Dodano: 30 lipca 2007
Luźnokępkowa bylina z podziemnymi, krótkimi rozłogami, o silnym zapachu po wysuszeniu. Liście: do 6 mm szerokości, górne zazwyczaj bezblaszkowe. Źdźbło: cienkie, wyprostowane. Kłoski: zebrane w luźny kwiatostan typu wiecha, w liczbie od 20 do 35, trzykwiatowe; najwyższy kwiat w kłosku obupłciowy, pozostałe męskie, plewka dolna jednego z nich zakończona skręconą i zgiętą ością gałązki pod kłoskami owłosione; plewy obejmują cały kłosek, tępe, błoniaste. Okres kwitnienia: przypada na kwiecień i maj. Owoc: typu ziarniak.
Dodano: 5 lutego 2007
Roślina wieloletnia ze zdrewniałym kłączem, o łodydze wzniesionej lub podnoszącej się, nierozgałęzionej, biało wełniasto owłosionej, gęsto ulistnionej. Liście dolne łopatkowate, zwężające się w ogonek, górne równowąskie, siedzące, tępo zakończone. Kwiaty żółtej barwy, zebrane w kuliste koszyczki, średnicy 4-6 mm, skupione na szczycie łodygi w spłaszczony kwiatostan. Okres kwitnienia od lipca do października. Owoce niełupka z puchem kielichowym.
Dodano: 0 0000
Dodano: 0 0000
Zimozielone pnącze, płożące się po ziemi lub wspinające po podporach za pomocą korzeni przybyszowych. Liście dwupostaciowe, 3-5 klapowe na pędach płonnych, całobrzegie, jajowate lub rombowe na pędach kwiatonośnych. Kwiaty o słabym zapachu, niepozorne, zielonkawożółte lub zielonkawobrunatne, zebrane w kuliste baldachy. Okres kwitnienia zakwita na miejscach nasłonecznionych dość późno, od końca sierpnia do października, zapylane przez błonkówki, muchówki, motyle i chrząszcze. Owoce typu pestkowiec, czarnej barwy, dojrzewają wiosną następnego roku.
Dodano: 0 0000
Roślina zielna dwuletnia lub w mniej korzystnych warunkach (np. wykaszana) wieloletnia, jednokrotnie owocująca, potem zamiera (monokarpiczna). Łodyga: głęboko podłużnie bruzdowana, zwłaszcza w górnej części, wewnątrz pusta, rzadko owłosiona (mocniej owłosione są ogonki liściowe); u góry zielona, ku dołowi zwykle pokryta purpurowymi plamkami. Liście: skrętoległe, pierzastodzielne. Składają się z dość szerokich i przeważnie tępo zakończonych lub nagle, krótko zaostrzonych odcinków. Wzdłuż brzegu blaszki liściowej znajdują się krótkie, zaokrąglone ząbki. Blaszka liściowa jest z wierzchu naga, od spodu, zwłaszcza na nerwach, słabo, odstająco owłosiona (włoski niemal niewidoczne gołym okiem). Kształt liści jest zmienny. Liście odziomkowe i dolne liście łodygowe podzielone na trzy segmenty lub podzielone nieparzystopierzasto. Szczytowy segment w zarysie szerokojajowaty do wydłużono-jajowatego, niesymetryczny, stosunkowo płytko 3(5)-klapowany do -siecznego.Górne liście łodygowe mniejsze, z gatką. Kwiaty: listki kielicha wyraźne, trójkątne, zielone. Płatki korony białe, rzadko różowe, brzeżne w baldaszku wyraźnie większe. Kwiatostanem jest okazały baldach główny składający się z 30–75 baldaszków (poniżej którego często wyrastają dodatkowe, mniejsze baldachy). Szypułki baldaszków i kwiatów drobno szorstko krótko owłosione. Pokrywy i pokrywki wąsko-szydlaste, u podstawy rozszerzone. Okres kwitnienia: od czerwca do lipca. Owoc: jajowata lub owalna rozłupnia składajaca się z dwóch niełupek połączonych karpoforem, z których każda zawiera jedno nasiono). Owoc ma barwę oliwkową z czterema brunatnymi smugami przewodów olejkowych i za młodu jest gęsto owłosiony.
Dodano: 0 0000
Roślina wieloletnia ze mocnym kłączem, pokrytym łuskami na szczycie. Liście trójklapowe, długoogonkowe, wyłącznie odziomkowe, wyrastają ze szczytu kłącza później niż kwiaty, za młodu pokryte białawymi włoskami, z czasem łysiejące, częściowo zimozielone. Kwiaty pojedyncze, na długiej, owłosionej szypułce, barwy jasnoniebieskoliliowej, rzadziej różowej lub białej, średnicy 15-30 mm, z trójlistkowym pozornym kielichem oraz licznymi słupkami i pręcikami. Okres kwitnienia od marca do maja. Owoce orzeszki zaopatrzone w ciałka tłuszczowe (elajosomy).

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl