Dodano: 3 listopada 2006
Spotykana bardzo rzadko w okresie od września do listopada. Owocniki pojawiają się w dużych i bardzo dużych koloniach. Ustawione są w rzędy, bądź nieregularne skupienia. Substratem jest kora i drewno martwych, starych drzew liściastych, rzadko iglastych. Wymagania środowiskowe, to lasy o charakterze naturalnym lub zbliżone do naturalnych. Lubi wieloletnie dęby, wiązy i graby.

Do rodzaju Phleogena sp. należy tylko ten jeden gatunek.
Występuje pod nazwami: Aecidium petersii Berk. & M.A. Curtis; Onygena faginea Fr.; Pilacre faginea (Fr.) Berk. & Broome; Pilacre petersii Berk. & M.A. Curtis; Botryochaete faginea (Fr.) Corda; Ecchyna faginea (Fr.) Fr. ex Boud.; Ecchyna petersii (Berk. & M.A. Curtis) Pat.

systematyka
 • Klasa: rdzawniki - Urediniomycetes
  • Rząd: lepkogłówkowce - Atractiellales
   • Rodzina: suchogłówkowate - Phleogenaceae
    • Rodzaj: suchogłówka - Phleogena Link
budowa Owocnik złożony z główki i trzonu. Osiąga wysokość do +/- 10 mm.

Główka osiąga średnicę od 1 do 5 mm. W kształcie kulista, szeroko elipsoidalna i nieco spłaszczona. Rzadziej fasolowata. W kolorze biaława, szarawobiaława, bladoochrowa, popielatobeżowawa. U dojrzałych okazów brązowa. Powierzchnia ziarnista, oprószona w kolorze białawoszarawym. Sprawia wrażenie kłaczkowatej. Główka wykształca się z czasem dojrzewania owocnika. Wcześniej ma kształt zbliżony do maczugowatego.

Trzon osiąga długość od 2 do 8 mm i około 1,5 mm grubości. W kolorze białawy lub popielaty, z wiekiem brązowiejący. Na starość może być w kolorze czarnym. W kształcie lekko stożkowaty, na powierzchni często pomarszczony i czasem włóknisty. Przy podstawie może być pokryty włókienkami białawej grzybni.

Miąższ elastyczny, z wiekiem twardniejący. W zapachy przypomina wyraźnie maggi. Zapach trwały i długo utrzymujący się.

Zarodniki w wysypie białawe. W kształcie prawie kuliste i kuliste. Barwy żółtawej do ochrowej. Na powierzchni gładkie. Z widocznymi kropelkami tłuszczu. Grubościenne. Wielkość od 4,5 do 10 x od 4,5 do 9 µm.

ochrona Ujęty na czerwonej liście grzybów wielkoowocnikowych zagrożonych w Polsce ze statusem „E”- wymierający.
uwagi Niejadalna.

Gatunki podobne to: rogowniczka końska - Onygena equina (Willd.) Pers; grzyb spotykany bardzo rzadko na porzuconych rogach i kopytach zwierząt oraz na ptasich piórach Onygena equina Alb. & Schwein. Gatunki ten rozkładają kreatynę. Podobnym gatunkiem jest jeszcze mniejsza, wyrastająca również w grupach i osiągająca do 2 mm wysokości, główeczka drobna - Stilbum vulgare Tode. Jest biaława, z wiekiem żółknąca. Pozrastana nasadami i występuje na martwym drewnie dębowym oraz na miseczkach żołędzi z tego drzewa.
Suchogłówka korowa wyglądem przypomina też zarodnie niektórych śluzowców Myxomycetes sp.

Inne nazwy to: główka korowa.

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl