Dodano: 16 czerwca 2011
Roślina jednoroczna lub dwuletnia, z krótkim, zgrubiałym kłączem. W dolnych węzłach krzewi się. Korzenie są nitkowate lub sznurkowate, niezgrubiane.
Łodyga: wzniesiona, pusta w środku, często dęta, naga, bruzdowana. W dolnych węzłach wypuszcza korzenie. Na górze jest rozłożyście rozgałęziona.
Liście: w zarysie trójkątne, 2-3 krotnie pierzaste, o odstających odcinkach. Liście podwodne charakteryzują się odcinkami podzielonymi na równowąskie, nitkowate łatki. Liście nawodne – odcinkami jajowato lancetowatymi, pierzasto wcinanymi. Wszystkie liście posiadają ogonki z wyraźnymi biało obrzeżonymi pochwami wciągniętymi w uszka. Liście dolne są długoogonkowe, zaś dolne – krótkoogonkowe.
Kwiaty: małe, krótkoszypułkowe, białe, zebrane w kwiatostany w postaci dużych baldachów ulokowanych naprzeciwlegle do liści. Kwiatostany są 6-15 promieniowe. Pokryw zwykle jest brak lub są kilkulistkowe. Pokrywki są 5-10 listkowe, o listkach lancetowatych lub szydlastych z obłonionym brzegiem. Działek kielicha i płatków korony (odwrotnie sercowate, wycięte, z łatką) po 5.
Okres kwitnienia: od czerwca do września.
Owoce: obłe, jajowate, silnie wydłużone i nieoskrzydlone rozłupnie. Rozłupki charakteryzują się żebrami wypełnionymi gąbczastą tkanką.
Dodano: 7 czerwca 2011
Jasnozielona, wieloletnia bylina zielna z pełzającymi, długimi kłączami.
Łodyga: pionowo ustawiona, nierozgałęziona, sztywna, gładka, naga, w węzłach omszona.
Liście: jasnozielone, dość wąskie, sztywne z rzadka owłosione. Dolane pochwy liściowe są omszone, a pozostałe – nagie. Języczek liściowy jest postrzępiony.
Kwiaty: niepozorne, obupłciowe, zabrane w kwiatostan II rzędu typu kłos groniasty, który jest pionowy i sztywny. Kłoski podstawowe, są żółtozielone, duże, równowąskie, początkowo walcowate, później spłaszczone z boków, proste, osadzone na bardzo krótkich, grubych szypułach, prawie siedzące, ustawione w dwóch szeregach. W czasie kwitnienia rośliny kłoski są odgięte, przed i po przekwitnieniu przylegające. Składają się z 8-24 kwiatów. Każdy kwiat składa się z: 1) dwóch plew, które są nierówne, lancetowate, zaostrzone, prawie skórzaste, na grzbiecie wypukłe. Dolna plewa ma 5-6 nerwów, plewa górna – 6-7. 2) Dwóch plewek. Dolne plewki mają 7 nerwów, są podłużnie lancetowate, z ością wychodzącą poniżej jej szczytu, na brzegach zwykle z krótkimi włoskami, na grzbiecie zaokrąglone, tak długie, jak górne plewki lub od nich krótsze. Górne plewki są na nerwach grzebykowato orzęsione. 3) Dwóch łuszczek, które są podłużne i frędzlowate. 4) słupka o piórkowatych, siedzących, wysuwających się u nasady plewek znamionach. 5) pręcików.
Okres kwitnienia: od czerwca do lipca (sierpnia).
Owoc: równowąskopodługowaty, bruzdowany ziarniak.
Dodano: 28 stycznia 2011
Drzewo o wydłużonej i zaokrąglonej, bardzo gęstej koronie. Dolne gałęzie zwykle są długie i zwisające. Młoda korowina gładka, jasnobrunatna, starsza ciemnobrunatna, łuszcząca się podłużnymi tafelkami, zwykle spiralnie ułożonymi. Wewnątrz wypróchniałych pni starych drzew często występują „brody” korzeni przybyszowych. Pędy: grube. Młode, rozwijające się pędy są rdzawo owłosione. Pąki: wierzchołkowe szerokostożkowate, większe od bocznych, które są spiczasto jajowate, przylegające lub odstające od pędu. Łuski są ciemnobrązowe, przeważnie z jaśniejszą obwódką, nagie. Pąki bardzo lepkie. Liście: ogonkowe, dłoniasto złożone, 5-7 listkowe. Blaszka liściowa okrągła, blaszki listków odwrotnie jajowate. Wierzchołki blaszek listków zaostrzone, nasady klinowate, brzeg blaszki listka pojedynczo, miejscami podwójnie piłkowany. Wierzch liścia ciemnozielony, spód jaśniejszy z nielicznymi włoskami, zwłaszcza w katach nerwów. Listki siedzące, środkowe większe niż boczne. Kwiaty: obupłciowe lub jednopłciowe, białe z żółtymi, później czerwonymi plamkami u nasady. Zebrane w stożkowate wiechy. Okres kwitnienia: maj (czerwiec). Owoc: kuliste torebki, grubościenne i bardzo duże, pękające 3 klapami. Powierzchnia dojrzałych owoców zielona, pokryta kolcami. Nasiona bardzo duże, brązowe, z dużym znaczkiem, po 1-2 w torebce – popularnie zwane „kasztanami”.
Dodano: 4 stycznia 2011
Wieloletnia bylina o pełzającym kłączu. Łodyga: wzniesiona, w górze rozgałęziona i omszona, w dole naga. Liście: niepodzielne, żywozielone, wąskolancetowate, najczęściej nagie, bez dołeczkowatych kropek, brzegiem przylegle pikowane, ostre. Kwiaty: tworzą kwiatostan typu koszyczek. Koszyczki kwiatowe zebrane są w luźny, baldachokształtny kwiatostan II rzędu. Kwiaty brzeżne języczkowate, w liczbie 8-12, białe; wewnętrzne rurkowate, zielonobiałe. Okres kwitnienia: od lipca do września. Owoc: niełupka.
Dodano: 27 stycznia 2008
Liście: Nieznacznie karbowane, zielone i ciemnozielone, trójkątnie owalne, dolne mają dłuższe ogonki, natomiast liście wyżej położone są osadzone na krótszych ogonkach. Blaszka liściowa osiąga średnicę kilkunastu centymetrów.
Łodyga: Naga, wznosząca się i zgrubiała, wewnątrz pusta.
Kwiaty: Umieszczone są na szczycie pędu lub w rozgałęzieniach. Są pojedyncze i obupłciowe, posiadają pięć żółtych, owalnych, działek kielicha. Słupków jest od 5 do 15, natomiast pręcikowie jest liczne.
Okres kwitnienia: Od kwietnia do czerwca.
Owoc: Zbiorowy, w postaci spłaszczonych mieszków, ostro zakończonych na szczycie.
Dodano: 30 lipca 2007
Roślina wieloletnia z płaskimi, głęboko palczasto wcinanymi bulwami Liście: z brunatnymi lub fioletowymi plamami, rzadziej bez plam, w liczbie od 3 do 9 (12); w zarysie lancetowate lub odwrotnie jajowate, tępe lub zaostrzone; dolne rozetowato skupione, obejmujące łodygę; górne przypominające przysadki kwiatowe. Łodyga: sztywna, gruba, wypełniona rdzeniem lub pusta w środku, często fioletowo nabiegła w górze. Kwiaty: zebrane w licznokwiatowy walcowaty kwiatostan, o zmiennej barwie od barwie od purpury do bieli, osadzone w kątach przeważnie krótszych od kwiatów przysadek; boczne działki kielicha pochylone do przodu, w zarysie jajowato-lancetowate, do 11 mm długości i 4 mm szerokości, działka środkowa często nie pochylona tylko skośnie wzniesiona nad bocznymi płatkami korony; warżka długości 5-11 mm i szerokości 6,5-15 mm, 3 łatkowa z łatkami bocznymi rozpostartymi, z ciemnymi liniami i plamkami tworzącymi rysunek, rzadko bez rysunku; ostroga walcowata; zalążnia czerwono nabiegła, skręcona, nieco wygięta; prętosłup barwy jasnoróżowej. Okres kwitnienia: od maja do lipca. Owoc: w postaci rozdętej torebki, długości do 15 mm.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl