Dodano: 0 0000
Pospolity. Owocniki wyrastają, od wczesnego lata, do późnej jesieni. Spotykany pojedynczo lub po kilka, w grupie. Lubi zarówno lasy iglastych, jak i liściaste. Bardzo szybko robaczywieje. Najlepsze zbiory zdrowych owocników uzyskuje się, od późnego lata do późnej jesieni.

Występuje również pod nazwami: Leccinum edule (Bull.) Gray; Boletus edulis subsp. trisporus Watling; Boletus edulis f. arcticus Vassilkov; Boletus edulis f. laevipes (Massee) Vassilkov; Boletus edulis var. arcticus (Vassilkov) Hlavácek; Boletus edulis var. trisporus (Watling) anon.; Boletus edulis var. laevipes Massee; Boletus solidus Sowerby.

Do rodzaju Boletus sp. należą 53 gatunki, z których nie wszystkie są jadalne, a niektóre są nawet trujące. Są to:

- Boletus aereus
- Boletus aestivalis
- Boletus appendiculatus
- Boletus armeniacus
- Boletus badius
- Boletus betulicola
- Boletus byssinus
- Boletus calopus
- Boletus caucasicus
- Boletus chrysenteron
- Boletus cinnabarinus
- Boletus cisalpinus
- Boletus cookei
- Boletus declivitatus
- Boletus edulis
- Boletus fechtneri
- Boletus ferrugineus
- Boletus ferrugineus
- Boletus flavus
- Boletus fragrans
- Boletus immutatus
- Boletus impolitus
- Boletus legaliae
- Boletus leucomelaena
- Boletus lignatilis
- Boletus luridus
- Boletus megalosporus
- Boletus moravicus
- Boletus nigricans
- Boletus obscuratus
- Boletus ornatipes
- Boletus persoonii
- Boletus pinicola
- Boletus pinophilus
- Boletus porosporus
- Boletus pruinatus
- Boletus pseudoregius
- Boletus pseudosulphureus
- Boletus pulverulentus
- Boletus queletii
- Boletus radicans
- Boletus radicatus
- Boletus regius
- Boletus reticulatus
- Boletus rhodopurpureus
- Boletus ripariellus
- Boletus rubellus
- Boletus satanas
- Boletus speciosus
- Boletus subappendiculatus
- Boletus subtomentosus
- Boletus torosus
- Boletus xanthocyaneus

systematyka
 • Klasa: podstawczaki - Basidiomycetes
  • Rząd: borowikowce - Boletales
   • Rodzina: borowikowate - Boletaceae
    • Rodzaj: borowik - Boletus Dill.ex Fr.
budowa Kapelusz średnicy od 30 do 250 mm. U młodych owocników w barwie białawy, potem orzechowobrązowy, ciemnobrązowy, czerwonobrązowy do brunatnego, z odcieniem fioletu, szarego i czerwonego. Rant kapelusza może być jaśniejszy, a nawet zupełnie białawy. Kształt najpierw półkulisty, potem wypukły. U starych egzemplarzy poduszkowato rozpostarty. Powierzchnia gładka lub pomarszczona. Wilgotny nieco lepki i błyszczący. Normalnie suchy, matowy lub jedwabiście połyskliwy.

Pory początkowo białawe, z wiekiem przechodzą w żółte do oliwkowozielonych. Dość drobne, okrągławe do kanciasto okrągławych. Uciśnięte nie przebarwiają się.

Rurki takiej samej barwy, co pory. Długie od 8 do 30 mm. Łatwo oddzielają się od kapelusza. Przy trzonie zatokowato wcięte lub przyrośnięte.

Trzon długości od 30 do 200 mm. Grubość od 20, nawet do 100 mm. Kolor białawy z różnymi odcieniami jasnobrązowymi. W dolnej część jaśniejszy, także w górnej, u nasady kapelusza. Część lub cała długość trzonu, z mniej lub bardziej wyraźną siateczką. Może też być pokryta ziarenkami w barwie białawej. Rzadko gładki. Masywny, mniej lub bardziej pękaty u podstawy. Bywa również równogruby, cylindryczny. Dość mocno osadzony w gruncie.

Miąższ u młody zwarty, u starszych egzemplarzy robi się gąbczasty. Kolor biały, pod skórką kapelusza zabarwiony na brązowo lub czerwonobrązowawo. Po uszkodzeniu, uciśnięciu niezmienny. Smak łagodny i przyjemny. Zapach przyjemny, a zapach suszu charakterystyczny, intensywny i też bardzo przyjemny.

Zarodniki w wysypie w kolorze oliwkowym, z odcieniem brązowym. W kształcie wrzecionowate. Wielkości od 14 do 18 x od 4,5 do 6-7 µm. Powierzchniowo gładkie. Koloru miodowożółtego.

uwagi Jadalny. Bardzo smaczny i wysoko ceniony z uwagi na silny przyjemny specyficzny aromat, zwłaszcza w postaci suszu. Suszone owocniki podnoszą walory smakowe potraw. Szczególnie ceniony i poszukiwany przez grzybiarzy.

Może być mylony z goryczakiem żółciowym - Tylopilus felleus , zwłaszcza z jego młodymi egzemplarzami o jeszcze białych rurkach. U dojrzałego goryczaka rurki są jasnoróżowe. Prawdziwek wykazuje dużą zmienność w barwie kapelusza i wykształceniu siateczki na trzonie. Te cechy oraz siedlisko są podstawą do wyróżniania innych gatunków z rodzaju Boletus sp.
Gatunek borowik szlachetny - Boletus edulis, w najwęższym ujęciu obejmuje egzemplarze, o orzechowobrązowym, rzadziej ciemniejszym kapeluszu. O gładkiej, nie zamszowej powierzchni. Wyrastające w lasach iglastych i liściastych, na niżu i w górach.
Borowiki o bardzo ciemnym, prawie brunatnomahoniowym kolorze kapelusza (okazy dorosłe), występujące w lasach sosnowych północno - wschodniej Polski, są szczególnie poszukiwane i cenione w obrocie handlowym.

Inne nazwy to: huba borowik, grzyb jadalny, borowy, grzyb prawdziwy, borowik, biały, dębowy, grabak, grzyb biały, grzyb sprawiedliwy, prawus, prawy, prawak, prawik, prawdzik, prawdziwek, prawdziwik borowik prawdziwy.

Słowo "edulis", oznacza, "jadalny".

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl