Dodano: 13 marca 2005
Spotykana od połowy lipca do października, w lasach liściastych i mieszanych, a także czasem w parkach o starym drzewostanie. Najczęściej wyrasta u podstawy żywych lub martwych pni dębowych, ale może bytować również przy pniach jesionowych, grabowych lub bukowych. Bardzo rzadka.

Do rodzaju Grifola sp. należą 3 gatunki. Są to:

- Grifola badia ß calceoliformis
- Grifola frondosa
- Grifola platypora

Występuje pod nazwami: Grifola frondosa var. intybacea (Fr.) Cetto; Polyporus frondosus (Dicks.) Fr.; Polyporus intybaceus Fr.; Grifola frondosa f. intybacea (Fr.) Pilát; Grifola intybacea (Fr.) Imazeki; Polypilus frondosus (Dicks.) P. Karst.; Boletus frondosus Dicks.; Polyporus frondosus var. intybaceus (Fr.) anon.; Caloporus frondosus (Dicks.) Quél.; Cladodendron frondosus (Dicks.) Lázaro Ibiza; Cladomeris frondosa (Dicks.) Quél.; Merisma frondosum (Dicks.) Gillet; Merisma intybaceum (Fr.) Gillet; Polypilus intybaceus ((Fr.) P. Karst.

systematyka
 • Klasa: podstawczaki - Basidiomycetes
  • Rząd: żagwiowce - Polyporales
   • Rodzina: wachlarzowcowate - Meripilaceae
    • Rodzaj: żagwica - Grifola Gray.
budowa Owocnik spotykany w postaci kępkowej, kalafiorowatej. Rozetkowate kępki średnicy od 150, a niekiedy nawet do 1000 mm i wysokości do 500 mm. Od grubego trzonu nasadowego, wyrastają licznej postaci odnógi, które rozchodzą się następnie w gałązki i płaskie blaszkowate kapelusiki, zachodzące na siebie. Grzyb, pasożyt jednoroczny, nadrzewny. Może wytwarzać w glebie bryłę grzybni (pseudosklerotę).

Kapelusz w kolorze żółtawy, orzechowy, brązowawy lub oliwkowy. Zawsze z odcieniem szarawym. Wielkości od 40 do 80 mm. Cienki i kruchy. W kształcie łopatkowaty, półkolisty, wachlarzowaty i boczny. Powierzchnia łuskowata lub delikatnie kosmkowata oraz promieniście prążkowana. Brzeg cienki, zatokowato falisty.

Pory w barwie rurek. Małe, średnicy od 0,2 do 0,5 mm i do 3 sztuk na mm. W kształcie zaokrąglone lub kanciaste z postrzępionym brzegiem. W kolorze białawe. Niezmienne.

Rurki w barwie białe lub kremowe. Długości od 2 do 3 mm. Jednowarstwowe, zbiegające daleko na trzon.

Trzon w kształcie nieregularnie cylindryczny, przy kapeluszu o przepłaszczonym rozgałęzieniu. Boczny. W kolorze białawy lub kremowy. Centralny, grubawy, do 25 mm, na powierzchni gładki.

Miąższ w barwie białawy. Mięsisty. Młody miękki i elastyczny, później skórzasty i włóknisty. W kapeluszu do 5 mm grubości. Uciśnięty lub rozkrojony, niezmienny . W smaku łagodny, gdy młody. Później ostry, cierpki i nieprzyjemny. Zapach młodych owocników jest aromatyczny, - grzybowy. Po wyschnięciu robi się podobnie niemiły jak smak.

Zarodniki w wysypie barwy białej. W kształcie krótko-elipsoidalne, przepłaszczone, z jedna kroplą tłuszczu, bez pory rostkowej. Powierzchniowo gładkie. Hialitowe i nieamyloidalne. Wielkość od 5,5 do 7 x od 3,5 do 4,5 µm.

ochrona Objęta w Polsce ochroną ścisłą.
Rozporządzenie MŚ z dnia 9 lipca 2004 roku.

uwagi Młode owocniki jadalne, starsze niesmaczne.

Jest pasożytem korzeni i części odziomkowej zaatakowanego drzewa. Powoduje zgniliznę typu białego. Spotykana wielokrotnie w tym samym miejscu, z uwagi na wieloletnią walkę żywiciela, z pasożytem.

Gatunek podobny to: żagiew wielogłowa - Polyporus umbellatus (Pers.) Fr. oraz jodłowica górska - Bondarzewia montana (Quél.) Singer; występująca, jako pasożyt na korzeniach jodły. Spotykana na terenach podgórskich i górskich.

Inne nazwy to: huba siedź, huba gałęzista, żagiew gałęzista, żagiew krzaczasta, żagiew cykoriokształtna, wielogłówka listkowata.

Słowo "frondosa", oznacza, - " w kształcie pęku liści."

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne