Dodano: 21 marca 2013
Bylina zakorzeniona na dnie, o silnie rozgałęzionym kłączu.
ŁODYGA: masywna, prosta, nierozgałęziona do pierwszego kwiatostanu.
LIŚCIE: u niektórych roślin mogą występować dwa rodzaje liści - pływające i całkowicie zanurzone. Zwykle roślina ta wytwarza wyłącznie liście podwodne, które są półprzeźroczyste, z 4-7 równoległymi nerwami bocznymi po każdej stronie nerwu środkowego. Liście te mają kształt od równowąsko-lancetowatego do eliptyczno-podługowatego. Nasady liści są klinowate, szczyty tępe lub zaokrąglone, bez kapturka lub z niewyraźnym kapturkiem w stanie świeżym. Blaszki liściowe są całobrzegie lub mają delikatnie faliste brzegi. Liście mają zielone zabarwienie, czasem z czerwonawym odcieniem. Ogonki liściowe obecne, lub liście są siedzące. Liście pływające, jeżeli występują, są nieprzeźroczyste, skórzaste, z 4-9 równoległymi nerwami bocznymi po każdej stronie nerwu środkowego. Liście te mają kształt od eliptycznego do odwrotnie jajowatego. Nasady tych liści są klinowate, szczyty tępe lub zaokrąglone. Blaszki liściowe są całobrzegie. Barwa liści jest zielona lub zielono-żółta, czasem z różowo-czerwonawym zabarwieniem. Ogonki liściowe występują i są oskrzydlone. Języczki są delikatne, giętkie, obejmujące łodygę na całym obwodzie. Na języczku obecne są nieliczne nerwy.
KWIATY: obupłciowe; zebrane w kłosokształtne kwiatostany i osadzone na szypułkach.
OKRES KWITNIENIA: od czerwca do sierpnia.
OWOC: spłaszczony orzeszek, opatrzony skrzydełkiem.
Dodano: 22 stycznia 2013
Zielna roślina wieloletnia z podziemnym kłączem.
Łodyga: prosta, szorstko owłosiona długimi, odstającymi włoskami i małymi gruczołami.
Liście: złożone, nieparzystopierzaste z przylistkami. Nasady liści są zaokrąglone i ząbkowane. Od dołu liście są gęsto owłosione. Włoskom towarzyszą liczne, bardzo drobne, lśniące gruczołki. Owłosienie na nerwach jest dłuższe włoskami. Spód liści ma bladozielone zabarwienie.
Kwiaty: drobne o odwrotnie sercowatych żółtych patkach. Dno kwiatowe ma kształt odwrotnie stożkowany. Dojrzałe hypancjum w środkowej tylko części słabo bruzdowane lub gładkie. Kolce częściowo odgięte w dół. Kwiaty zebrane są w kwiatostany typu kłosokształtne grono.
Okres kwitnienia: od czerwca do sierpnia.
Owoce: niełupki pokryte haczykowatymi włoskami, dzięki którym łatwo przyczepiają się do sierści zwierząt - co sprzyja rozsiewaniu, tzw. zoochoria.
Dodano: 3 stycznia 2013
Zimotrwała zielna roślina wieloletnia o krótkich kłączach.
Łodyga: prosta, wzniesiona, podnosząca się, naga.
Liście: odzimkowe zebrane są w różyczkę, o odcinkach lancetowatych lub kolistojajowatych. Blaszka liściowa całobrzega lub zatokowoząbkowana. Szczytowy odcinek jest większy od bocznych, o prawie nerkowatym kształcie. Liście łodygowe mają odcinki lancetowate lub równowąskie. Blaszki liściowe są zwykle całobrzegie, niekiedy ząbkowane.
Kwiaty: o barwie bladoliliowej lub białej z odcieniem liliowym. Płatki korony 3-krotnie dłuższe od działek kielicha. Pręciki 2-krotnie dłuższe od płatków korony. Pylniki zabarwione na żółto. Kwiaty zebrane na szczycie łodygi w kwiatostan typu grono.
Okres kwitnienia: od maja do czerwca.
Owoce: skośnie skierowane w górę łuszczyny z dzióbkiem.
Dodano: 2 stycznia 2013
Zielna roślina wieloletnia.
Łodyga: prosta, szorstko owłosiona.
Liście: złożone, nieparzystopierzaste. Listek szczytowy jest ogonkowy, pozostałe listki są bezogonkowe (siedzące). Kształt blaszki listków jest podłużny, eliptyczny. Brzeg blaszki jest piłkowany z obu stron z 6-8 ząbkami. Z wierzchu listki są przylegająco owłosione, zaś pod spodem są owłosione jedwabisto i szaro.
Kwiaty: drobne o jajowatych żółtych patkach. Charakteryzują się przyjemną wonią o słabym natężeniu. Dno kwiatowe ma kształt odwrotnie stożkowany. Z zewnątrz opatrzone jest ono gęstymi, odstającymi, miękkimi, haczykowatymi włoskami. Kwiaty zebrane są w kwiatostany typu kłosokształtne grono.
Okres kwitnienia: od czerwca do lipca.
Owoce: niełupki pokryte haczykowatymi włoskami, dzięki którym łatwo przyczepiają się do sierści zwierząt - co sprzyja rozsiewaniu, tzw. zoochoria.
Dodano: 19 grudnia 2012
Roślina wieloletnia, całkowicie zanurzona poza okresowo wytwarzaną rozetą liści szczytowych, która niekiedy unosi się na powierzchni.
Łodyga: delikatna, okrągła w przekroju, gładka.
Liście: nieprzezroczyste, na szczycie pędu zebrane w rozetę. Kształt liści bardzo zróżnicowany: od równowąskich, które posiadają wcięcie na szczycie, poprzez lancetowate, do łopatkowato-odwrotnie jajowatych o 3 (a czasem więcej) nerwach.
Kwiaty: rozdzielnopłciowe, podwodne. Kwiaty pręcikowe (męskie) z 1 pręcikiem. Kwiaty słupkowe (żeńskie) o długiej i grubej szyjce słupka, która długo pozostaje na owocu. Słupek jest 2-komorowy, 4-nasienny.
Okres kwitnienia: od maja do września.
Owoc: mały, okrągławy, nieoskrzydlony typu rozłupka.
Dodano: 13 stycznia 2011
Bylina zakorzeniona w podłożu, z płytko pogrążonym w podłożu kłączu. Łodyga: spłaszczona, czterokanciasta, masywna, silnie rozgałęziona, często czerwonawo zabarwiona. Liście: lancetowate, faliste; brzeg blaszki pikowany; nasada liścia zaokrąglona, wierzchołek liścia tępy do zaostrzonego. Barwa liści od jasnozielonej do brunatno-zielonej, często z czerwonawym zabarwieniem wzdłuż nerwu środkowego. Kwiaty: obupłciowe, zebrane w luźne, skąpokwiatowe kłosy. Okres kwitnienia: od maja do września. Owoce: orzeszki opatrzone na grzbiecie grzebieniasto-ząbkowanymi skrzydełkami i długim hakowatym dzióbkiem.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl