapał:)?

kasta k.olak@vp.pl
24 lutego 2012

Odpady z toalety są wybierane za opłatą przez ZAkład Gospodarki Komunalnej w Purdzie, więc proszę Cię Purdzialu, nie ględź mi , że zasyfiam teren, z którym obcuję i na którym naprawdę mi zależy.

prawdziwy purdziak cheat6@wp.pl
17 października 2009

puszke od coli mozna przynajmniej znalesc i wrzucic do kosza a powiedz mi wiec co sie dzieje z waszymi odpadami z toalety, zlewu.itd.?......zapewne splywaja do szamba, a z szamba dokad? z tej duzej skarpy czy tez stoku splywaja do jeziora........... nie jestescie tam chetnie widzeni przez nas miejscowych, robicie tylko syf......

. k.olak@vp.pl
30 września 2009

Prawdziwy Purdziaku!!
Nie każdy z mieszkańców tych "pseudo-góralskich" domków zabija to miejsce. Ja wolała bym osobiście utopić się w Serwencie niż 'wy...' za przeproszeniem tą puszkę bylę gdzie. Ile razy natrafiłam na syf nad jeziorem, czy w lesie tyle razy starałam się to naprawić, pozbierać. Sama meszkam w mieście i z syfem obcuję na codzień, więc wiem jakim hamstwem jest zasyfianie miejsca tekiego jak dziwicze lasy nad Serwentem. Apropo domków "góralskich" , ten mój stanął tam jako jeden z pierwszych w latach 70-tych i wtedy nie było mowy o czymś takim jak papierek rzucony bezczynnie na leśną ściółkę, skazany na 200-stu letni rozkład. No cóż, czasy się zmieniają.. Ludzie!! Opamiętajcię się!! Dobrze, że z roku na rok przyjeżdża tam coraz mniej osób... mniejsze zło!!

Luzak lipkamarkus@wp.pl
13 lipca 2009

Jezioro i okolice piękne dla turystyki.Gościnni mieszkańcy. Dla wędkarzy przykład gospodarskiej bezmyślności i sobiepaństwa. Pozyskiwanie ryb z jeziora odbywa się wszystkimi możliwymi sposobami zarówno przez Rybaków i "znajomych i rybaków" jak i pseudo-wędkarzy. Dlatego zgadzam się z opinią że z punktu turystyki
wędkarskiej jezioro popadnie w komercyjny niebyt. Pozostaną tylko wielbiciele tego pięknego zakątka Warmii.

 • Jednodniowe (44 zł)
 • Dwudniowe (69 zł)
 • Trzydniowe (94 zł)
 • Tygodniowe (179 zł)
 • Całoroczne - Jedno jezioro z brzegu i lodu (289 zł)
 • Całoroczne - Jedno jezioro z łodzi, brzegu i lodu (439 zł)
 • Całoroczne VIP - Wszystkie jeziora z łodzi, brzegu i lodu (779 zł)
 • Opłata dodatkowa - połów nocą - 1 noc (44 zł)
 • Opłata dodatkowa - połów nocą - 2 noce (69 zł)
 • Opłata dodatkowa - połów nocą - 3 noce (94 zł)
 • Opłata dodatkowa - połów metodą trollingu - 1 dzień (44 zł)
Kup teraz
Płatności Przelewy24.pl

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl