Dodano: 7 stycznia 2015
Dodano: 7 grudnia 2014
Dodano: 10 stycznia 2013
Dodano: 10 stycznia 2013
Dodano: 18 września 2007
Chrząszcz spłaszczony.
Bardzo duża głowa, znacznie większa od przedplecza. U samca bardzo silnie wykształcone żuwaczki, wysunięte ku przodowi z zębem u nasady i drugim w połowie długości. U samicy żuwaczki mniejsze, z zębem w środku, ale niewystające mocno przed głowę. Czułka kolankowato zagięte, z trójczłonową buławką. Na urzeźbienie łowy składa się głębokie i rzadkie punktowanie, u samców dodatkowo brzegi boczne głowy silnie poryte.
Przedplecze niewielkie, znacznie szersze niż dłuższe. Listewka krawędziowa przedplecza wyraźna na całym obwodzie. W przedniej części znajdują się dwa zagłębienia. Powierzchnia przedplecza pokryta punktowaniem drobniejszym i gęstszym niż te na powierzchni głowy.
Tarczka trójkątna, dobrze widoczna.
Pokrywy wydłużone, z wyraźnymi ząbkami barkowymi. Bruzdy pokryw delikatne, ale dobrze widoczne, wypełnione pojedynczymi rzędami nakłuć. Międzyrzędy (zagoniki) także delikatne punktowane.
Odnóża kroczne, bardzo silne. Brzegi zewnętrzne goleni opatrzone zębami, największymi na przednich goleniach.
Skrzydła błoniaste dobrze rozwinięte.
Dodano: 12 lutego 2007
Ptak o krępej sylwetce i dość długich nogach oraz długich, smukłych palcach. Samiec i samica są jednakowo ubarwione. Wierzch ciała jest łuskowany brązowo-czarno, szyja i pierś są jednolicie szare, natomiast brzuch, a zwłaszcza jego boki są charakterystycznie biało i czarno prążkowane w poprzek. Dziób długi, wąski. Ubarwiony z góry czarno, po bokach czerwono. Głowa po bokach szara, na górze czapeczka w kolorze grzbietu, łącząca się z karkiem. Policzki ciemniejsze. Oko krwisto czerwone. Nogi oliwkowe lub czerwonawe. Ogon krótki, często sterczący do góry. Podogonie białe, przechodzące dołem w żółte z czarnymi elementami. Samica jest nieco mniejsza od samca.
Młode są w kolorach brązu z zachowaniem podziału na łuskowanie i prążki. Na głowie od dzioba pod okiem, aż do szyi mają ciemnobrązową pręgę.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl