Dodano: 5 stycznia 2015
Dodano: 14 grudnia 2014
Dodano: 14 grudnia 2014
Dodano: 2 lipca 2007
Chrząszcz o wydłużonym i dość spłaszczonym, lekko rozszerzonym ku tyłowi.
Bardzo charakterystycznie ubarwiony. Podstawowa barwa głowy czarno-zielona lub granatowa z metalicznym połyskiem. Czułka mają początkowe człony, zazwyczaj od 2 do 5 jaśniejsze – od czerwonych do brunatnych. Przedplecze ubarwione podobnie jak głowa. Na bokach pokryte znacznie grubszym punktowaniem niż w części środkowej. Tarczka czarna. Pokrywy u formy nominatywnej ubarwione według schematu: podstawowa barwa pokryw rdzawa lub ceglasta. Na każdej pokrywie znajduje się: ciemna plama barkowa, przepaska poprzeczna w połowie długości pokrywy i księżycowata plama w tyle pokrywy. Ciemna jest też listewka przyszwowa. Oprócz tego podstawowego ubarwienia istnieje wiele odmian barwnych, u których plamy mogą się zlewać, rozdzielać lub nawet ulegać zanikowi. Dość często występują formy melanotyczne, u których pokrywy są czarno-fioletowe lub granatowe.
W barwie odnóży dominuje kolor czarny, jedynie golenie po zewnętrznej stronie są barwy czerwonawej.
Skrzydła błoniaste dobrze wykształcone.
W kraju melanotyczne odmiany mogą być mylone z rynnicą miedzistą (Melasoma cuprea).
Dodano: 2 lipca 2007
Chrząszcz o wydłużonym i dość spłaszczonym.
Bardzo charakterystycznie ubarwiony. Podstawowa barwa głowy czarna. Czułka mają początkowe człony, zazwyczaj od 1 do 5 jaśniejsze – od czerwonych do brunatnych. Przedplecze czarne z jasnymi – żółtymi lub ceglastymi brzegami bocznymi. Tarczka czarna. Podstawowa barwa pokryw żółta lub ceglasta. Na każdej pokrywie znajduje się 10 ciemnych, czarnych plamek. Szew pokryw także z wąską czarną listewką krawędziową.
W barwie odnóży dominuje kolor czarny, jedynie golenie i częściowo nasada ud jaśniejsze – od brązowych po czerwone.
Skrzydła błoniaste dobrze wykształcone.
Gatunek wytwarza wiele form barwnych, zwłaszcza z różnorodnym ubarwieniem pokryw. Mogą być osobniki z całymi jasnymi pokrywami, ze zredukowaną liczbą plam, ze zlanymi plamami i w końcu całe melanotyczne.
W kraju nie ma możliwości pomylenia tego gatunku z żadnym innym.
Dodano: 2 lipca 2007
Chrząszcz o ciele szerokim i dość spłaszczanym.
Ubarwiony, podobnie jak inni przedstawiciele tego rodzaju bardzo charakterystycznie, przez co jest łatwy do zauważenia. Głowa, przedplecze, tarczka, czułka i większa część odnóży oraz spód ciała są czarne z metalicznym, często stalowym połyskiem. Pozostała część ciała: pokrywy i część przydatków są ceglastoczerwone.
Punktowanie przedplecza dość silne i duże, skupione głownie w dwóch bruzdach po jego bokach. Mikrorzeźbę pokryw tworzy gęste, bezładne i głęboko nakłute punktowanie.
Dymorfizm płciowy przejawia się w wykształceniu u samców szerszych członów stóp na wszystkich odnóżach. Poza tym samice są zazwyczaj większe i masywniejsze od samców.
Cechą gatunkową w ubarwieniu pozwalająca na odróżnienie od pokrewnej rynnicy topolowej jest brak ciemnej plamki na wierzchołku pokryw.
Najbardziej podobnym gatunkiem do rynnicy osikowej jest rynnica wierzbowa. Jest ona praktycznie identyczna z wyglądu, przez co jest trudniejsza do odróżnienia. Najlepszym sposobem jest zaobserwowanie na jakiej roślinie żywicielskiej był okaz odłowiony, gdyż oba gatunki preferują inne rośliny. Z cech morfologicznych, oba gatunki różnią się niuansami budowy stóp i kształtu przedplecza. Ponadto, z reguły u rynnicy osikowej czerwona barwa pokryw jest ciemniejsza, jakby przydymiona.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl