Dodano: 19 października 2007
Spotykany od czerwca do października w różnego rodzaju lasach. Porasta gromadnie w gęstych kępkach, czasem tworząc szeregi i czarcie kręgi. Dość częsty.

Do rodzaju Gymnopus należą 23 gatunki. Są to:

- Gymnopus acervatus
- Gymnopus alkalivirens
- Gymnopus alpinus
- Gymnopus aquosus
- Gymnopus benoistii
- Gymnopus confluens
- Gymnopus dryophilus
- Gymnopus erythropus
- Gymnopus exsculptus
- Gymnopus fagiphilus
- Gymnopus fuscopurpureus
- Gymnopus fusipes
- Gymnopus hariolorum
- Gymnopus impudicus
- Gymnopus ocior
- Gymnopus oreadoides
- Gymnopus perforans
- Gymnopus peronatus
- Gymnopus putillus
- Gymnopus quercophilus
- Gymnopus readii
- Gymnopus semihirtipes
- Gymnopus terginus

Występuje również pod nazwami: Agaricus archyropus Pers.; Agaricus confluens Pers.; Agaricus ingratus Schumach.; Collybia confluens (Pers.) P. Kumm.; Collybia ingrata (Schumach.) Quél.; Marasmius archyropus (Pers.) Fr.; Marasmius confluens (Pers.) P. Karst.; Marasmius hariolorum

systematyka
 • Klasa: pieczarniaki - Agaricomycetes
  • Rząd: pieczarkowce - Agaricales
   • Rodzina: twardzioszkowate - Marasmiaceae
    • Rodzaj: łysostopek - Gymnopus (Pers.) Roussel
budowa Kapelusz silnie higrofaniczny. Kiedy wilgotny, w kolorze brązowoczerwonawy lub mięsnobrązowy. Suchy cielistokremowy, cielistoochrowy do jasnobeżowgo i brudnobiałego. Osiąga średnicę od 20 do 40 mm. W kształcie za młodu dzwonowaty, półkulisto-wypukły, z wiekiem staje się spłaszczony. W centrum z tępym garbkiem. Gładki na powierzchni. Brzeg cienki, u wilgotnego owocnika prążkowany. U starszych okazach często porozrywany, a u dojrzałych powyginany. Oderwany kapelusz pozostawia guzkowate zgrubienie na trzonie.

Blaszki od białawych, bladokremowych, po ochrowe w kolorze. Szerokości od 1,5 do 2 mm, gęste i czasem z poprzecznymi żyłkami. Ostrze orzęsione. Wolne, lub zatokowato wycięte.

Trzon smukły, w kształcie walcowaty, z rozszerzeniem w górze. Wysokość od 40 do 80 mm i grubości od 2 do 4 mm. Przy wierzchołku jaśniejszy, ku podstawie ciemniejszy, brązowawy. Twardy, elastyczny i chrząstkowaty. Wewnątrz z kanalikiem. Na powierzchni omszony drobnymi włoskami. Sąsiadujące owocniki zrośnięte ze sobą u podstawy trzonu.

Miąższ cienki, skórzasty w kapeluszu i łykowaty w trzonie. Biały w kolorze i niezmienny. O łagodnym smaku i nieprzyjemnym, niewyraźnie ziemistym zapachu.

Zarodniki w wysypie barwy białej lub jasnokremowej. W kształcie cylindryczne, jednostronnie zwężone i zagięte. Powierzchniowo gładkie. Hialinowe. Wielkość od 7 do 10 x od 2 do 3 µm.

uwagi Jadalny, ale jako grzyb domieszkowy. Do spożycia nadają się wyłącznie kapelusze. Wartość smakowa tego grzyba jest jednak wątpliwa.

Gatunki podobne to: pieniążek kępkowy - Gymnopus acervatus (Fr.) Murrill; o ciemniejszej barwie kapeluszy, czerwonawobrązowych trzonach i nagi w części górnej.
W porze suchej podobny jest do grzybówki hełmiastej - Mycena galericulata (Scop.) Gray

Inne nazwy to: bedłka zlewająca się, pieniążek pozrastany, pieniążek zlewający się, twardzioszek gromadny, twardzioszek nieprzyjemny.

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl