Dodano: 7 kwietnia 2006
Należy do dość często spotykanych.
Występuje od lipca do listopada, towarzysząc lasom liściastych, iglastym i mieszanym.
Zwykle spotykany w mniejszych i większych grupach, ale też i pojedynczo.

Do rodzaju Hydnum sp. zaliczane są 3 gatunki. Są to:

- Hydnum papyraceum
- Hydnum repandum
- Hydnum rufescens

Występuje pod nazwami: Dentinum repandum (L.) Gray; Hypothele repanda (L.) Paulet; Tyrodon repandus (L.) P. Karst.; Sarcodon repandus (L.) Quél.; Hydnum rufescens; Hydnum imbricatum

systematyka
 • Klasa: podstawczaki - Basidiomycetes
  • Rząd: pieprznikowce - Cantharellales
   • Rodzina: kolczakowate - Hydnaceae
    • Rodzaj: kolczak - Hydnum L.& Fr.
budowa Kapelusz średnicy od 30 do 150 mm. W kształcie, kiedy młody wypukły, później spłaszczony, faliście wywinięty, obwiśle wygięty i często nieregularny. W barwie od śmietankowoochrowej do blado pomarańczowożółtego. Bywa białawy, a suchy jest bledszy. Z wiekiem od centrum rudziejący. Prawie gładki, ale w wyglądzie lekko aksamitny i puszyście oszroniony. Brzeg u młodych owocników podwinięty, później ostry.

Hymenofor kolczasty. Kolce sterczące, gęsto ułożone. Młode krótkie, później dość długie, do 6 mm długości. Barwy początkowo blado żółtawej, a później w kolorze kapelusza z jaśniejszym odcieniem. Zazwyczaj zbiegające na trzon, choć z wiekiem odpadające od niego. Hymenofor nie odbarwia się i nie ciemnieje po uciśnięciu.

Trzon długości od 20 do 70 mm. Grubości od 5 do 20 mm. W kolorze białawy lub kremowawy. Najczęściej ekscentryczny i cylindryczny, przy podstawie zwykle lekko zgrubiały. Młody wewnątrz pełny, z wiekiem może być pusty. Mocno tkwiący w substracie. U podstawy często występuje biała grzybnia.

Miąższ w barwie białawy. Dość znaczny, w masie jędrny i kruchy. Niezmienny w wyniku cięcia lub uciskania. Żółknący z wiekiem. W zapachu przyjemny i lekko kwaskowaty w smaku, a na starość gorzkawy.

Zarodniki w wysypie barwy białej. W kształcie prawie kuliste do jajowatych. Powierzchniowo gładkie. Hialinowe. Wielkość od 7,5 do 10 x od 7 do 8 µm. Wewnątrz z ziarnistością lub jedna dużą kroplą tłuszczu.

uwagi Jadalny w postaci młodych owocników, ale później łykowaty i ciężko strawny. Młode egzemplarze doskonałe do marynowania. Starsze, wysuszone i starte, raczej jako przyprawa do potraw.

Gatunki podobne to: blisko spokrewniony kolczak rudawy - Hydnum rufescens Pers.; mniejszy, o bardziej pomarańczowoworudawym zabarwieniu oraz pieprznik jadalny - Cantharellus cibarius var. cibarius (Fr.) Quél.; z którym to najczęściej jest mylony na pierwszy rzut oka.

Inne nazwy to: kolczak blaszkowaty, sarna zaroślowa, sarna, kolczak obłączysty, kolczakowiec obłączysty, skrzypiel.

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl