Dodano: 29 listopada 2009
Pojawia się od kwietnia do czerwca i rzadziej od sierpnia do września. Rośnie na ziemi, zazwyczaj w grupie kilku owocników. Lubi miejsca trawiaste, brzegi dróg w lasach liściastych i rzadziej iglastych. Jest szeroko rozpowszechniony, ale nie należy do gatunków często spotykanych.

Do rodzaju Gymnopus należą 23 gatunki. Są to:

- Gymnopus acervatus
- Gymnopus alkalivirens
- Gymnopus alpinus
- Gymnopus aquosus
- Gymnopus benoistii
- Gymnopus confluens
- Gymnopus dryophilus
- Gymnopus erythropus
- Gymnopus exsculptus
- Gymnopus fagiphilus
- Gymnopus fuscopurpureus
- Gymnopus fusipes
- Gymnopus hariolorum
- Gymnopus impudicus
- Gymnopus ocior
- Gymnopus oreadoides
- Gymnopus perforans
- Gymnopus peronatus
- Gymnopus putillus
- Gymnopus quercophilus
- Gymnopus readii
- Gymnopus semihirtipes
- Gymnopus terginus

Występuje również pod nazwą: Agaricus aquosus Bull.; Collybia aquosa (Bull.) P. Kumm.; Collybia aquosa var. aquosa (Bull.) P. Kumm.; Collybia dryophila var. aquosa (Bull.) Bon & Courtec.; Collybia dryophila var. aquosa (Bull.) Quél.; Collybia dryophila var. aquosa (Bull.) Raithelh.; Collybia dryophila var. oedipus Quél.; Marasmius dryophilus var. aquosus (Bull.) Rea; Marasmius dryophilus var. oedipus (Quél.) Rea

systematyka
 • Klasa: pieczarniaki - Agaricomycetes
  • Rząd: pieczarkowce - Agaricales
   • Rodzina: twardzioszkowate - Marasmiaceae
    • Rodzaj: łysostopek - Gymnopus (Pers.) Roussel
budowa Kapelusz średnicy od 25 do 65 mm. Za młodu półkulisty, później wypukły do spłaszczonego. Zwykle wewnętrznie okrągławo zagłębiony. Brzeg ostry, spiralnie zafalowany, prosty lub odgięty. Strefa marginesu falista z wiekiem. W barwie, kiedy wilgotny jasnożółtawy do ochrowego z odcieniem różowawym i wtedy niemalże przezroczysty. Przejrzyście prążkowany prawie do centrum. Blednie i jaśnieje w porze suchej i wtedy białawy. Na powierzchni gładki. Skórka kapelusza okresie dużej wilgotności w dotyku lekko tłustawa. Sucha matowa.

Blaszki w kolorze od białych po kremowe. Ostrze biało oprószone. Przyrośnięte lub zatokowato wycięte. Dość gęsto ustawione. Szerokości od 3 do 5 mm.

Trzon długości od 15 do 70 mm i grubości od 2 do 3,5 mm. W kształcie zasadniczo cylindryczny lub znacznie rozszerzający się w kierunku podstawy. Przy szczycie żółtawy, nieco ciemniejący w kierunku podstawy, zachowując jednak barwna tonację całego owocnika. Na powierzchni gładki. Kruchy. Wewnątrz z kanalikiem. Podstawa może być zgrubiała.

Miąższ w barwie bledszy od zabarwienia kapelusza. W masie znikomy i niezmienny. W zapachu przyjemnie grzybowy. W smaku łagodny.

Zarodniki w wysypie białe. Powierzchniowo gładkie. W kształcie elipsoidalne do podłużnie elipsoidalnych, a nawet wrzecionowatych. Z dziobkiem na jednym biegunie. Hialinowe. Wielkość od 5 do 7,5 x od 3 do 4 µm.

uwagi Nie jest trujący.

Gatunkiem podobnym jest łysostopek pospolity - Gymnopus dryophilus (Bull.) Murrill nie ma tak bladego zabarwienia kapelusza u dojrzałego owocnika, a w obrazie mikroskopowym nie posiada maczugowatych cheilocystyd. Jest to również jeden z taksonów, który pojawia się wczesną wiosną.
Podobny jest również łysostopek bursztynowy - Gymnopus ocior (Pers.) Antonín & Noordel; ale ten różni się ciemniej zabarwionym kapeluszem i dość często żółto zabarwionymi blaszkami blaszki.

Inne nazwy to: bedłka wodnista.

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl