Dodano: 1 grudnia 2014
Dodano: 11 sierpnia 2009
Pokrojowo niczym nie różni się od powszechnie znanego zająca szaraka, od którego jest jednak mniejszy. Ma również krótsze niż u szaraka uszy i ogon.
Dodano: 11 lipca 2007
Jest to nieduży gatunek ważki. Przód głowy (czoło) jak u większości zalotek jest biały. Warga górna ciemna z dwiema jasnymi plamkami. U samców tułów i nasada odwłoka są przyprószone na błękitno, u samicy na odwłoku i tułowiu znajduje się delikatny żółty rysunek.
Skrzydła tylne zaczernione u nasady, poza tym całe przeźroczyste. Pterostigma ciemna, brunatna. Pole za pterostigma posiada przyprószone na biało żyłki.
Na końcu cylindrycznego odwłoka występują na biało zabarwione przydatki analne.
Gatunkiem podobnym w kraju jest zalotka spłaszczona (Leucorrhinia caudalis). Różni się ona od zalotki białoczelnej budową pola kubitalnego w skrzydle tylnym, oraz pterostigmą, która u samic zalotki spłaszczonej jest jasna od spodu.
Dodano: 20 czerwca 2007
Barwa podstawowa ciała ciemna. Nasada skrzydeł tylnych czerwono-czarna. Plamka skrzydłowa ciemna. Na grzbietowej stronie segmentów odwłoka 1 do 7 znajduje się duża szeroka plama. U samca plamy od 1 do 6 są ciemne, czerwonawo-brązowe lub ciemno brunatne i słabo widoczne, jedynie plama na segmencie 7 jest kontrastowa w stosunku do otoczenia – posiada barwę żółtą, intensywną. Plama ta u samca jest doskonale widoczna u siedzących ważek, a nawet w locie. U samic wszystkie plamy na grzbietowej stronie odwłoka są żółte. Przydatki analne na końcu odwłoka ciemne.
Larwa charakteryzuje się beczułkowatym i dość masywnym ciałem.

Samce zalotki większej są niemożliwe do pomylenia, natomiast samice dzięki obecności żółtych plam na odwłoku przypominać mogą samice zalotki czerwonawej - Leucorrhinia rubicunda.
Dodano: 30 maja 2007
Chrząszcz średnich rozmiarów. Ciało wydłużone, wałeczkowate. Na głowie jedenastoczłonowe czułka i oczy, dość silnie sklepione, przez co wyraźnie wystają z głowy na boki. Przedplecze w zarysie kwadratowe, przewężone w połowie długości. Powierzchnia przedplecza gładka i błyszcząca, jedyne wyraźnie widoczne urzeźbienie to rządek punktów wzdłuż grzbietowej strony przedplecza. Szerokość przedplecza znacznie węższa od pokryw.
Tarczka dobrze widoczna.
Pokrywy szerokie, dużo szersze od przedplecza, z dobrze zaznaczonymi kątami barkowymi. Na urzeźbienie pokryw składają się regularne rządki punktów.
Ubarwienie ciała bardzo charakterystyczne: przedplecze i pokrywy czerwone, podczas gdy reszta ciała jest czarna.
Dodano: 30 maja 2007
Chrząszcz średnich rozmiarów. Ciało wydłużone, wałeczkowate. Na głowie jedenastoczłonowe czułka i oczy, dość silnie sklepione, przez co wyraźnie wystają z głowy na boki. Przedplecze w zarysie kwadratowe, przewężone poza połową długości, bliżej nasady. Powierzchnia przedplecza gładka i błyszcząca, jedyne wyraźnie widoczne urzeźbienie to rządek punktów wzdłuż grzbietowej strony przedplecza. Szerokość przedplecza znacznie węższa od pokryw.
Tarczka dobrze widoczna.
Pokrywy szerokie, dużo szersze od przedplecza, z dobrze zaznaczonymi kątami barkowymi. Na urzeźbienie pokryw składają się regularne rządki punktów.
Ubarwienie ciała bardzo charakterystyczne: czoło, ciemię, część odnóża, przedplecze, tarczka, pokrywy i dwa segmenty spodnie odwłoka czerwone, pozostała część ciała (czułka, reszta spodu ciała, nasada ud, staw kolanowy i stopy) czarna.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl