Ostatnio dodane / zmodyfikowane rekordy:

Białak śnieżysty, Tyromyces chioneus (Fr.) P. Karst. 1881

więcej informacji...

Zasłonak oszroniony, Cortinarius hemitrichus (Pers.) Fr. 1838

więcej informacji...

Czubajeczka łysiejąca, Lepiota oreadiformis Velen. 1920

więcej informacji...

Czubajeczka łysiejąca, Lepiota oreadiformis Velen. 1920

więcej informacji...

Pieczarka okazała, Agaricus augustus Fr. 1838

więcej informacji...

Pieczarka łąkowa, Agaricus campestris var. campestris L. 1753

więcej informacji...

Gamerki, Gamry, Giemarskie Jezioro

więcej informacji...

Leśne, 24_6, Gamerki Wielkie 2

więcej informacji...

Dłużek k. Bartołt

więcej informacji...

Czarne k. Ostródy

więcej informacji...

Ostatnio komentowane rekordy:

Ostatnio dodane zdjęcia:

 ForumBaza noclegowaOgłoszeniaCiekawe strony
    
Serwisy

- Strona główna

- Jeziora

- Bagna i torfowiska

- Rzeki, źródła i kanały

- Miejscowości

- Agroturystyka

- Zwierzęta

    nowości w dziale
    szukaj zwierząt
    Zwierzęta
      - ssaki(25) 
      - ptaki(87) 
      - gady(9) 
      - płazy(18) 
      - ryby(61) 
      - bezkręgowce
    piśmiennictwo(137) 
    galeria zdjęć(939) 
    komentarze(674) 

- Rośliny

- Glony

- Grzyby

- Las i łowiectwo

- Obszary chronione

- Krajoznawstwo

- Atrakcje regionu

- Szlaki turystyczne

- Filmy z regionu

- Nasza galeria

- Piśmiennictwo

Nowości
Ostatnie aktualizacje:
 - Białak śnieżysty
 - Zasłonak oszroniony
 - Czubajeczka łysiejąca
 - Czubajeczka łysiejąca
 - Pieczarka okazała
 - Pieczarka łąkowa
 - Gamerki
 - Leśne
 - Dłużek k. Bartołt
 - Czarne k. Ostródy

nazwa: Wiewiórka pospolita (Sciurus vulgaris)« wróć
wersja do druku
dodaj komentarz
systematyka:Rząd: gryzonie (Rodentia)
Rodzina: wiewiórkowate (Sciuridae)
Rodzaj: wiewiórka (Sciurus)
Gatunek: wiewiórka pospolita (Sciurus vulgaris)
wygląd:Wiewiórka jest zwierzęciem bardzo charakterystycznym. Ma dość smukłą i zgrabna sylwetkę, w której zwraca uwagę długi (nieraz równy długości ciała) ogon. Na uszach wiewiórki znajdują się mniej lub więcej widoczne pędzelki z dłuższych włosów. Stopy przednich kończyn maja tylko 4 palce – kciuk uległ zanikowi. Stopy te są bardzo chwytne i służą do przytrzymywania pokarmu podczas jedzenia. Na podeszwie można zauważyć opuszki palcowe, międzypalcowe i dwie nadgarstkowe. Kończyny tylne silnej rozwinięte od przednich, umożliwiają skakanie, jest pięciopalczasta. Na podeszwie tylnej stopie znajdują się opuszki palcowe i międzypalcowe, nie ma natomiast opuszek nadgarstkowych. Na brzusznej stronie ciała 4 pary sutek: 1 para piersiowych, 2 pary brzusznych i 1 para inguinalnych.
Wzór zębowy: 1023/1013
Trop jest bardzo charakterystyczny. Odcisk stóp tylnych jest zawsze przed odciskiem stóp przednich. Rozstaw odcisków tylnych stóp wynosi 5 – 10 cm, a przednich 3 – 5 cm. Odcisk stopy tylnej jest dłuższy od stopy przedniej. Na miękkiej powierzchni bardzo dobrze widać odciśnięte opuszki podeszwowe. Ze względu na mała masę wiewiórki trudno jest znaleźć dobrze widoczne tropy na ziemi. Najlepiej zachowują się odciśnięte w błocie lub na świeżym śniegu.
ubarwienie:Wiewiórka występuje w dwóch formach barwnych:
1. grzbiet i ogon rudy, brzuch biały, boki szare,
2. grzbiet i ogon brunatne, brzuch biały.
Obie formy barwne można spotkać w jednym miocie wiewiórek.
wymiary:Długość ciała: 200 – 300 mm.
Długość ogona: 140 – 240 mm.
Masa: 200 – 450 gram.
występowanie:Wiewiórka żyje w całej Europie z wyjątkiem wysokich partii Alp i Islandii. W Polsce jest gatunkiem bardzo pospolitym i licznym. Jest zwierzęciem leśnym, przy czym spotykana jest także w parkach i dużych ogrodach. W parkach bardzo często można znaleźć osobniki bardzo ufne człowiekowi i podchodzące do ręki po pokarm.
tryb życia:Wiewiórka doskonale wpina się po drzewach i wykonuje skoki z gałęzi na gałąź. Podczas skoków używa ogona jako stabilizatora i steru zarazem. Po ziemi porusza się skokami. Okres aktywności przypada na dzień. W nocy przebywa w dziuplach, w których buduje gniazda z mchu i porostów. Wiewiórka może także budować niezależnie od dziupli gniazda lub w tym celu może przerabiać opuszczone gniazda ptaków dodając im daszek.
Wiewiórka jest aktywna cały rok, także zimą, kiedy to nie zapada w sen zimowy.
pokarm:Na pokarm wiewiórki składają się nasiona drzew oraz pączki, liście i kora. W okresie letnio-jesiennym zjada dużo owoców i grzybów. Nie gardzi także pokarmem zwierzęcym: owadami, jajami i pisklętami ptaków.
Na okres zimowy gromadzi zapasy pokarmu w dziuplach i zagłębieniach kory. Istnieją obserwacje suszenia przez wiewiórki grzybów na gałązkach drzew. Najczęściej gromadzonym pokarmem są orzechy, żołędzie i szyszki.
Przy obgryzaniu szyszki wiewiórka zaczyna od dołu nadgryzając łuski tak, że odchylają się one lub odpadają odsłaniając nasionka, które zwierzę zjada. Czas potrzebny na zjedzenie jednej szyszki świerkowej wynosi średnio 3 minuty. Bardzo łatwo jest poznać pozostałość po zjedzonej przez wiewiórkę szyszce: jest ona pozbawiona łusek na prawie całej długości i ma pozostawiony stożek z najmłodszą częścią szyszki na górze.
gniazdo:Wiewiórka buduje dwa rodzaje gniazd. Główne gniazdo zwane lęgowym służy do wyprowadzanie młodych. Drugie gniazdo jest mniejsze i może służyć jako schronienie i miejsce odpoczynku, czasem także może służyć jako zastępcze gniazdo lęgowe. Gniazdo lęgowe ma masywna budowę i grube ścianki. Jest najczęściej średnicy 30 – 40 cm. Wyściółka gniazda składa się z mchu, porostów i suchej trawy. Wejście do gniazda znajduje się u dołu co odróżnia gniazdo wiewiórki od gniazd ptasich. Prawie zawsze w gnieździe wiewiórki można znaleźć drugie wyjście, tzw. „ewakuacyjne”. Wiewiórka najchętniej buduje gniazda w drzewostanie iglastym, gdzie są one trudne do zauważenia i trudnodostępne dla drapieżników.
ochrona:Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (DZ. U. Nr 220, poz. 2237) wiewiórka podlega ścisłej ochronie gatunkowej.
Populacja wiewiórki w Polsce jest bardzo liczna i stabilna, zwłaszcza w parkach miejskich i przydworskich. W związku z tym raczej nie stwierdza się potencjalnych zagrożeń antropogenicznych mogących wpłynąć na zmniejszenie liczebności populacji wiewiórki w Polsce.
Największym zagrożeniem naturalnym mogą być choroby, zwłaszcza wścieklizna. Jednak w ostatnich latach, w skutek walki człowieka z wścieklizną zachorowalność na tą chorobę spadła u większości dziko żyjących ssaków.
uwagi:Wiosną obserwowałem trzy wiewiórki (zapewne samicę i dwa samce). Jedna (zapewne samica) siedziała i przyglądał się jak dwie pozostałe (zapewne samce – kontrkandydaci) ganiały się po drzewach i biły. W pewnym momencie jedna z wiewiórek przeskoczyła z dębu na świerk ale dystans skoku był ogromny – około 6 metrów. Druga w ferworze walki także skoczyła w tym samym miejscu ale jakoś nie wyliczyła drogi lotu i tuż przed gałązką świerka zaczęła lecieć łukiem ku dołowi. Ogólnie rzecz biorąc spadła na ziemię, ale był to lot w stylu kreskówkowym: spadła z około 10 metrów odbijając się od gałęzi. Na ziemi otrzepała się i pobiegła z powrotem na drzewo walczyć o swoje.... jednak samiczka już chyba wybrała. Wiewiórki mogą być nosicielami wścieklizny.
biologia:Wiewiórka żyje 5 – 6 lat.
Linienie odbywa się dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Przy czym linie wiosenne zaczyna się na głowie i postępuje ku tyłowi ciała, a jesienne ma przebieg odwrotny. Ogon i pędzelki na uszach linieją tylko wiosną.
Ruja u wiewiórek zaczyna się bardzo wcześnie: w lutym i marcu i trwać może do lipca. Liczba miotów w roku wynosi 1 do 3, ale najczęściej jest 1 lub 2. Po ciąży trwającej zwykle 37 – 40 dni rodzi się 3 do 6 młodych. Małe wiewiórki po urodzeniu są ślepe i łyse. Sierść dla młodych wiewiórek zaczyna wyrastać w 18 dniu a oczy otwierają się po 28 dniu życia. Po około 8 – 10 tygodniach młode są zdolne do samodzielnego życia, a po roku uzyskują zdolność do rozrodu.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
"Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowej UE. Za treść tego dokumentu odpowiada autor opracowania, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska UE"

piśmiennictwo:
 • Josef Reichholf - Ssaki, GeoCenter, Warszawa, 1996, 286 str.
 • Helga Hofmann - Ssaki - Encyklopedia kieszonkowa, Muza, Warszawa, 1995, 254 str.
 • Włodzimierz Serfiński - Ssaki Polski, atlas. WSiP Warszawa, 1995, 121 str.
 • komentarze (12):Jestem zszokowany moim odkryciem mieszkam w domu i w jego elewacji dzięcioły zrobiły dziury zaraz pod dachem i do takiej "dziupli" wprowadziła się wiewiórka ,ma ma pewno młode które chciała wyprowadzic na spacer ,ale ją przestraszyłem jak mi się to drobię fotkę .pozdrawiam Pawęł
  2013-07-07 - Paweł  

  w jakim miesiącu rodzą wiewiórki?
  2012-04-24 - aldona  

  Jest ciekawy artykul o szarych i rudych wiewiorkach. Wyglada na to, ze szare trzeba usunac albo kontrolowac, bo strasznie zaburzaja ekosystem i naprawde przyczyniaja sie do drastycznego obnizenia populacji rudych wiewiorek. Czytalam troche roznych brytyjskich artykulow i rejony, gdzie rude wiewiorki sie uchowaly na Wyspach, to rejony gdzie sa aktywnie chronione przez ludzi.
  2011-09-25 - Una  

  Polecam tekst o szarych wiewiórkach: http://tnij.biz/ad3n/ Oczywiście szare wiewiórki są bardzo przyjemnymi zwierzątkami jednak bardzo niebezpiecznymi dla wiewiórek rudych. To jest obcy gatunek z Ameryki, który zaczyna być problemem w Europie.
  2011-09-16 - Mariusz  

  hej nie dawno znalazłam mała wiewiórkę ma może z miesiąc. Martwi mnie jedno cały czas śpi czasem się obudzi na kilka minut czy to normalne??
  2010-05-04 - jaa  

  Od 10-ciu dni mamy w domu malutką,myślę,że ok.5-6-cio tygodniową rudą wiewiórkę.Znalazłem ją kicającą nieporadnie przed moim domem i od tej pory jest z nami.Jest to fantastyczne stworzenie.Ogromnie towarzyskie,śpi ze mną obowiązkowo przytulona do nogi,ręki lub twarzy.Lubi czuć swój zapach na mojej koszuli więc karmiąc ją,zawsze wkładam tą samą,nie praną koszulę,trudno,że posikaną i po jej miniaturowych kupkach ale ona to lubi i czuje się bezpiecznie.Karmię ją mlekiem bez laktozy,włoskimi startymi biszkoptami,ugniecionymi w możdzierzu orzechami piniowymi i włoskimi.Mleko musi być ciepłe.Na noc dostaje do chrupania całego orzeszka i biszkopta,ponieważ musi ścierać pokazujące się siekacze.Jutro idziemy do naszej zaprzyjażnionej pani weterynarz aby sprawdziła stan zdrowia i płeć, bo jak sądzimy jest to wiewiór!Nie wiemy co z nią zrobimy jak dorośnie...Mamy trzy koty,więc powoli oswajamy je z myślą,że wiewiórek się nie je ,ale na ile ta perswazja będzie skuteczna-nie wiemy.Póki co wyszła już z kartonu,w którym wróciła do życia a teraz biega po całej sypialni.Spodobało jej się spanie w puchowych kołdrach i koniecznie w bezpośrednim dotyku z człowiekiem.Jest piękna,reaguje na moje ciche gwizdanie,przychodzi natychmiast, uwielbia siadać na głowie,bawiąc się moimi długimi włosami.Ma świetny słuch i w związku z tym bardzo boi się hałasu.Nawet po kichnięciu chowa się i drży ze strachu.Chętnie wymienię się doświadczeniami na temat wiewiórek.Podaję e-mail: jjszudy@poczta.onet.pl
  2010-04-21 - janusz szudy.  

  Znalazlam mala wiewiorke ,ktora wypadla z gnazda.ma juz troche futerka i otawarte oczy.
  Jak moge ja wykarmic?
  2009-09-26 - Katarzyna Zarin-Daniel  

  Czy ktoś wie, dlaczego jedne wiewiórki mają pędzelki na uszach a inne nie?
  Ja też mam zaprzyjaźnione wiewióry i jedna ma kitki a inne nie mają..

  2009-08-16 - kolka  

  Wiewiorka jest bezprzecznie najbardziej cudownym zwierzeciem na swiecie. Jest – niestety – jednoczesnie narbardziej niedocenianym zwierzeciem na swiecie. Bardzo mnie martwia rozprzestrzeniane na swiecie, w tym w Polsce, klamstwa o szarych wiewiorkach. Wiewiorki szare nie tepia, nie zabijaja cudownych, rudych wiewiorek! Wiewiorki rude po prostu uciekaja przed szarymi, bo te sa genetycznie silniejsze. Prawdziwa przyczyna, ze barbarzyncy w Wielkiej Brytanii zabijaja szare wiewiorki jest ich animozja do Amerykanow. Szare wiewiorki sa postrzegane tam jako Amerykanska inwazja! Recepta na odwrocenie trendu ubytkowego rudych wiewiorek jest ich OCHRONA – przed bandytami-kierowcami pojazdow na drogach, przed bandytami-mysliwymi, przed ich naturalnymi wrogami, oraz opieka nad nimi.

  Agnieszka, tak, wiewiorki zapadaja na sen zimowy (hibernacja) i nie tylko zimowy; na kilka tygodni. Ja jestem z tego wzgledu sfrustrowany bo nie moge byc obecnie w lecie, z wieloma moimi przyjaciolmi tutaj, w parkach.

  Ludzie w Polsce: Witajcie radosnie i ochraniajcie szare wiewiorki!

  2009-07-27 - Swiatowy ochroniarz wiewiorek.  

  Mam parę godzin nagrań wideo z wiewiórkami. Wyczyniały cuda. Zaprzyjaźniły się ze mną w 2007r. Odgryzały mi kieszeń w kombinezonie, siegając po orzechy. Zważyłem najodważniejszą i najbardziej zaprzyjaźnioną: Kombatantkę (bo miała rozcięte ucho); ważyła 420 g. W 2008 już ich nie było - przyszły inne, młode, niezbyt chętne do bliższych kontaktow.
  2009-03-26 - Janusz  

  czy wiewiórka zapada w sen zimowy????
  2008-09-30 - Agnieszka PorĘBA  

  Ciekaw jestem czy Polska jest zagrożona ekspansją wiewiórki szarej - podobno to największe zagrożenie dla rudej - w Anglii wiewiórka szara wytępiła rudą - tak słyszałem.
  2008-03-08 - Adam  

  Treść : 

   E-mail (wymagane) : 

  Podpis (wymagane) : 

  Przepisz kod z obrazka :
  !!! Dziękujemy za wszystkie komentarze i czekamy na nowe - prosimy jednak o stosowanie polskich znaków oraz poprawność stylistyczną i gramatyczną tekstu.
  !!! Przysyłane zdjęcia powinny być przygotowane wg ... następujących kryteriów  © Copyright 1996-2016 by Informator Turystyczno - Przyrodniczy. All Rights Reserved.
  kontakt | statystyki | strona wygenerowana w 0.021sek.
  Projekt i wykonanie: Artneo.pl