Dodano: 21 marca 2013
Bylina zakorzeniona na dnie, o silnie rozgałęzionym kłączu.
ŁODYGA: masywna, prosta, nierozgałęziona do pierwszego kwiatostanu.
LIŚCIE: u niektórych roślin mogą występować dwa rodzaje liści - pływające i całkowicie zanurzone. Zwykle roślina ta wytwarza wyłącznie liście podwodne, które są półprzeźroczyste, z 4-7 równoległymi nerwami bocznymi po każdej stronie nerwu środkowego. Liście te mają kształt od równowąsko-lancetowatego do eliptyczno-podługowatego. Nasady liści są klinowate, szczyty tępe lub zaokrąglone, bez kapturka lub z niewyraźnym kapturkiem w stanie świeżym. Blaszki liściowe są całobrzegie lub mają delikatnie faliste brzegi. Liście mają zielone zabarwienie, czasem z czerwonawym odcieniem. Ogonki liściowe obecne, lub liście są siedzące. Liście pływające, jeżeli występują, są nieprzeźroczyste, skórzaste, z 4-9 równoległymi nerwami bocznymi po każdej stronie nerwu środkowego. Liście te mają kształt od eliptycznego do odwrotnie jajowatego. Nasady tych liści są klinowate, szczyty tępe lub zaokrąglone. Blaszki liściowe są całobrzegie. Barwa liści jest zielona lub zielono-żółta, czasem z różowo-czerwonawym zabarwieniem. Ogonki liściowe występują i są oskrzydlone. Języczki są delikatne, giętkie, obejmujące łodygę na całym obwodzie. Na języczku obecne są nieliczne nerwy.
KWIATY: obupłciowe; zebrane w kłosokształtne kwiatostany i osadzone na szypułkach.
OKRES KWITNIENIA: od czerwca do sierpnia.
OWOC: spłaszczony orzeszek, opatrzony skrzydełkiem.
Dodano: 2 czerwca 2011
Roślina wieloletnia (bylina) z grubym kłączem, cała srebrzyście owłosiona .
Łodyga: pojedyncza, nierozgałęziona, wyprostowana zakończona pojedynczym kwiatem.
Liście: łodygowe występują w liczbie 3, są siedzące, zrośnięte w okółek u podstawy szypuły kwiatowej. Blaszki tych liści są silnie podzielone na liczne równowąskie odcinki. Liście odzimkowe zebrane są po 5-12 w przyziemną rozetę. Ogonki tych liści są długie, u nasady pochwowato rozszerzone. Blaszki liściowe są w zarysie okrągławe, dłoniasto trójsieczne, o odcinkach 2-3 dzielnych i łatkach równowąsko lancetowatych.
Kwiaty: wyrastają pojedynczo, są duże, wzniesione, początkowo dzwonkowate, później szeroko się rozwierają (stają się talerzowate). Okwiat jest pojedynczy, składa się z 6 niebieskich do fioletowych działek (znacznie dłuższych niż liczne pręciki i słupki), które od zewnątrz są gęsto srebrzyście owłosione.
Okres kwitnienia: od marca do maja.
Owoce: liczne jednonasienne niełupki zaopatrzone w aparat lotny powstający z silnie wydłużonej i owłosionej szyjki słupka.
Dodano: 13 stycznia 2011
Bylina zakorzeniona w podłożu, z płytko pogrążonym w podłożu kłączu. Łodyga: spłaszczona, czterokanciasta, masywna, silnie rozgałęziona, często czerwonawo zabarwiona. Liście: lancetowate, faliste; brzeg blaszki pikowany; nasada liścia zaokrąglona, wierzchołek liścia tępy do zaostrzonego. Barwa liści od jasnozielonej do brunatno-zielonej, często z czerwonawym zabarwieniem wzdłuż nerwu środkowego. Kwiaty: obupłciowe, zebrane w luźne, skąpokwiatowe kłosy. Okres kwitnienia: od maja do września. Owoce: orzeszki opatrzone na grzbiecie grzebieniasto-ząbkowanymi skrzydełkami i długim hakowatym dzióbkiem.
Dodano: 13 stycznia 2011
Długie pędy, o liściach pływających, które niekiedy mogą być całkowicie zanurzone. Łodyga: masywna, słabo rozgałęziona, o grubym kłączu. Liście: w optymalnych dla dla wzrostu warunkach obecne są dwa rodzaje liści: pływające i całkowicie zanurzone. Liście podwodne są półprzezroczyste; lancetowate do eliptycznych (w wodzie płynącej bardziej wydłużone); z klinowatą (rzadko zaokrągloną) nasadą i zaostrzonym szczytem; brzeg blaszki liściowej cały lub niewyraźnie ząbkowany. Liście pływające są nieprzezroczyste, skórzaste o kształcie od eliptycznego do lancetowatego; nasady liści są klinowate, zaś szczyty zaostrzone, blaszka całobrzega. Kwiaty: obupłciowe, zebrane w wystające ponad wodę kłosy, wyrastające na maczugowatych szypułkach. Okres kwitnienia: od czerwca do sierpnia. Owoce: orzeszki, opatrzone ostrym skrzydełkiem.
Dodano: 7 stycznia 2011
Roślina o całkowicie zanurzonych pędach bez kłączy. Łodyga: wyraźnie spłaszczona, cienka, silnie rozgałęziona. Guzy węzłowe dobrze rozwinięte w formie guzków u nasady liści. Liście: zwykle 5 nerwowe (niekiedy 3 lub 7). Nerw główny sięga do szczytu liścia i jest otoczony pasem półprzeźroczystych komórek powietrznych, które zwykle ograniczone są do nasady liścia, niekiedy dobrze rozwinięte i sięgające di jego wierzchołka. Liście są równowąskie, na szczycie tępe lub delikatnie zaostrzone, z wyraźnym kończykiem, całobrzegie. Kwiaty: obupłciowe, zebrane po 3-4 w wystające ponad wodę kłosy, wyrastające na maczugowatych szypułkach 3 razy dłuższych niż kwiatostany. Okres kwitnienia: od czerwca do sierpnia. Owoc: ukośnie elipsoidalne orzeszki, z tępym skrzydełkiem na grzbiecie i krótkim dzióbkiem.
Dodano: 7 stycznia 2011
Bylina o grubym kłączu, zakorzeniona na dnie. Łodyga: masywna, biaława, górą zwykle zygzakowato pogięta. Liście: wyłącznie zanurzone, półprzeźroczyste; od lacetowatych do jajowato-lancetowatych, w nasadzie zaokrąglone, na szczycie tępe lub zaokrąglone tworzące charakterystyczny kapturek; całobrzegie, delikatnie faliste; zielone, z oleistym połyskiem u młodych liści, czasem z różowym odcieniem wzdłuż nerwów. Kwiaty: obupłciowe, zebrane w wystające ponad wodę kłosokształtne kwiatostany i osadzone na szypułkach. Okres kwitnienia: od maja do sierpnia. Owoc: orzeszek, opatrzony tępym skrzydełkiem na grzbiecie.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl