Dodano: 0 0000
W lasach sosnowych, zwykle w miejscach suchych i piaszczystych. W okresie od czerwca do października. Na nizinach tworzy mikoryzę z sosną zwyczajną i innymi gatunkami sosen, w górach z kosodrzewiną. Występuje gromadnie, często w skupieniach. Gatunek dość pospolity.

Do rodzaju Suillus należy 30 gatunków. Są to:

- Suillus acerbus
- Suillus acidus
- Suillus americanus
- Suillus bellinii
- Suillus bovinus
- Suillus brevipes
- Suillus caerulescens
- Suillus cavipes
- Suillus collinitus
- Suillus cothurnatus
- Suillus flavidus
- Suillus granulatus
- Suillus grevillei
- Suillus lakei
- Suillus luteus
- Suillus neoalbidipes
- Suillus ochraceoroseus
- Suillus pictus
- Suillus pinorigidus
- Suillus placidus
- Suillus plorans
- Suillus punctipes
- Suillus pungens
- Suillus sibiricus
- Suillus subacerbus
- Suillus subluteus
- Suillus tomentosus
- Suillus tridentinus
- Suillus variegatus
- Suillus viscidus

Występuje pod nazwami: Mariaella bovina (L.) Šutara; Boletus bovinus L.; Boletus bovinus Pers.; Ixocomus bovinus (L.) Quél.

systematyka
 • Klasa: pieczarniaki - Agaricomycetes
  • Rząd: borowikowce - Boletales
   • Rodzina: maślakowate - Suillaceae
    • Rodzaj: maślak - Suillus P. Micheli
budowa Kapelusz o średnicy od 30 do 120 mm. Początkowo wypukły, później spłaszczony, często powyginany oraz niekiedy wklęśnięty w środku. Barwy pomarańczowobrązowej, czerwonoochrowej, złotoczerwonej, czerwonobrązowawej, beżowopomarańczowej z odcieniem różowym. Powierzchnia kapelusza gładka i naga. Lepka po deszczu i bardzo śluzowata. Skórka oddziela się od miąższu płatami, tylko przy brzegu kapelusza. W słońcu połyskliwa.

Pory w formie przypominające sito. Labiryntowate za młodu owocnika, a promieniście wydłużone, kanciaste, duże i nieregularne, gdy starszy. Koloru oliwkowobrązowego, żółtozielonkawego i w końcu oliwkowobrązowego.

Rurki o długości od 6 do 10 mm. W pierwszej fazie żółtawe, szarożółte, później zielonkawe, oliwkowe i żółtobrązowe. Ciemniejsze od skórki kapelusza. Przyrośnięte do trzonu i niekiedy zbiegające. Mocno przylegające do miąższu.

Trzon o wysokości od 20 do 100 mm. Grubości od 5 do 15 mm. O barwie kapelusza i jaśniejszy. U podstawy brązowawy i zgrubiały. Matowy. W zasadzie równogruby, cylindryczny. Pełny i gładki, lub lekko włóknisty.

Pierścień nie występuje.

Miąższ w kapeluszu białawy lub bladożółtawy. W trzonie żółtawy, jasnobrązowym z odcieniem czerwonawym. Po uszkodzeniu lekko błękitnieje. W kapeluszu elastyczny i suchy. Gąbczasty. Natomiast w trzonie włóknisty i twardy. O łagodnym przyjemnym kwaskowatym smaku i zapachu.

Zarodniki w wysypie barwy żółtooliwkowej lub bladobrązowej. Powierzchniowo gładkie. W kształcie elipsoidalno- wrzecionowate. Wielkość od 6 do 13 x od 3 do 4 µm. W kolorze bladożółte.

uwagi Jadalny, średnio popularny. Najlepiej przeznaczyć go do marynowania z innymi smaczniejszymi grzybami.

Inne nazwy to: borowik sitarz, grzyb sitarz, grzyb wolak, krowiak, pępek gęsi, rzeszotnik, sitek, sitarz, sitak, sitosz, sitnik, sitarek, sitka, sitacz, wolak.

Gatunek podobny to: maślaczek pieprzowy - Chalciporus piperatus (Bull.) Bataille; o nieco mniejszym owocniku, czerwonych porach i lekko piekącym miąższu.

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl