Dodano: 4 stycznia 2010
Zbiornik znajduje się na północ od Starych Jabłonek, 2 km na wschód od Ostródy, na wysokości 98 m n.p.m.
powierzchnia 667,95 ha (Leyding 1959). 532,5 ha, 599 ha (Choiński 1991).
głębokość Maks. - 35,5 m, śr. - 13,5 m (Choiński 1991).
klasa czystości W 1990 roku wodę jeziora zakwalifikowano do II klasy czystości, a zbiornik do I kategorii podatności na degradację (Krajewski i wsp. 2005).
dno Piaszczysto - muliste.
dorzecze Drwęca - Wisła.
dostępność Dobrze dostępne w okolicy miejscowości. Kilkanaście pomostów, w tym duże z możliwością cumowania łodzi.
brzegi Najbliższa okolica to lasy, pola uprawne, nieużytki, stawy hodowlane i zabudowa okolicznych miejscowości. Brzegi północne i południowe są wysokie, pozostałe łagodnie opadają do wody. Roślinność szuwarowa porasta brzegi pasem różnej szerokości, miejscami wchodzącym w jezioro nawet 90 metrów.
miejscowość Stare Jabłonki, Ostróda.
hobby Wędkarstwo. Zbiornik według klasyfikacji rybackiej reprezentuje typ sielawowy. Należy do obwodu rybackiego jeziora Szeląg Wielki na cieku bez nazwy w zlewni rzeka Drwęca. Użytkownikiem jest Zakład Rybacki Ostróda.
miejsca Miejscowość letniskowa Stare Jabłonki, zabytki Ostródy.
podsumowanie
dodatkowe informacje W środkowo-wschodniej części zbiornika odpływa Taborzanka, a w środkowo-zachodniej jest wypływ Kanału Ostródzkiego. Na południu istnieje połączenie krótkim kanałem z jeziorem Szeląg Mały. Długość jeziora wynosi 12,61 km a szerokość 0,75 km.
Na jeziorze obowiązuje zakaz używania jednostek pływających z silnikami spalinowymi, wprowadzony w drodze Uchwały Rada Powiatu na podstawie art.41 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz art.116 ust.1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.
inne Inaczej nazywane jest Schilling See (1923), Schillingk (1327) [Leyding 1959].
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

marek piotrdor@poczta.onet.eu
9 kwietnia 2015

jezioro z roku na rok brudniejsze. Pływaja po nim motorówki o dużej mocy silnika i skutery wodne. Miejscowi twierdzą, że nie ma żadnej strefy ciszy. Od strony miejscowości Zwierzewo wysyp domków letniskowych bez szamb i z bezpośrednim spuszczaniem nieczystości do jeziora, przy jednoczesnym pobieraniu wody z jeziora do nielegalnych stawów rybnych. Dobrze rozwinięte kłusownictwo i tutaj znowu przoduje ,,towarzystwo" z letniskowców koło Zwierzewa. Jak to mówią,,dla warszawy nie ma sprawy" Najpopularniejsze są żaki i sieci. Strażnicy wodni łapią za to dzieci z wędkami z leszczyny. Brzegi brudne i zaniedbane. Butelki , puszki, pety, plastki to tutejsze atrakcje. W wodzie zbite butelki , stare wiadra itp. Odradzam . Przy dobrym gospodarowaniu zasobami mogłoby to być piękne jezioro, pełne ryb i okolica bogata w zwierzynę. Teraz jest to mekka drobnych dorobkiewiczów zaśmiecających resztkę przyrody. Strefa ciszy i rezerwat przyrody w ptym przypadku to fikcja.

Mirek - OSTRÓDA Mirek_25@wp.pl
14 sierpnia 2010

Ptaki sa i to konkretne na północ od Kątna. Ja ostatnio zauważyłem koszac trawę jak jakiś ptak zaatakował orła bielika. Nie wiem czy to sokół czy jakiś inny ptak. Widac było tylko że jest 2/3 razy mniejszy i na dużej wysokości było mu lepiej manewrować. Orzeł ograniczał sie tylko do uników. Najprawdopodobniej była to walka w obronie gniazda przed tym orłem. Poza tym można spotkać w okolicach Kątna czarne bociany. Pozdrawiam !

2010-07-27- Basia basiajel@gmail.com
27 lipca 2010

Moze ktos mi odpowie dleczego w okolicy nie ma zadnych ptakow .Wieczorami slychac tylko swierszcze.Ogromna ilosc pomostow wedkarskich a zadnej ryby.Zeglarz ma wielkie trudnosci ze znalezieniem miejsca przy brzegu.Bylam zawiedziona

Marecki i Mały mprzybyszewski@o2.pl
28 stycznia 2009

Stali bywalcy jezdzący nad to jeziorko od 18 lat, jestesmy włascicielami domków od strony polnocnej jest tam super klimat i super zabawy:)

Tola tola@7buziaczek.pl
28 sierpnia 2007

Bylam tam w lipcu i w ogole jezdze tam praktycznie co roku wlasnie na pole namiotowe "pod sosnami". jest bardzo fajnie!!

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl