Dodano: 0 0000
Pospolita, wyrasta przez cały rok. Spotykana na martwym i żywym drewnie liściastym. Rzadziej iglastym. Lubi rumowisko gałęzi i pniaki, gdzie jest obecna zwykle w dużej liczbie, w grupach i szeregach, ale również pojedynczo.

Występuje również pod nazwami: Agaricus alneus L. ; Agaricus alneus Reichard ; Agaricus multifidus Batsch ; Apus alneus (L.) Gray; Merulius alneus (L.) J.F. Gmel. ; Merulius alneus (Reichard) Schumach.; Merulius communis (Fr.) Spirin & Zmitr.; Schizophyllum alneum (Reichard) Kuntze; Schizophyllum alneum J. Schröt.; Schizophyllum alneus (L.) Kuntze ; Schizophyllum commune var. multifidum (Batsch) Cooke; Schizophyllum multifidum (Batsch) Fr.

Do rodzaju Schizophyllum należy 6 gatunków. Są to:

- Schizophyllum amplum

- Schizophyllum commune

- Schizophyllum fasciatum

- Schizophyllum murrayi

- Schizophyllum radiatum

- Schizophyllum variabile

systematyka
 • Klasa: pieczarniaki - Agaricomycetes
  • Rząd: pieczarkowce - Agaricales
   • Rodzina: roszczepkowate - Schizophyllaceae
    • Rodzaj: roszczepka - Schizophyllum Fr.
budowa Kapelusz przybiera kształt wachlarzowaty lub muszlowaty. Przyrośnięty bokiem do podłoża. Wielkość od 10 do 40 mm. Koloru szarobiaławego, czasem z beżoworóżowawym odcieniem. Bywa że jest zabarwiony na zielono, co jest skutkiem rozwijających się pomiędzy włoskami kapelusza glonów. Wilgotny jest ciemniejszy, szarobrązowy. Powierzchnia szczeciniasta, do filcowatej. Pofałdowany promieniście, lub bruzdowany. Brzeg cienki, szczeciniasty. Podwinięty za młodu, a z wiekiem falisty.

Trzon nie występuje.

Blaszki rozchodzą się wachlarzowato od miejsca przytwierdzenia do podłoża. Są koloru bladomięsnoróżowego, czerwonoszarawego, czasem z fioletowym odcieniem. W stanie suchym, blaszki mają ostrze rozszczepionym na dwoje, a wilgotne zbiegają się. Szerokie, raczej rzadkie.

Miąższ koloru ochrowego. Bardzo cienki, łykowaty i elastyczny. Suchy, twardy, kruchy. Zapach raczej niewyraźnie kwaskowaty. Smak niewyraźny.

Zarodniki w wysypie barwy białej, w białoróżowej tonacji. Powierzchniowo gładkie. W kształcie cylindryczne. Bezbarwne i nieamyloidalne. Wielkości od 5,5 do 7 x od 1.5 do 2,5 µm.

uwagi Niejadalna.
Ożywająca po nawilżeniu. Grzyb nadrzewny. Saprofit i słaby pasożyt.
Rozszczepione części nazywane blaszkami, zgodnie z najnowszymi badaniami są zewnętrznymi stronami, promieniście uszeregowanych obok siebie, podłużnie ułożonych poszczególnych owocników.

Gatunek podobny to: ciżmówka zmienna - Claudopus variabilis (Pers.) Fr. występująca na martwych gałązkach i murszejących kawałkach drewna z drzew liściastych, w okresie od czerwica do listopada.

Inne nazwy to: dwójlistek towarzyski, kosmatek, olszówka pospolita.

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl