Dodano: 0 0000
W lasach modrzewiowych, mieszanych z domieszką modrzewia i pod pojedynczymi modrzewiami. Z tym drzewem tworzy mikoryzę. Spotykany w okresie od czerwca do października. Występując najczęściej w grupach, ale też pojedynczo. Gatunek dość rzadki i są rejony gdzie jest coraz rzadszy. Owocniki zanikają wraz z obumieraniem drzewa.

Do rodzaju Suillus należy 30 gatunków. Są to:

- Suillus acerbus
- Suillus acidus
- Suillus americanus
- Suillus bellinii
- Suillus bovinus
- Suillus brevipes
- Suillus caerulescens
- Suillus cavipes
- Suillus collinitus
- Suillus cothurnatus
- Suillus flavidus
- Suillus granulatus
- Suillus grevillei
- Suillus lakei
- Suillus luteus
- Suillus neoalbidipes
- Suillus ochraceoroseus
- Suillus pictus
- Suillus pinorigidus
- Suillus placidus
- Suillus plorans
- Suillus punctipes
- Suillus pungens
- Suillus sibiricus
- Suillus subacerbus
- Suillus subluteus
- Suillus tomentosus
- Suillus tridentinus
- Suillus variegatus
- Suillus viscidus

Występuje pod nazwami: Boletinus grevillei (Klotzsch) Pomerl.; Boletus annularius Bolton; Boletopsis elegans (Schumach.) Henn.; Boletus grevillei Klotzsch; Boletus elegans Schumach.; Suillus elegans (Schumach.) Snell; Ixocomus grevillei (Klotzsch) Vassilkov; Ixocomus elegans f. badius Singer; Ixocomus flavus var. elegans (Schumach.) Quél.; Suillus grevillei f. badius (Singer) Singer; Suillus clintonianus sensu auct.

systematyka
 • Klasa: pieczarniaki - Agaricomycetes
  • Rząd: borowikowce - Boletales
   • Rodzina: maślakowate - Suillaceae
    • Rodzaj: maślak - Suillus P. Micheli
budowa Kapelusz średnicy od 40 do 150 mm. Początkowo o kształcie półkulisty, stożkowatym, a później spłaszczonym i poduchowatym. Barwy złocistożółtej z odcieniem pomarańczowobrązowym lub żółtobrązowy. Skórka gładka, naga i lepka. W czasie deszczu bardzo lepka, śluzowata i mazista. Matowa w czasie suszy. Trudno oddzielająca się od miąższu. Brzeg początkowo podwinięty, później ostry.

Pory za młodu żółte, z wiekiem oliwkowe do brązowożółtych. Uciśnięte lub uszkodzone barwią się na kolor różowawo - brązowy. Drone, w kształcie zaokrąglone, później kanciaste.

Rurki o długości od 6 do 12 mm. W pierwszej fazie wzrostu owocnika żółte, później oliwkowożółte. Przyrośnięte z trzonem. Oddzielające się od miąższu. Po ucisku lub uszkodzeniu przebarwiają się na czerwonobrązowo lub brązowo. Rurki młodych owocników zakryte od spodu żółtawą osłoną, tworzącą z czasem na trzonie rdzawe zgrubienie.

Trzon o wysokości od 40 do 120 mm. Grubości od 15 do 25 mm. O barwie żółtopomarańczowej lub złotożółte nad pierścieniem. Często pokryty siateczką i drobnymi ziarenkami w kolorze brązowym.. Poniżej pierścienia, ku dołu żółtawobrązowawy, podłużnie włóknisty. Równogruby, cylindryczny, niekiedy maczugowaty. Pełny.

Pierścień jest pozostałością po błonie osłonowej. Ma barwę białawą albo żółtawą. Jest obfity i dobrze widoczny.

Miąższ w kapeluszu i trzonie w kolorze najpierw cytrynowożółtym, później żółtawobiałym. Po uszkodzeniu lub przecięciu różowolilowy lub brązowawy. Reaguje na zabarwienie pod wpływem FeSO4, zabarwiając się na szaroniebiesko. W kapeluszu mięsisty, miękki i soczysty. Natomiast w trzonie twardawy i nieco włóknisty. O łagodnym smaku i przyjemnym zapachu.

Zarodniki w wysypie barwy oliwkowoochrowej. Powierzchniowo gładkie. W kształcie elipsoidalne lub wrzecionowate. Wielkość od 7 do 10 x od 3 do 4 µm. W kolorze bladożółte. Cystydy są w kształcie pałeczkowate, o brązowawej inkrustacji.

uwagi Jadalny i bardzo smaczny. Mało popularny z uwagi na trudność w czyszczeniu i brązowienie miąższu. Najsmaczniejsze są młode owocniki.
Skórkę z kapelusza należy usunąć przy oczyszczaniu, choć nie jest to proste.

Gatunek podobny to: maślak żółtawy – Suillus viscidus (Quél.) Bon, który rośnie również pod modrzewiami, ale i pod sosnami. Ma bladoszarawe pory i błękitniejący miąższ. Jest także jadalny, ale rzadki. Niekiedy podobny jest również maślak zwyczajny - Suillus luteus (L.) Gray; spotykany pod sosnami.

Inne nazwy zwyczajowe to: borowik piękny, borowik piekący, borowik strojny, borowik żółty, czerwonka, grzyb modrzewiowy, grzyb okazały, grzyb strojny, maślak czerwony, maślak strojny, modrzewiak, modrzewiowy, żółtak.

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl