Dodano: 0 0000
Bardzo pospolity w naszych lasach iglastych i liściastych. Tworzy mikoryzę z sosnami, świerkami, dębami, bukami i innymi drzewami. Owocniki pojawiają się w dużej ilości już w czerwcu i wyrastają do października, zwykle gromadnie.

Do rodzaju Amanita należy 50 gatunków. Są to:

- Amanita argentea
- Amanita australis
- Amanita battarrae
- Amanita boudieri
- Amanita brunnescens
- Amanita caesarea
- Amanita calyptroderma
- Amanita ceciliae
- Amanita crocea
- Amanita echinocephala
- Amanita eliae
- Amanita farinosa
- Amanita flavescens
- Amanita flavoconia
- Amanita franchetii
- Amanita friabilis
- Amanita fulva
- Amanita gemmata
- Amanita hemibapha
- Amanita inopinata
- Amanita karea
- Amanita lividopallescens
- Amanita mumura
- Amanita mutabilis
- Amanita nauseosa
- Amanita nehuta
- Amanita nigrescens
- Amanita nivalis
- Amanita nothofagi
- Amanita olivaceogrisea
- Amanita ovoidea
- Amanita pachyvolvata
- Amanita pantherina
- Amanita pareparina
- Amanita pekeoides
- Amanita phalloides
- Amanita porphyria
- Amanita pumatona
- Amanita punctata
- Amanita regalis
- Amanita singeri
- Amanita solitaria
- Amanita spadicea
- Amanita strobiliformis
- Amanita submembranacea
- Amanita taiepa
- Amanita vaginata
- Amanita verna
- Amanita virosa
- Amanita vittadinii

Występuje również pod nazwą: Amanita rubescens (Pers.) Gray; Amplariella rubescens (Pers.) E.-J. Gilbert; Agaricus rubescens Pers.

systematyka
 • Klasa: pieczarniaki - Agaricomycetes
  • Rząd: pieczarkowce - Agaricales
   • Rodzina: muchomorowate - Amanitaceae
    • Rodzaj: muchomor - Amanita Pers.
budowa Kapelusz średnicy od 50 do 150 mm. W kształcie początkowo półkulisty, kulisty, a następnie wypukły do płaskiego rozpostartego i lekko wywiniętego. Brzeg gładki i rzadko niewyraźnie prążkowany. Barwa szarobiała, bladoróżowa, później różowa, jasnoczerwonawa, ochrowobrązowa, czerwonobrązowa. Powierzchnia pokryta nieregularnymi, białawymi, brązoworóżowymi lub czerwonawymi łatkami. Zazwyczaj dość drobnymi i koncentrycznie ułożonymi. W porze wilgotnej powierzchnia nieco lepka. Normalnie sucha.

Blaszki szerokości od 8 do 12 mm. Koloru białego, z wiekiem o odcieniu czerwonawym. Uszkodzone, po kilkunastu minutach przebarwiają się na brązowoczerwonawo, lub różowieją. Gęste, wolne i zbliżone.

Trzon wysokości od 60 do 180 mm. Grubości od 15 do 40 mm. W kształcie cylindryczny. Początkowo w kolorze biały, następnie czerwieniejący lub brązowoczerwonawy. U podstawy czerwonawy, bądź brązowoczerwonawy. Młody pełny, z wiekiem gąbczasty. Powierzchnia gładka, niekiedy łuskowata, pokryta drobnymi kosmkami. Podstawa trzonu bulwiasta, zgrubiała. Na jej powierzchni widoczne koncentrycznie ułożone wałeczki - resztki pochwy.

Pierścień biały, żółtawy lub różowawy. Gruby, silny. Na jego powierzchni mogą być widoczne koncentrycznie ułożone wałeczki - resztki pochwy. Wyraźnie prążkowany, zwisający.

Miąższ koloru białawego. Po przekrojeniu lekko różowieje lub czerwienieje. Najbardziej u podstawy trzonu i wokół korytarzy wyjedzonych przez larwy owadów. Gruby. Kruchy. Smak łagodny. Bezzapachowy.

Zarodniki w wysypie barwy białej. W kształcie elipsoidalne. Powierzchniowo gładkie. Hialinowe. Wielkości od 8 do 8 x od 5,5 do 7 µm.

uwagi Jadalny. Uchodzi za smaczny i dobry grzyb. Trujący w stanie surowym. W Polsce bez tradycji jego zbierania. W Czechach powszechnie zbierany.
Może być mylony, z silnie trującym muchomorem plamistym - Amanita pantherina (DC.) Krombh; a także z muchomorem czerwonym - Amanita muscaria var. muscaria (L.) Hook.

Gatunki podobne to: muchomor twardawy - Amanita spissa (Fr.) P. Kumm; charakteryzujący się niezmiennością miąższu, i brakiem czerwonawego odcienia.

Inne nazwy to: bedłka czerwonawa, bedłka nakrapiana, muchar czerwonawy, muchomor czerwonawy, muchomor krostowaty, muchomor różowiejący, podsadka czerwieniejąca.

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl