Dodano: 16 marca 2007
Bardzo rzadki. Spotykany od lipca do września. Towarzyszy lasom liściastym i mieszanym. Najczęściej spotykany pod bukami, dębami i brzozami, z którymi tworzy mikoryzy. Gatunek ciepłolubny.

Do rodzaju Leccinum sp. zaliczane jest 16 gatunków. Są to:.

- Leccinum aerugineum
- Leccinum atrostipitatum
- Leccinum aurantiacum
- Leccinum crocipodium
- Leccinum duriusculum
- Leccinum onychinum
- Leccinum palustre
- Leccinum pseudoscabrum
- Leccinum quercinum
- Leccinum roseofractum
- Leccinum roseotinctum
- Leccinum salicicola
- Leccinum schistophilum
- Leccinum umbrinoides
- Leccinum versipelle
- Leccinum vulpinum

Występuje również pod nazwami: Krombholziella nigrescens (Richon & Roze) Šutara; Boletus tessellatus Millet; Boletus crocipodius Letell.; Boletus nigrescens Richon & Roze; Krombholzia crocipodia (Letell.) E.-J. Gilbert; Trachypus crocipodius (Letell.) Romagn.; Krombholziella crokipodia (Letell.) Maire; Leccinum nigrescens (Richon & Roze) Singer; Krombholziella crocipodia (Letell.) Maire

systematyka
 • Klasa: podstawczaki - Basidiomycetes
  • Rząd: borowikowce - Boletales
   • Rodzina: borowikowate - Boletaceae
    • Rodzaj: koźlarz - Leccinum S. F. Gray
budowa Kapelusz średnicy od 50 do 160 mm. W kolorze początkowo oliwkowożółty, bladożółtawym, oliwkowożółty, cytrynowożółtym, z wiekiem ciemniejący i przybierający kolor brudnobrązowy, z odcieniem pomarańczowym. Na starość ciemny, brudnobrązowy.Gdy młody w kształcie półkulisty. Z wiekiem staje się wypukły, rozpostarty i poduszkowaty. Powierzchnia mniej lub więcej filcowata, często poletkowato spękana. W okresach wilgotnych delikatnie lepka. Skórka może być u brzegu lekko podwinięta i strzępiasta.

Pory w barwie rurek. Drobne, w kształcie okrągławo - kanciaste. Uciśnięte lub uszkodzone ciemnieją.

Rurki w barwie cytrynowożółte, później oliwkowożółte, niekiedy z różowawym odcieniem. Mogą lekko brązowieć. Długości od 20 do 30 mm. Przy trzonie głęboko wykrojone.

Trzon w kolorze jasnocytrynowy, z wiekiem w odcieniu brudnobiaławym. Pokryty kosmkami lub brodawkami, które tworzą pionowe użebrowanie. Szorstki od drobnych kosmków. U młodych okazów często pękaty, a kosmki w górnej jego części mogą tworzyć rodzaj żeberek, które łącząc się, mogą tworzyć rodzaj siateczki.. Później gruby, w kształcie wrzecionowato zakończony, ze zgrubieniem w środkowej części. Długości od 50 do 200 mm. Grubość od 15 do 50 mm. Osadzony centralnie. Pod kapeluszem zwężony. Pełny.

Miąższ jest w kolorze białawym lub cytrynowożółtym. Przebarwia się różowiejąc i czerwieniejąc, z odcieniem liliowym lub błękitnym. Zwarty, miękki, mięsisty i soczysty. W trzonie twardawy. U starych owocników gąbczasty. W smaku przyjemny i łagodny. Zapach niewyraźny, ale przyjemny.

Zarodniki w wysypie barwy brudnożółtobrązowawej. W kształcie elipsoidalne lub elipsoidalno-wrzecionowate. Powierzchniowo gładkie. W kolorze żółtawe. Wielkość od 12 do 19 x od 6 do 8 µm.

uwagi Jadalny.
Jedyny z koźlarzy o cytrynowożółtym kolorze, kiedy młody i żółtych porach.

Gatunek podobny to: koźlarz grabowy - Leccinum pseudoscabrum (Kallenb.) Šutara; ochrowy w barwie kapelusza, o szarych lub szarożółtawych porach. Dość często występujący w okresie lata pod grabami.

Inne nazwy to: borowik bruzdkowany, kozak czerniejący.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
"Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowej UE. Za treść tego dokumentu odpowiada autor opracowania, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska UE"

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl