Dodano: 0 0000
Grzyb pospolity. Spotykany od sierpnia do listopada. Rośnie w lasach, zaroślach, parkach i ogrodach. Gromadnie, tworzy duże kępy zwykle na pniach i drzewach.

Do rodzaju Armillaria sp. należy 18 gatunków. Są to:

- Armillaria borealis
- Armillaria calvescens
- Armillaria cepistipes
- Armillaria ectypa
- Armillaria fuscipes
- Armillaria gallica
- Armillaria gemina
- Armillaria heimii
- Armillaria hinnulea
- Armillaria laricina
- Armillaria limonea
- Armillaria luteobubalina
- Armillaria mellea
- Armillaria novae-zelandiae
- Armillaria obscura
- Armillaria ostoyae
- Armillaria sinapina
- Armillaria tabescens

Występuje również pod nazwami: Agaricus melleus Vahl; Agaricus sulphureus Weinm.; Armillaria mellea var. glabra Gillet; Armillaria mellea var. maxima Barla; Armillaria mellea var. minor Barla; Armillaria mellea var. sulphurea (Weinm.) Fr.; Armillariella mellea (Vahl) P. Karst.; Clitocybe mellea (Vahl) Ricken; Lepiota mellea (Vahl) J.E. Lange

systematyka
 • Klasa: podstawczaki - Basidiomycetes
  • Rząd: pieczarkowce - Agaricales
   • Rodzina: twardzioszkowate - Marasmiaceae
    • Rodzaj: opieńka - Armillaria (Fr.) Staude
budowa Kapelusz średnicy od 30 do 100 mm. Początkowo miodowożółty, miodowobrązowy do oliwkowożółtego, oliwkowobrązowego i ciemnoczerwonawobrązowego. Młody półkulisty, wypukły, a później spłaszczony. Pokryty drobnymi, czerwonobrązowymi, brązowymi lub czarniawymi łuseczkami. Łuseczki są najciemniejsze i najbardziej skupione w centrum. U starych okazów zanikające. Brzeg nieco podwinięty i słabo prążkowany.

Blaszki szerokość od 4 do 8 mm. Różnej długości. Cienkie i dość gęste. Początkowo białawe, później beżoworóżowawe, żółtawe, z brązowawymi plamami. Zbiegające ząbkiem w trzon.

Trzon wysokość od 50 do 150 mm. Grubości od 4 do 20 mm. W kolorze żółtawy, miodowobrązowy, czerwonobrązowy lub czarnobrązowy. U szczytu bledszy. Wysmukły, cylindryczny i lekko wygięty. W podstawie rozszerzony. Na powierzchni szorstki i ciemniejszy. Pokryty sznurami grzybni w kolorze brunatnym.

Pierścień wyraźny, skórkowaty i lekko wzniesiony. W barwie białawożółtawej.

Miąższ białawy do blado cielistego. Nie zmieniający barwy po uciśnięciu lub na przekrojeniu. U młodych owocników miękki i mięsisty. W starych twardy i łykowaty (zwłaszcza w trzonie). Smak początkowo łagodny, pozostawiający jednak cierpki, lekko mydlany posmak. Zapach słabo grzybowy, ale specyficzny.

Zarodniki w wysypie barwy białej albo jasnokremowej. W kształcie elipsoidalne. Powierzchniowo gładkie. Hialinowe, z kropelkami wewnątrz. Wielkości od 6,5 do 0 x od 4 do 6,5 µm.

uwagi Jadalna, jak inne gatunki Armillaria - opieniek. Do spożycia zaleca się pozyskiwać tylko młode kapelusze. W stanie surowym lub niedogotowanym może być szkodliwa. Kapelusze należy najpierw obgotować, a wodę odlać!. Gotować dłużej niż inne grzyby. Nie przez wszystkich dobrze znoszona po zjedzeniu. Szczególnie smaczne są marynowane kapelusze.

Gatunek podobny to: opieńka żółtawa - Armillaria gallica Marxm. & Romagn; o słabo rozwinietym pierścieniu i żółtawej barwie na całej powierzchni trzonu oraz opieńka północna - Armillaria borealis Marxm. & Korhonen.
Może być mylona z innymi gatunkami podobnie rosnącymi.
Ciekawostką jest, że opieńka ma swłaściwość świecenia w nocy zielonkawym światłem. Zapewne powodem jest duża zawartość w niej fosforu.

Inne nazwy to: podpieńka, podpieniek.

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl