Grzyby - artykuły

Dodano: 5 listopada 2004
Dlaczego wybór padł na boczniaka ostrygowatego?

Wybierając i polecając boczniaka ostrygowatego - Pleurotus ostreatus , jako grzyb doskonały do uprawy w warunkach domowych, miałem na uwadze obok zalet smakowych i zapachowych, niewątpliwe jego walory odżywcze. Owocniki boczniaka dostarczają człowiekowi zasób substancji odżywczych, budulcowych i energetycznych. Wpływają korzystnie na metabolizm człowieka, regulując między innymi trawienie. Boczniak ostrygowaty dostarcza nam składniki minerale w postaci potasu, sodu, fosforu, wapnia, magnezu, żelaza, cynku i różnych soli. Spożywając go, uzupełniamy nasz organizm również w łatwo przyswajalne białka, węglowodany, a także witaminy z grupy B (B1,B2,B6) i duże pokłady witaminy PP. Zasób wspomnianych składników wpływa na wartość i jakość produktu, jako surowca spożywczego. Ma również działanie przeciwnowotworowe, ze względu na zawartość B-D-glukanu oraz obniżające poziom "złego" cholesterolu, dzieki obecności kwasu foliowego i specyficznych enzymów.
Wybór padł na ten gatunek również z faktu na łatwości zorganizowania i prowadzenia jego uprawy.
W Polsce uprawia się dwa gatunki boczniaka. Pierwszym jest wyżej już wspomniany boczniak ostrygowaty, a drugim boczniak mikołajkowy - Pleurotus eryngii.

Krótki wstęp ...

Boczniak ostrygowaty - Pleurotus ostreatus jest grzybem powszechnie występującym w naturze. Spotykany na martwym drewnie lub żywym drzewie (wierzby, buka, topoli czy brzozy), po pierwszych przymrozkach, w okresie od października do grudnia, oraz wczesną wiosną.
Owocniki są w kształcie początkowo językowatym, później muszlowatym i łopatowatym. Barwę przybierają najczęściej szarawą, z mniejszą lub większą domieszką koloru fioletowego. Kapelusz jest podwinięty i pofalowany. Do podłoża przyrośnięte płasko lub krótkim trzonkiem. Kapelusze narastają na siebie dachówkowato.
Pierwsze próby uprawy boczniaka prowadził w 1897 roku we Francji Matrouchot. Gospodarcze metody uprawy zostały opracowane w latach siedemdziesiątych XIX wieku.

Dwie metody uprawy w warunkach amatorskich.

Istnieją dwie proste metody uprawy w warunkach amatorskich:
  • pierwsza na podłożu ze słomy
  • druga na podłożu drewnianym
Jeżeli dysponujemy pomieszczeniem piwnicznym, ziemianką, garażem lub innym lokum, w którym możemy zapewnić temperaturę w zakresie 10-16°C, wilgotność powietrza w granicach 85% i dostęp światła na czas 8 godzin na dobę, to uprawę możemy prowadzić w okresie zimowo-wiosennym.

Kiedy pokonaliśmy wymagania lokalowe i techniczne, dalsze nasze działanie polega na umieszczeniu, zakupionego lub wcześniej przygotowanego balotu w opisanym pomieszczeniu. Światło zapewniamy dopiero z chwilą ukazania się zawiązków owocników ale nie wystawiamy na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Zraszanie grzybów dokonujemy, gdy osiągną wielkość ok. 30 mm.
W okresie wiosna - jesień, amatorską uprawę boczniaka prowadzimy na wolnym powietrzu, w miejscu osłoniętym od wiatru i zacienionym.
Wykonujemy wykop o wymiarach 600 x 1200 i głębokości 400 mm. Z wybranej ziemi usypujemy z trzech stron nasyp, zostawiając dostęp światła od strony północnej. Od góry zacieniamy wykop folią i styropianem. W tak wykonanym zagłębieniu umieszczamy balot lub kloc zawierający grzybnię boczniaka.

Owocowanie boczniaka odbywa się w rzutach. Po pierwszym zbiorze należy utrzymywać wilgotność, aby po około dwu tygodniach pojawił się następny wysyp. Po każdorazowym zbiorze musimy kontrolować wilgotność podłoża, aby nie doprowadzić do jego przesuszenia.
Okres uprawowy trwa około trzech miesięcy. Boczniak jest grzybem trwałym i może być przechowywany nawet przez tydzień w temperaturze 2°C do 6°C.
Wróć do listy artykułów

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl